Forum archiwalne. Bieżąca dyskusja o mediach dostępna na forum.media2.pl, archiwalne materiały wideo na tv.janpogocki.pl

Oprawa Jedynki

Po pierwsze Jedynka - pierwszy program Telewizji Polskiej.
Dawid_sc51
Popisał/a już trochę
Posty: 501
Rejestracja: (pn) 12 lis 2007, 17:46
Lokalizacja: Sosnowiec
Kontakt:

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

#121

Post autor: Dawid_sc51 » (śr) 22 wrz 2010, 22:26

Na Woronicza może jechać ponieważ jest tam, zajezdnia tramwajowa. :]

Awatar użytkownika
michal
Administrator
Posty: 9097
Rejestracja: (sob) 26 lut 2005, 16:18
Płeć: Mężczyzna

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

#122

Post autor: michal » (czw) 23 wrz 2010, 8:35

janekpogwad pisze:PS. Czy zauważyliście, dokąd jedzie tramwaj? Na Woronicza. :)
I jest to tramwaj oczywiście linii nr 1. A typ tramwaju to 13N, czyli najstarsze wagony liniowe jeżdżące na codzień po Warszawie.

Tak jak w poprzedniej oprawie mamy trzy jingle reklamowe obowiązujące w godzinach:
1) 05:00-17:00 - z chłopcem na rowerze (opisałem go stronę wcześniej)
2) 17:20-19:30 - ze spadającym liściem
3) od 19:55 do końca - z tramwajem

Prawie każdy z nowych jingli i identów składa się z dwóch ujęć.

Ad. 2
Jingiel popołudniowy pokazuje spadający z drzewa na trawę jesienny liść, a później widok z góry, pokazujący, że liście w kupce układają się w jedynkę.. W tyłówce ponownie spada liść, widzimy do z bliska, a następnie widok z góry jedynkę z liści na trawie, obok której przechodzi pani, która zwraca na tę jedynkę swoją uwagę.

Ad. 3
Jingiel wieczorny pokazuje filmowany z poziomu ziemi tramwaj 13N od tyłu, do którego wchodzi pasażer z psem, a następnie wagon jest filmowany z przodu (wyjeżdża spod wiaduktu). Słychać dzwonek tramwaju. Na koniec zupełnie co innego, czyli chłopiec oglądający widoczki w tramwaju i zaparowana szyba z jedynką. Muzyka do tego jingla jest zupełnie inna, ciężko to nazwą muzyką, taki po prostu jednostajny dźwięk.

Oprócz tego pokazano dotychczas cztery identy:
1) W pierwszym ujęciu widok na filiżankę, w której jest cappucino. Jego pianka posypywana jest sproszkowaną czekoladą. W drugim ujęciu kawa podawana jest w kawiarni na stolik koło okna z widokiem na miasto (filmowane to jest tak jak widzi kelner). Widać, że czekoladka ułożyła się w cyfrę 1. Dźwięk jest taki jak w wersji z tramwajem. Emitowany kilkakrotnie w paśmie popołudniowym.
2) Wersja z tramwajem, która od 19:55 jest używana jako czołowka reklamy ( jako ident widziałem go tylko raz po południu).
3) Dzieci grają w klasy. Najpierw filmowane są z dołu, widać ich buty i jakieś malowidła na chodniku. Potem widok z góry, gdzie widać, że "klasy" to rozrysowana cyferka jeden, a dzieci nadal się bawią. Muzyka taka jak w jinglach reklamowych porannym i popołudniowym. Ident ten będzie emitowany zapewne zawsze w okolicach Wieczorynki czy innych programów dla dzieci.
4) Od 20:00 do końca dnia emitowany jest ident, który ma tylko jedno ujęcie, co odróżnia go od pozostałych. Jest wieczór, facet wchodzi przez skrzypiącą furtkę do kamienicy. Zapala się umieszczona na murze pokrytym bardzo gęstym bluszczem lampka z cyfrą 1 (jest to numer kamienicy). Muzyka jak przy tramwaju i filiżance.

A może to jeszcze nie wszystko... Podejrzewam, że jingle reklamowe z chłopcem na rowerze i liściem także mają wersję identową.

Mamy także zmodyfikowaną graficznie prezentację "Dziś wieczorem w Jedynce". Tytuły pozycji programowych są w białych prostokątach, a godziny w niebieskich. Muzyka pozostała ta sama.

