Forum archiwalne. Bieżąca dyskusja o mediach dostępna na forum.media2.pl, archiwalne materiały wideo na tv.janpogocki.pl

Prezenterzy TVP

Dziennikarze, szefostwo - wszystko o obecnych pracownikach TVP.
Awatar użytkownika
Ania
Przyjaciel
Posty: 5544
Rejestracja: (sob) 26 lut 2005, 14:53
Lokalizacja: Roswell :)
Kontakt:

Prezenterzy TVP

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

#1

Post autor: Ania » (pn) 21 mar 2005, 23:18

Na gazecie ktoś zapoda? tematem o prezenterach zobaczymy czy kogoś jeszcze pami?tacie ;) Oni znale?li tyle ;)

W Jedynce:

Anna Schultz
Dorota Szpetkowska
Bogumi?a Wander
Olejniczak
Barszczewska
J?drzej Dutkiewicz
Hanna Smoktunowicz
Adriana Niecko
Piotr Świąc
Monika Luft
Ewa Drzyzga
Karina Kunkiewicz
Magda Olszewska
Robert Samot
Anna Popek
Kinga Rusin
Piotr Kraśko

W Dwójce:

S?awomir Siejka
Krzysztof Luft
Jaros?aw Kulczycki
Magdalena K?aczy?ska
^@^
Obrazek

Awatar użytkownika
michal
Administrator
Posty: 9097
Rejestracja: (sob) 26 lut 2005, 16:18
Płeć: Mężczyzna

Re: prezenterzy tvp...

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

#2

Post autor: michal » (wt) 22 mar 2005, 2:29

Po pierwsze - nie oni znale?li tylko ja takich wypisa?em, po wymienieniu przez kogoś kilku starszych na początku. Osoba ta wymieni?a:

irena dziedzic
edyta wojtczak
bo?ena walter
grazyna nowicka
anna wanda g??bocka
elzbieta poniatowska
jan suzin
eugeniusz pach
marek gajewski


Po drugie w innym poście ja dopisa?em jeszcze Paulin? Smaszcz, a przed chwilą Magd? Mo?ek.

Po trzecie inne osoby podawa?y nast?pujące nazwiska:

Krzyszfof Ibisz
Krystyna Loska

Bo?ena Marki
Marta Przybora
Jadwiga Piąkowa

Awatar użytkownika
Ania
Przyjaciel
Posty: 5544
Rejestracja: (sob) 26 lut 2005, 14:53
Lokalizacja: Roswell :)
Kontakt:

Re: prezenterzy tvp...

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

#3

Post autor: Ania » (wt) 22 mar 2005, 10:03

michal pisze:Po pierwsze - nie oni znale?li tylko ja takich wypisa?em,
czyli juz wiemy jakiego nicka na gazecie u?ywasz ;)

no czyli co to juz komplet ? może ktos się jeszcze znajdzie ?
^@^
Obrazek

Awatar użytkownika
michal
Administrator
Posty: 9097
Rejestracja: (sob) 26 lut 2005, 16:18
Płeć: Mężczyzna

Re: prezenterzy tvp...

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

#4

Post autor: michal » (wt) 22 mar 2005, 15:55

Ania pisze: czyli juz wiemy jakiego nicka na gazecie u?ywasz ;)
Nigdy tego nie ukrywa?em. Po mailu można się domyśle?. :)
Ania pisze: no czyli co to juz komplet ? może ktos się jeszcze znajdzie ?
Z mojej strony komplet. Wypisa?em wszystkich, których pamiętam, a którzy nie zostali wymienieni na początku przez u?ytkownika j23. Zapomnia?em tylko o Losce i Ibiszu. Innych wymienionych tam nie kojarz? zupe?nie.

thomi

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

#5

Post autor: thomi » (ndz) 16 lip 2006, 13:49

Jeśli chodzi o prezenterów TVP 1 z lat 80-tych, zwanych wtedy spikerami/spikerkami, to pamiętam takie osoby jak:
Bożena Marki
Anna Wanda Głębocka
Krystyna Loska
Bogumiła Wander
Jan Suzin
Elżbieta Poniatowska
Edyta Wojtczak
Potem pojawili się:
Dorota Szpetkowska
Joanna Kotkowska (na bardzo krótko i całe szczęście)
Ze "starej gwardii" najdłużej ostała się Bogumiła Wander.
Z "Dwójki" kojarzę najbardziej takie osoby:
Alicja Resich-Modlińska
Magadalena Kłaczyńska
Sławomir Siejka
Grażyna Torbicka

Awatar użytkownika
ArO
Przyjaciel
Posty: 827
Rejestracja: (wt) 01 mar 2005, 0:57
Kontakt:

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

#6

Post autor: ArO » (wt) 18 lip 2006, 1:57

Prezenterką TVP 1 była jeszcze pewna pani której nazwiaska nie pamietam. Miała chyba na imię Małgorzata i z tego, co pamietam śpiewała kiedyś w chórku Maryli Rodowicz.

