Forum archiwalne. Bieżąca dyskusja o mediach dostępna na forum.media2.pl, archiwalne materiały wideo na tv.janpogocki.pl

TVP Kultura

Dyskusje o obecnych, a także byłych i planowanych kanałach tematycznych TVP
Trzeciak
Master user
Posty: 2483
Rejestracja: (śr) 20 lip 2011, 20:25

Re: TVP KULTURA

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

#151

Post autor: Trzeciak » (pt) 10 kwie 2015, 1:51

Od soboty na antenę stacji wejdzie nowe logo. Zmieni się także oprawa graficzna - dokładnie po 4 latach i dwóch dniach od ostatniej zmiany: http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/na ... -graficzna

Awatar użytkownika
janekpogwad
Administrator
Posty: 2363
Rejestracja: (pt) 28 gru 2007, 20:29
Płeć: Mężczyzna
Ośrodek: TVP3 Kraków
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: TVP KULTURA

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

#152

Post autor: janekpogwad » (sob) 11 kwie 2015, 13:14

No i mamy nowe logo i nową oprawę. Lord_info na YT już ją zamieścił, może tutaj osobiście ją zaembedduje. W każdym razie - JEST GENIALNA, prosta i niezwykle wymowna. Logo się świetnie komponuje. Super!

Trzeciak
Master user
Posty: 2483
Rejestracja: (śr) 20 lip 2011, 20:25

Re: TVP KULTURA

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

#153

Post autor: Trzeciak » (ndz) 12 kwie 2015, 16:25

To jest naprawdę rewelacyjna oprawa, a szczególnie w warstwie muzycznej. Kolejny po TVP Polonii i Dwójce niezwykle udany redesign jednej ze stacji. :)

viper
Master user
Posty: 2209
Rejestracja: (śr) 16 lis 2005, 15:33
Lokalizacja: Poznań

Re: TVP KULTURA

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

#154

Post autor: viper » (śr) 15 kwie 2015, 20:24

Kojarzycie siostry Wrońskie, które stworzyły muzykę?
Telewizja publiczna jaka jest, każdy widzi...

Trzeciak
Master user
Posty: 2483
Rejestracja: (śr) 20 lip 2011, 20:25

Re: TVP KULTURA

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

#155

Post autor: Trzeciak » (śr) 15 kwie 2015, 21:10

Tak kojarzę - z opowieści dyrektora Kapuścińskiego, który zapowiadał obecność ich muzyki na antenie Dwójki.

Trzeciak
Master user
Posty: 2483
Rejestracja: (śr) 20 lip 2011, 20:25

Re: TVP KULTURA

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

#156

Post autor: Trzeciak » (ndz) 10 sty 2016, 22:15

"Dobrych zmian" ciąg dalszy. W najbliższy czwartek ostatni odcinek "Hali Odlotów" prowadzonej przez byłą już dyrektor TVP Kultura - Katarzynę Janowską: http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/ko ... vp-kultura

Awatar użytkownika
michal
Administrator
Posty: 9097
Rejestracja: (sob) 26 lut 2005, 16:18
Płeć: Mężczyzna

Re: TVP KULTURA

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

#157

Post autor: michal » (ndz) 10 sty 2016, 22:37

Program usuwano z ramówek już 5 stycznia, w związku z ewakuowaniem się szefowej i tym samym zabraniem ze sobą zapewne swojego autorskiego programu.
STANOWCZE "NIE" LISIEJ PROPAGANDZIE!

Kasztelan
Nie ma spustu
Posty: 868
Rejestracja: (śr) 13 sie 2008, 10:51
Płeć: Mężczyzna
Ośrodek: TVP3 Warszawa

Re: TVP KULTURA

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

#158

Post autor: Kasztelan » (pn) 25 sty 2016, 15:25

Dzisiaj w Wyborczej jest wywiad z Matyszkowiczem i parę słów odniesienia ode mnie wraz z ciekawszymi cytatami.