Są też nowe belki do zapowiedzi. Bardzo mi się podobają. Trzy prostokąty - po lewej dwa małe - czarny z godziną nadawania, pod nim niebieski z napisem "dziś", "jutro" lub dniem tygodnia. Po prawej duży biały z nazwą programu. Stare belki, które moim zdaniem były jakimś nieporozumieniem, nadal jeszcze wczoraj obowiązywały przy niektórych zapowiedziach, ale myślę, że bardzo szybko wyginą. Zrobiłem zdjęcie z komórki nowych belek.

Obrazek

Nie zmieniła się grafika do studia prezenterskiego (zarówno tła jak i pozycji programowych w trakcie studia i podczas innych programów).

Wszystkie nowe jingle i identy mają motyw graficzny takich mieniących się płytek-kafelków w różnych odcieniach koloru niebieskiego. Motyw ten jest pod logiem TVP1 (i ewentualnym napisem REKLAMA). Jest on też obecny podczas tworzenia się grafiki "Jeszcze dziś w Jedynce" oraz w trakcie tej prezentacji na końcu każdego wiersza. Jest także pod nowymi belkami w zapowiedziach w formie filmowej.
STANOWCZE "NIE" LISIEJ PROPAGANDZIE!

Awatar użytkownika
michal
Administrator
Posty: 9097
Rejestracja: (sob) 26 lut 2005, 16:18
Płeć: Mężczyzna

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

#123

Post autor: michal » (pt) 24 wrz 2010, 8:41

Wczoraj pojawiły się kolejne nowości. Pierwsza to taka, że wszystkie wczorajsze identy miały inny podkład dźwiękowy. Przedwczoraj każdy z nich miał jeden z dwóch podkładów wykorzystywanych obecnie już tylko przy jinglach reklamowych.

Pojawił się też nowy ident - taki sam jak czołówka popołudniowej reklamy, czyli z liściem. Dźwięk taki jak pozostałych identów (a nie taki jak do reklamy).

Zmieniła się też grafika do zapowiedzi prezenterskich. Czcionka jest większa (zwłaszcza ta z imieniem i nazwiskiem), belki trochę zmodyfikowane, choć kolorystycznie podobne. Pod każdą z nich niebieskawe kafelki. Nadal bez zmian pozostała grafika z ozdobnikami podczas programów.

Dziś pojawiła się nowa oprawa ogłoszenia płatnego. Wykorzystywany jest jingiel z tramwajem wyjeżdżającym z tunelu (zarówno na początku jak i na końcu) do muzyki takiej samej jak wieczorny jingiel reklamowy czy pierwotny do tego identu.

EDIT 27.09

W piątek powrócono do pierwotnego motywu muzycznego identu z liściem, czyli takiego jaki jest przy jinglu reklamy. Poza tym przez weekend nie zaobserwowałem żadnych innych nowości, z drugiej strony za wiele czasu przy TV nie spędziłem.

W piątek Paulina Chylewska występowała w studiu na tle kadru z tyłówki wieczornych bloków reklamowych (jedynka na zaparowanej szybie).

Jest nowy zwiastun prezentujący jesienne propozycje filmowe. W podobnej konwencji jak te pokazywane pod koniec sierpnia i na początku września, opraty głowne na filmie "Czego pragną kobiety" z Melem Gibsonem.

Cięgle są używane stare belki w zwiastunach. Z nowymi dotychczas widziałem tylko "Sprawę dla reportera" (czwartek, piątek) oraz "Bronisława Wildsteina przedstawia" (piątek, niedziela).

***

Małe podsumowanie elementów nowej oprawy, które dotychczas widziałem:
1) chłopiec na rowerze
- jako czołówka porannego bloku reklamowego (A)
- jako tyłówka porannego bloku reklamowego (A)
- jako ident dzienny (C)
2) spadający liść w parku
- jako czołówka popołudniowego bloku reklamowego (A)
- jako ident dzienny i wieczorny (A, C)
3) spadający liść w parku (ze spacerującą kobietą na końcu)
- jako tyłówka popołudniowego bloku reklamowego (A)
4) kawa z pianką
- jako ident dzienny (B, C)
5) dzieci grające w klasy
- jako ident dzienny (A, C)
6) tramwaj
- jako czołówka wieczornego bloku reklamowego (B)
- jako czołówka ogłoszenia płatnego (B)
- jako tyłówka ogłoszenia płatnego (B)
- jako ident dzienny i wieczorny (B, C)
7) chłopiec w tramwaju
- jako tyłówka wieczornego bloku reklamowego (B)
- jako ident dzienny (C)
8) furtka
- jako ident wieczorny (B, C)

Literki w nawiasach to podkłady muzyczne. W przypadku dwóch podkładów pogrubiony jest obecnie obowiązujący.