Awatar użytkownika
michal
Administrator
Posty: 9097
Rejestracja: (sob) 26 lut 2005, 16:18
Płeć: Mężczyzna

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

#7

Post autor: michal » (sob) 22 lip 2006, 0:54

thomi pisze:Jeśli chodzi o prezenterów TVP 1 z lat 80-tych, zwanych wtedy spikerami/spikerkami, to pamiętam takie osoby jak:
Ja kojarzę z tamtego okresu tylko Suzina, Wojtczak, Loskę, Wander, Głębocką i niewymienioną przez Ciebie Szulc. Widziało się ich codziennie przed Dobranocką i po, która była rytuałem. Szpetkowską kojarzę jak przyszła jako nowa prezenterka. Była jeszcze chyba w tym okresie Dowbor, która potem uciekła do Dwójki. Reszta nazwisk z Twojej listy jest mi obca :(.
thomi pisze: Ze "starej gwardii" najdłużej ostała się Bogumiła Wander.
Doskonale pamiętam jej odejście. Był to koniec roku, być może nawet Sylwester, ale na pewno ostatnie dni grudnia. Zapowiadała po Wiadomościach" Tygodnik Polityczny Jedynki" o 21:00. "Bla bla bla ... W studiu jest już redaktor Andrzej Kwiatkowski". "Witam Państwa, Witam pani Bogumiło (...)". Jakoś czułem, że coś jest nie tak. I moje przeczucia okazały się słuszne - po chwili jak już skoczyła się przemowa Kwiatkowskiego powiedziała, że kończy się jej praca w oprawie Jedynki, dziękuje za wiele lat spotkań, ale że nie rozstaje się z TVP, bo nadal będzie realizowała program o balecie "Życie na pointach". Po czym kamera do tyłu i dyrektor Sławomir Zieliński wręczył bukiet kwiatów. Jakoś tak smutno mi się zrobiło, nie lubiłem jej specjalnie, ale to był ostatni dinozaur z oprawy, który zapraszał mnie na dobranocki, a potem życzył dobranoc i zapraszał do łóżeczka :)

A jeszcze w sprawie tych przeczuć, to kilka lub kilkanaście miesięcy wcześniej w taki sam sposób pożegnała się inna prezenterka, to znaczy jak gdyby nigdy nic zapowiedziała "Tygodnik Polityczny Jedynki" po czym się podziękowała i dostała bukiet kwiatów. Nie wiem już kto to był, może Loska, Wojtczak? Musiało to być dla mnie jakimś wstrząsem, bo od tamtej pory bardzo nie chciałem zobaczyć Wander na czwartkowym dyżurze (w końcu była to ostatnia stara do odstrzału) i chyba jakoś faktycznie jej w czwarki nie było. No i nadszedł ten grudniowy wieczór, Wander i jej zapowiadanie TPJ od razu skojarzyły mi się z pożegnaniem i jak się po chwili okazało całkiem słusznie, bo historia się powtórzyła co do joty.
STANOWCZE "NIE" LISIEJ PROPAGANDZIE!

Awatar użytkownika
ArO
Przyjaciel
Posty: 827
Rejestracja: (wt) 01 mar 2005, 0:57
Kontakt:

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

#8

Post autor: ArO » (sob) 22 lip 2006, 18:11

Małgorzata Jarecka!

Przypomniało mi sie :D

Awatar użytkownika
michal
Administrator
Posty: 9097
Rejestracja: (sob) 26 lut 2005, 16:18
Płeć: Mężczyzna

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

#9

Post autor: michal » (sob) 22 lip 2006, 20:02

A mi się jeszcze przypomniało, że prezenterem Jedynki w latach 90. był Michał Ogórek. Występuje teraz w jakiejś reklamie i był dziś w jakimś serwisie informacyjnym coś komentując.
STANOWCZE "NIE" LISIEJ PROPAGANDZIE!