1. Już od jakiegoś czasu portal fronda.pl z odlotowymi newsami i pismo Fronda to są dwie zupełnie inne rzeczy. Nie sądzę by Terlikowski jakoś zaakceptował to że są konserwatyści z dziarami rozbijający się po modnych klubach. A są tacy ludzie i nawet znam takich po których sposobie bycie nie spodziewałbym się danych poglądów. Jeżeli chodzi o środowiska prawicowe i młodzież w ostatnich latach nastąpił skok cywilizacyjny - z zapyziałych kółek wzajemnej adoracji które zatrzymały się w czasie na grupy swobodnie obracające się w kodzie kulturowym dzisiejszych czasów i czerpiące z niego garściami. Można pogodzić sprzeciw wobec imigrantów i autodestrukcyjnej postawie postmodernistów i jak to mawiam "dzieci roku 1968" by nie nadużywać określenia na L. z przyjaźnieniem się z takimi ludźmi, byciem weganinem jeżdżącym na rowerze po Powiślu i pijącym latte (tak, wiem że zrobił się z tego mem :D ). Z jednej strony można chwalić Brauna a z drugiej żartować z Jana Pawła II ale to już temat na inne opowiadanie. W temacie polecam wygooglanie: ruch higieny moralnej, mąka z lodem i hipster prawica. Jeżeli nawet lewicujące ośrodki przyjęły pośród natłoku #dobrejzmiany Kurskiego nowego szefa z zadowoleniem to coś znaczy.

2. TVP Kultura to perła w koronie jeśli chodzi o TVP, oni autentycznie zajmują się misją i jak to określił nowy szef anteny jest to największa instytucja kulturalna w Polsce. Odważne słowa ale jeżeli w naszym kraju dostęp do kultury wciąż nie jest obszerny a w zasięgu kanału jest ponad 35 milionów mieszkańców Polski czyli praktycznie wszyscy mieszkańcy naszego kraju i jak jeszcze się do tego doda Program Drugi Polskiego Radia - to jest naprawdę wielki potencjał.

3. W odniesieniu do poprzedniego punktu tak ma wyglądać misja jaką niesie ta telewizja według Matyszkowicza
- Przychodzę do mediów publicznych z innego świata, i to w podwójnym znaczeniu.

Po pierwsze - jestem ze świata pozawarszawskiego. Pochodzę z Żywca, a kształciłem się w Krakowie. Przeciętny widz TVP Kultura mieszka w miejscowości do 50 tys. mieszkańców. To mówi dużo o naszej misji i o tym, do kogo powinniśmy docierać. Mówi też dużo o Polsce i dominacji Warszawy, w której skupia się niemal całe życie instytucjonalne, kulturalne. Ludziom spoza stolicy i kilku innych większych miast pozostają dwa kulturalne media - TVP Kultura i publiczne radio. Te media mają niezwykle ważną misję - wręcz polityczną, ale nie w sensie partyjnym, tylko w wyrównywaniu szans edukacyjnych, kulturowych, tworzenia mechanizmów awansu społecznego. Tu TVP Kultura ma mnóstwo do ugrania i ja to czuję. To zresztą cel, który powinien być bliski zarówno lewicowym, jak i prawicowym komentatorom.

Po drugie - jestem spoza kulturowego mainstreamu. W sytuacji silnych emocji politycznych kultura powinna je tonować, dostarczać języka do ich nazywania i do opisu rzeczywistości. Polityka partyjna dzieli, kultura ma służyć porozumieniu i tego nas uczy klasyczna filozofia. Nie chodzi o sprawienie, by poglądy polityczne stały się letnie, ale byśmy je wyrażali w zrozumiałym dla nas wszystkich kodzie kulturowym. Jeśli już się kłócimy, to kłóćmy się w tym samym języku!

- Na antenie TVP Kultura powinno nastąpić coś w rodzaju zawieszenia broni. Zostawmy na boku porównywanie do moczarowców i Gomułki, zawieśmy rzucanie obelg w "moherów", "resortowych" i "pisiorów". Kultura polska jest ważniejsza.