Wszystkie są nagrane, pojawią się na YT w sobotę.

EDIT 28.09

Wczoraj widziałem chłopca na rowerze jako ident z trzecim motywem muzycznym (dopisałem do listy). Jeżeli był emitowany pierwszego dnia oprawy, czyli w środę, to zapewne z pierwotną wersją podkładu, ale pierwszy raz widziałem go jednak dopiero wczoraj.


EDIT 30.09

Jako ident pojawił się chłopiec w tramwaju. Poza tym całkowicie nowe belki z nazwami programów i imieniem i nazwiskiem prezentera. Poprzednie widocznie nie przypadły komuś do gustu. Obowiązywały niecały tydzień. Było też nowe tło za prezenterem (statyczne) nazwiązujące do oprawy graficznej.

EDIT 01.10

Zbiorcza zapowiedź "Dziś w Jedynce" zyskała nową oprawę muzyczną. Spokojne dźwięki, które pod koniec przypominają wersję C, czyli tę z identów.

Za prezenterem jest już wyświetlana animacja nawiązująca do aktualnej oprawy.

EDIT 06.10

Ponownie emitowany jest ident z liściem z podkładem zmienionym, ale zamiennie z oryginalnym.
STANOWCZE "NIE" LISIEJ PROPAGANDZIE!

Awatar użytkownika
TiM
Przyjaciel
Posty: 759
Rejestracja: (pn) 03 maja 2010, 17:24
Płeć: Mężczyzna
Ośrodek: TVP3 Katowice
Kontakt:

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

#124

Post autor: TiM » (pt) 08 paź 2010, 15:53

W ramach ciekawostki...

Już wiemy czym inspirowali się twórcy tej oprawy :x
Obrazek

Awatar użytkownika
michal
Administrator
Posty: 9097
Rejestracja: (sob) 26 lut 2005, 16:18
Płeć: Mężczyzna

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

#125

Post autor: michal » (pn) 18 paź 2010, 11:03

Jedynka zaczęła emitować dłuższe identy używanych dotąd krótszych wersji. Widziałem wersję z rowerzystą - na filmie tym widzimy proces powstawiania rysowanej oponami jedynki na ziemi.
STANOWCZE "NIE" LISIEJ PROPAGANDZIE!

Awatar użytkownika
Poland
Niezły jeden
Posty: 1569
Rejestracja: (śr) 10 maja 2006, 18:15
Płeć: Mężczyzna
Ośrodek: TVP3 Kraków
Lokalizacja: Trzciana (powiat bocheński)
Kontakt:

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

#126

Post autor: Poland » (pn) 18 paź 2010, 17:21

Ja jestem ciekaw kiedy zmienią ident tzw. pauzy czy programu dnia...
Poland - Aktywnie najlepszy

Kasztelan
Nie ma spustu
Posty: 868
Rejestracja: (śr) 13 sie 2008, 10:51
Płeć: Mężczyzna
Ośrodek: TVP3 Warszawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

#127

Post autor: Kasztelan » (wt) 19 paź 2010, 7:18

Takowego zmieniać chyba nie trzeba, gdyż aktualny jest stylem zbliżony do obecnej grafiki.
d. YT:bartusgo

Awatar użytkownika
michal
Administrator
Posty: 9097
Rejestracja: (sob) 26 lut 2005, 16:18
Płeć: Mężczyzna

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

#128

Post autor: michal » (wt) 19 paź 2010, 8:53

Wczorajsze zapowiedzi spikera (był nim Grzegorz Miśtal) odbywały się ze studia używanego dotychczas tylko w weekendy i święta. Możliwe, że fakt wcześniejszej emisji Celownika ma na to wpływ i nie będzie już zapowiedzi przed animowanym tłem.

EDIT 26.10.

Tak było przez cały miniony tydzień. Jednak wczoraj znowu zapowiedzi były sprzed tła.

EDIT 28.10.