And
Popisał/a już trochę
Posty: 430
Rejestracja: (czw) 23 lut 2006, 18:27

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

#10

Post autor: And » (sob) 22 lip 2006, 20:07

Ten Michał Ogórek :> A to ciekawe :D
No on występuje w różnych reklamówkach GW (w TV i na bilboardach), a także omawia filmy w Kino Polska i HBO.

Awatar użytkownika
michal
Administrator
Posty: 9097
Rejestracja: (sob) 26 lut 2005, 16:18
Płeć: Mężczyzna

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

#11

Post autor: michal » (sob) 22 lip 2006, 23:26

Tak, on sam. Był jednym z pierwszych prezenterów, to znaczy tych którzy rozmawiali z gośmi, widać było ich nogi itd. To musiało być mniej więcej w 1993-1995 roku. I był wg mnie nawet dość długo. Tylko że trochę kontrastował do reszty ekipy, one jest taki trochę dziwny :)

Smoktunowicz i Rusin były jeszcze spikerkami przed planszą. Niecko, Świąc, Smaszcz, Luft, Ibisz i Ogórek byli już prezenterami. To chyba pierwsza ekipa :) Ale tak teraz po latach kompletnie nie widzę wśród nich Wojtczak czy Loskę. Co one wtedy robiły? Widać było nogi? Potrafiły przeprowadzić jakąś rozmowę? Bo one jednak jeszcze chyba trochę zostały...

Kiedyś w wakacje był program na bazie 5-10-15 o różnych miastach (jakieś teleferie, nie wiem jak to się nazywało w wakacje). W programie o Katowicach gościem był prezenter Ogórek, który właśnie z tego miasta pochodzi. :D
STANOWCZE "NIE" LISIEJ PROPAGANDZIE!

Awatar użytkownika
ArO
Przyjaciel
Posty: 827
Rejestracja: (wt) 01 mar 2005, 0:57
Kontakt:

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

#12

Post autor: ArO » (sob) 22 lip 2006, 23:38

michal pisze:Ale tak teraz po latach kompletnie nie widzę wśród nich Wojtczak czy Loskę. Co one wtedy robiły? Widać było nogi? Potrafiły przeprowadzić jakąś rozmowę? Bo one jednak jeszcze chyba trochę zostały...
Tak prowadziły rozmowy w studio. Tu masz na to dowód http://www.youtube.com/watch?v=d3eoAsUbfKo W 1994 roku Bogumiła Wander rozmawia z Edytą Górniak. Słabo jej to szło. Widać, ze Ci prezenterzy byli kiedyś głównie po to by zapowiadać programy, a nie prowadzić rozmowy.

Pamiętam taką sytuację. Jeśli się nie myle dyżur miał własnie w tym studio jeszcze Suzin. Jego gość się strasznie rozgadał i nagle odezwał się głos z rezyserki, ze muszą już kończyć. Nie wiem czy Suzin sie zagadał i nie zwrócił uwagi na to, ze juz czas rozmowy minał czy może gośc nie dał dojść Suzinowi do słowa. Wtedy jeszcze nie było "ucha" więc głos z rezyserki był słyszany w całym studiu. :)

thomi

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

#13

Post autor: thomi » (ndz) 23 lip 2006, 15:06

michal pisze:
thomi pisze:Jeśli chodzi o prezenterów TVP 1 z lat 80-tych, zwanych wtedy spikerami/spikerkami, to pamiętam takie osoby jak:
Ja kojarzę z tamtego okresu tylko Suzina, Wojtczak, Loskę, Wander, Głębocką i niewymienioną przez Ciebie Szulc. Widziało się ich codziennie przed Dobranocką i po, która była rytuałem. Szpetkowską kojarzę jak przyszła jako nowa prezenterka. Była jeszcze chyba w tym okresie Dowbor, która potem uciekła do Dwójki. Reszta nazwisk z Twojej listy jest mi obca :(.
No tak, Anna Szulc, faktycznie zapomniałem. Po odejściu od "spikerowania" prowadziła potem jakiś program, a następnie zniknęła. Dziwne, że nie pamiętasz Elżbiety Poniatowskiej (miała taki lekko zachrypnięty głos po latach śpiewania w operetce (była zawodową śpiewaczką). Zniknęła dopiero w czasach prezydentury Wałęsy, którego konferencję prasową nawet kiedyś zapowiadała). Muszę odszukać artykuł z ówczesnego "Expressu Wieczornego" (mam wycinek), gdzie była rubryka p.t. "Kulisy Telewizji". Autorka artykułu opisuje przyczyny odejścia Poniatowskiej. Na miejsce Poniatowskiej przyszła Joanna Kotkowska, która zniknęła po 3-4 miesiącach. Była to postać tragiczna w sensie dosłownym: speszona przed kamerą, miała tiki nerwowe i dziwną mimikę oraz gestykulację. Jeśli chodzi o Dowbor, to zaczynała pracę jeszcze przy starej gwardii (Loska, Wojtczak itd.), potem przeszła do "Dwójki".