Stąd też mój apel do widzów i czytelników: nie prowokujcie sytuacji, w której TVP Kultura stanie się przedmiotem politycznej awantury. Rozliczajcie naszą antenę z jakości oferty.
5.
W ostatnich latach scementował się panteon debaty publicznej, nie miały do niego wstępu nowe grupy z nowymi ideami - z prawej strony, z lewej, liberalne. Słabo obecny był też głos mojego pokolenia i pokolenia młodszego. Nie zamierzam namawiać do wymiany pokoleniowej, bo ona zakłada usunięcie starszych, ale do wydłużenia ławeczki w debacie publicznej. Włączanie w nią młodszych następuje w Polsce wyjątkowo wolno, przez co późno reagujemy na wiele problemów społecznych. Ludzie wyjeżdżają z Polski, nie doczekawszy się przedyskutowania swoich problemów.
I dalej padają tytuły pism wokół których zgrupowani są co ambitniejsi przedstawiciele młodego pokolenia. Z jednej strony Teologia Polityczna, Pressje czy Arcana a z drugiej Nowe Peryferie i Obywatel. Akurat te środowiska niezależnie od orientacji politycznej skupiają młodych ludzi i są ignorowane w debacie publicznej. Niby coś zaczęło przemykać ciurkiem i mimo że to nie moja bajka to przyjąłem z zadowoleniem pojawienie się Razem ze względu na skład osobowy.
Cel TVP Kultura to dbanie o kulturę narodową. Pod tym pojęciem rozumiem kulturę Polaków niezależnie od światopoglądu jej twórców. Wartością polskiej kultury jest to, że ma w kanonie zarówno Sienkiewicza, jak i Gombrowicza, Żeromskiego czy Dąbrowską. W polskiej kulturze mamy do czynienia z zadziwiającym łamaniem stereotypów ideologicznych. Weźmy Gombrowicza, który dystansuje się wobec religii, choć zajmuje go ona i porusza. Albo Rymkiewicza - ateistę, który odwołuje się do barokowej poezji religijnej, a wpisuje w tradycję polskiej tradycji romantycznej.

Doceńmy za to polską kulturę, a łatwiej nam będzie pojąć zdrowy sens słowa "narodowy" - czyli różnorodny. Nie musimy być wycięci wszyscy w ten sam sposób - jak w kreskówce z Monty Pythona, w której rzędy Myszek Miki jadą na taśmie produkcyjnej.
Dalej są zapowiedzi że cięć nie będzie a będzie za to rozszerzenie spektrum dyskutantów w granicach dobrego smaku. Nie będzie też ingerencji w program. Publicystyka ma być a przyczyną spadnięcia Hali odlotów było to że była kosztochłonna. Co do budżetu - możliwe jest wejście "mecenasów biznesowych"
- Zwykle pieniądze z zewnątrz były pozyskiwane na początku roku, czyli teraz. Zastaliśmy niemal pustą kasę. Pozwala ona na przetrwanie stacji i emitowanie powtórek. Najważniejsze zadanie przede mną to walka o pieniądze na produkcje własne - zajmie mi to co najmniej kilka kolejnych tygodni.
- Dotychczas głównymi koproducentami TVP Kultura były instytucje publiczne - podległe Ministerstwu Kultury - albo samorządy. Dużą wartością TVP Kultura jest pokazywanie spektakli z całej Polski. Na tym polu będę robił to samo co moja poprzedniczka.
6. I tu ciekawostka bo niedługo na antenie będą dosyć ciekawe przerywniki
W oprawie wizualnej będą się pojawiały spoty - motywatory kulturalne. Wystąpi w nich zarówno znany reżyser z Warszawy, jak i bibliotekarz z miasteczka, który wywalczył odwołanie decyzji o zamknięciu jego biblioteki, a nawet załatwił u burmistrza pieniądze na remont. Będziemy szukać po całej Polsce takich lokalnych bohaterów, bo zasługują na nobilitację.
7. No i na koniec co mnie cieszy - Matyszkowicz jest prawdopodobnie akapem, osoby w temacie wiedzą o co chodzi ;)
d. YT:bartusgo

ODPOWIEDZ