W środę były już zapowiedzi ze studia prawdziwego, i co więcej, w wejściu o 20:00, prezenter (Grzegorz Miśtal) był w ruchu. Stał początkowo w rogu studia, zapowiadając podchodził do kamery, która jednocześnie wykonywała zbliżenie.
STANOWCZE "NIE" LISIEJ PROPAGANDZIE!

Awatar użytkownika
Przemek
Przyjaciel
Posty: 2266
Rejestracja: (sob) 26 lut 2005, 15:00
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

#129

Post autor: Przemek » (śr) 03 lis 2010, 7:06

Ciężarną Wiktorską i dyrektorke Schymalle zastąpiła Odeta Moro-Figurska.

Awatar użytkownika
michal
Administrator
Posty: 9097
Rejestracja: (sob) 26 lut 2005, 16:18
Płeć: Mężczyzna

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

#130

Post autor: michal » (czw) 11 lis 2010, 19:35

Dziś przed Wiadomościami Paulina Chylewska mówiła, że Piotr Kraśko i Krzysztof Ziemiec są nominowani do Telekamer i już można na nich głosować. Na belce były numery i hasła co i jak. Powiedziała także, że aby nic nie sugerować na kogo oddać głos prowadzacą Wiadomości, które już za chwilę, będzie Małgorzata Wyszyńska. Po czym po reklamach w Wiadomościach przywitał się z widzami Krzysztof Ziemiec (o tym, że on będzie mówił już Hładki o 13:35) ;)
STANOWCZE "NIE" LISIEJ PROPAGANDZIE!

Awatar użytkownika
michal
Administrator
Posty: 9097
Rejestracja: (sob) 26 lut 2005, 16:18
Płeć: Mężczyzna

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

#131

Post autor: michal » (sob) 13 lis 2010, 16:59

Łukasz Nowicki coś przestał czytać zwiastuny i zapowiedzi Jedynki. Nie słyszę jego głosu jakoś od początku listopada (albo jeszcze nawet pod koniec października). Od kilkunastu dni wszystko czyta Marcin Sanakiewicz (który jest lektorem Dwójki).

W początkowym okresie zdarzało się, że niektóre zwiastuny czytał w zastępstwie Miśtal i Brzózka. Myślę, że Nowicki się przeziębił i wróci (takie przerwy już się zdarzały), ale z drugiej strony nastąpiły teraz zmiany w kierownictwie redakcji oprawy i być może postanowiono z niego zrezygnować.

EDIT 16.11.

Łukasz Nowicki wrócił. Czyta już zapowiedzi półekranowe a także zwiastuny późniejszych filmów. Jednak jeszcze wiele pozycji czyta Sanakiewicz.
STANOWCZE "NIE" LISIEJ PROPAGANDZIE!

Awatar użytkownika
Przemek
Przyjaciel
Posty: 2266
Rejestracja: (sob) 26 lut 2005, 15:00
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

#132

Post autor: Przemek » (pn) 13 gru 2010, 7:16

Dziś weszła nowa oprawa Jedynki, w podobnym stylu co poprzednia. Jak na razie widziałem tylko czołówkę reklamy - na stolnicy leży brązowe ciasto na pierniczki, ktoś wycina ciastko w kształcie choinki, kamera przesuwa się na stół na którym są różne pierniczki (w tym jeden, w kształcie cyfry 1), ręka która wycinała ciastko kładzie je wśród innych. Towarzyszy temu fajna, świąteczna muzyczka :)

Bardzo sympatyczna grafika, aż mam ochotę na pierniczki :D

Awatar użytkownika
michal
Administrator
Posty: 9097
Rejestracja: (sob) 26 lut 2005, 16:18
Płeć: Mężczyzna

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

#133

Post autor: michal » (pn) 13 gru 2010, 8:27

Pierniczki na wycinanym cieście są chyba tylko w kształcie serc (jest też w tej części widoczny wałek), natomiast na końcu są one w kształcie choinek. gwiazdek, dzwoneczków no i tak jak piszesz jeden na środku w kształcie jedynki. Oprawa raczej nie nawiązuje do poprzedniej serii, ponieważ logo i napis reklama jest inny i nie ma niebeskich kwadracików.