Bożena Marki pracowała w TP 1 gdzieś do 1985-6 roku. Teraz prowadzi galerię sztuki w Warszawie na Krakowskim Przedmieściu.

Dodaję (bo znalazłem wspomniany wyżej artykuł). Niestety nie mam teraz pod ręką skanera, więc zacytuję obszerne framenty. Po tego typu medialnej nagonce Elżbieta Poniatowska odeszła z TVP.

Kulisy TV - Ewa Banaszkiewicz, Express Wieczorny:

Wydrukowany w tym miejscu przed tygodniem list Elżbiety Poniatowskiej był reakcją na mój felieton zatytułowany "Gwiazdy telewizyjne", w którym poddałam krytyce jej spikerskie występy. List podpisany literkami mgr oraz jej wizyty w redakcji sprawiły, że postanowiłam zweryfikować swoją opinię (...)

Był piątek 22 marca późnym wieczorem. Po konferencji prasowej prezydenta pojawiła się plansza 1 programu TVP. Plansza stała dwie minuty, co w telewizji trwa jak wieczność. W emisji, do której zadzwoniłam, jeden z pracowników poinformował mnie, że spikerka nie daje sobie rady z zapowiedzią i właśnie biegnie długim korytarzem do inspektora programu po pomoc w zredagowaniu tekstu. Stąd plansza.

Wreszcie plansza znika i pojawia się spikerka. Oto dokładny opis tego, co zobaczyliśmy na ekranie:
Spikerka: Zapoznam państwa z naszym programem na jutro, sobotę 23 marca.
(Spikerka znika. Na ekranie pojawia się czarna dziura - czyli czternaście sekund "zera", co również trwa jak wieczność. Po czternastu sekundach spikerka pojawia się znów).
Spikerka: Proszę państwa, zanim zawiadomimy państwa o naszym jutrzejszym programie, chciałabym zrobić końcową zapowiedź, do programu, który odbył się przed chwilą. (czyta)
Była to końcowa... hyhy... Była to konferencja prasowa prezydenta Rzeczypospol... prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Przepraszamy za usterki techniczne na trasie łącz poza granicami naszego kraju. (spikerka znika)

Znów pojawia się na wizji "zero", czyli czarna dziura. I znów staje, jak zwykle w trakcie awarii plansza 1 programu TVP. Plansza stoi jakiś czas. Co się dzieje za planszą? Widz może się tylko domyślać (...)

Powstrzymuję się przed dokładnym opisem zachowania spikerki w trakcie tego wielkiego show.(...)

Szanowna Pani Elżbieto! Myślę, że zbyt bezkrytycznie wierzy Pani w moc papierków, którymi obdarowano Panią w przeszłości(...)

Awatar użytkownika
michal
Administrator
Posty: 9097
Rejestracja: (sob) 26 lut 2005, 16:18
Płeć: Mężczyzna

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

#14

Post autor: michal » (ndz) 23 lip 2006, 18:27

thomi pisze: No tak, Anna Szulc, faktycznie zapomniałem. Po odejściu od "spikerowania" prowadziła potem jakiś program, a następnie zniknęła.
Prowadziła program "Zwyczajni-niewyczajni" (zastąpiła ją nagle Iwona Schymalla). Prowadziła też jakiś program o młodych talentach ("Akademia..." czegoś tam). Ogólnie w prasie żaliła się, że jest odsuwana, jej propozycje programów są nieustannie odrzucane. A jeszcze do niedawna prowadziła program Babiniec (OIDP w czwartki koło 13.00), chyba razem z córką, bo bardzo podobna. Program chyba zniknął dopiero w 2005 roku.