Zmieniła się też oprawa zapowiedzi. Pojedyncze zwiastuny pojawiły się w piątek, a w znacznie większej ilości w weekend. Na końcu zapowiedzi na ekran jest nakładana ciemnozielona grafika, w której w górnej części pada śnieg, a w dolnej jest animowana jedynka. Z lewej strony jest nakładany biały czworokąt z nazwą programu, godziną emisji i logo TVP1. Dzień tygodnia z tego co pamiętam dużymi literami jest napisany w części górnej. Jeżeli zwiastun posiada grafikę indywidualną (np. Ojciec Mateusz, niektóre filmy) to wtedy tego białego elementu nie ma. Pozycje poniedziałkowe oraz cykliczne, których zwiastun się nie zmienia (np. Chopin 2010, Kawa czy Herbata) są jeszcze nadawane w starej formie.

Program dnia się nie zmienił.

Aha, jeszcze jedno. Pisałem już, że podobną oprawę muzyczną do spotu jesiennych nowości filmowych ma spot akcji "Jak choinka to Jedynka". Zwiastun wczorajszego filmu "S@motność w sieci" także wykorzystywał ten utwór.
STANOWCZE "NIE" LISIEJ PROPAGANDZIE!

Awatar użytkownika
michal
Administrator
Posty: 9097
Rejestracja: (sob) 26 lut 2005, 16:18
Płeć: Mężczyzna

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

#134

Post autor: michal » (wt) 14 gru 2010, 8:35

Tak jak w poprzedniej wersji oprawy jest niezła mieszanina. Jest kilka czołówek reklam na różne pory dnia (poranny, dwa po południu - do 17:00 i do 20:00 oraz wieczorny), część z nich pełni także funkcje identów. Różne podkłady muzyczne w zależności od pełnionej roli. Podobnie jak w jesiennych wersjach ident składa się z dwóch ujęć.

Oto co jeszcze widziałem:
2) w lesie - zagarnięcie rękami śniegu, a następnie cztery zaśnieżone samochody (na przednich szybach odgarnięte odpowiednio "T", "V", "P", "1").
1) w parku - zanurzenie łopaty w śniegu, dźwięk piły, a następnie polerowanie przez pilarza wyciętej w lodzie jedynki, widać prześwitujące zachodzące słońce oraz przechodzącego faceta
3) w lesie - wesoła parka kładzie się na śniegu, a następnie zaśnieżony samochód z odgarniętym z przedniej szyby śniegiem tworzącym napis "I (serce) 1"
4) trzyosobowa rodzinka podziwia w nocy świąteczne ozdoby uliczne, a następnie widok na nie, gdzie centralnym punktem jest świecąca jedynka (są dwie wersje - w jednej końcowe ozdoby widać z ludźmi filmowanym od tyłu, w drugim ujęcie jest bez ludzi).

Nie zmieniło się studio ani grafika napisów tam wykorzystywana, nie zmieniły się też zapowiedzi podczas napisów końcowych.

Zmieniła się zapowiedź trzech wieczornych pozycji na podobną do tych, które są w zwiastunach, z tym, że teraz fragmenty filmów są w jednym okienku, ale się sukcesywnie zmieniają. U dołu pojawiają się po kolei od lewej do prawej godziny i tytuły. Muzyka bez zmian.

Najgorsza zmiana to graficzne zapowiedzi kolejnych pozycji w trakcie emisji seriali i programów. Dotychczas kwadracik z prawej strony ekranu, teraz wielki prostokąt na 1/3 ekranu, z fragmentem filmu. Podczas serialu zasłania na przykład cały stół, podczas Jakiej to melodii zasłania punktację, nazwy kategorii czy sekundnik. Ludzie psioczyli na forach na to co było do tej pory, teraz się chyba wściekną.

EDIT 15.12.

Do oprawy ogłoszenia płatnego wykorzystany jest ident z czterema samochodami.

EDIT 16.12.

Od wczoraj są już w nowej grafice (na wzór "Dziś w jedynce" i zwiastunów) zapowiedzi kolejnych pozycji na poł ekranu podczas napisów końcowych.
STANOWCZE "NIE" LISIEJ PROPAGANDZIE!

viper
Master user
Posty: 2209
Rejestracja: (śr) 16 lis 2005, 15:33
Lokalizacja: Poznań

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

#135

Post autor: viper » (ndz) 19 gru 2010, 20:54

A już myślałem, że zlikwidowali te ozdobniki z zapowiedziami...
Telewizja publiczna jaka jest, każdy widzi...

ODPOWIEDZ