thomi pisze: Dziwne, że nie pamiętasz Elżbiety Poniatowskiej (miała taki lekko zachrypnięty głos po latach śpiewania w operetce (była zawodową śpiewaczką). Zniknęła dopiero w czasach prezydentury Wałęsy, którego konferencję prasową nawet kiedyś zapowiadała). Muszę odszukać artykuł z ówczesnego "Expressu Wieczornego" (mam wycinek), gdzie była rubryka p.t. "Kulisy Telewizji". Autorka artykułu opisuje przyczyny odejścia Poniatowskiej.
Bardzo ciekawy artykuł. Musiałbym zobaczyć jej zdjęcie, aby coś skojarzyć. Kotkowskiej też. Nie pamiętam. W każdym razie ja zapamiętałem jako pierwsze młode twarze Barszczewską i Dutkiewicza, a potem Rusin i Smoktunowicz. Dowbor, Szpetkowska i Olejniczak byli wprawdzie też nowi, ale jednak odbierałem ich jako osoby stare, nie biła z nich pewnego rodzaju młodość i świeżość. Miałem wtedy 8-10 lat. Pamiętam, że bardzo krytykowana była Smoktunowicz w prasie, w rubryce gdzie wypowiadali sie czytelnicy. Może to niewiarygodne, ale miała wyraźnego zeza (lewe oko bodajże). Czy prezenterka może mieć zeza? No raczej nie, ale Grzywacz też w końcu miała. Hania chyba sobie zoperowała oko, bo po kilkunastu miesiącach objawiła sie już w Teleexpressie i prawie nie było widać wady wzroku. Teraz nikt by nie pomyślał, że tak to było.

Anna Wanda Głębocka prowadziła w TV Polonia program, w którym widzowie przysyłali listy. Ona doradzała i odpowiadała. Program sie nazywał "Listy do TV Polonia" albo "Listy do Anny Wandy Głębockiej". Potem się zmieniła formuła i program ten prowadził gruby z kabaretu Elita i jakaś kobieta. Program był z Wrocławia. Ta prezenterka była mi skądś wczesniej znajoma. Nazwa programu - "Ludzie listy piszą". Przebrani za listonoszy, a chodziło o przesyłanie pozdrowień zza granicy głownie za pomocą kaset video. Głębockiej podziękowali.

Wojtczak reaktyowała się na krótko w TVN i jest reklamach, a Loska emeryturka plus reklamy i prowadzenie imprez.

Bogumiła Wander też chyba prowadzi imprezy. Można do niej napisać maila albo list do domu, albo pogadać z nią przez telefon, ponieważ ma stronę, a na której oferuje swoje usługi. No chyba, że to obsługuje menadżer, ale nie sądzę :)

http://bogumilawander.w.interia.pl

Trzeba także pamiętać, że dyżury spikerskie były także w TV Polonia i obecność nowych twarzy nie wiązała się ze zwonianiami starej gwardii. W TV Polonia własnie była Szulc i Szpetkowska bardzo często, Loska i Wojtczak także bywały, ale to samo tyczyło się Rusin czy prezenterów Dwójki (Siejka, Olszewska, Torbicka). Szpetkowska została szefową prezenterów TV Polonia. Po zlikiwidowaniu spikerów na tej antenie ostała się ona jako prowadząca Brawo Bis, teraz tego juz nie ma chyba, ale w TV Polonia jest do dzisiaj. Widać ją brykującą wśród tłumu na każdych dniach otwartych TVP.
STANOWCZE "NIE" LISIEJ PROPAGANDZIE!

thomi

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

#15

Post autor: thomi » (ndz) 23 lip 2006, 19:40

Jeśli chodzi o zdjęcie/skan/nagranie z wizerunkiem Poniatowskiej, to niestety nie dysponuję. Po odejściu z TVP nadal śpiewa w operetce [chyba poznańskiej]. Ostatnio Bogusław Kaczyński prezentował płytę CD z ariami i wśród wykonawców wymienił właśnie ją). Trudno mi ją opisać, choć ją dobrze pamiętam. Jest podobna do aktorki (też nie wiem czy kojarzysz) Ewy Dałkowskiej (jej zdjęcia z łatwością można znaleźć w wyszukiwarce).
Poniatowska śpiewała też m.in. na festiwalach piosenki żołnierskiej w Kołobrzegu.

I jeszcze jedno mi się przypomniało. Swego czasu Telewizja Edukacyjna wprowadziła bloki tematyczne. Poszczególne programy zapowiadały spikerki TE, w tym samym studiu, gdzie po południu dyżurowali "zwykli" spikerzy TVP1. I tak: poniedziałek - programy społeczne: Iwona Schymalla, wtorek - nauki ścisłe: Wiktor Niedzicki/ Ewa Urbańska, środa - programy humanistyczne: Joanna Wielhorska, czwartek: programy przyrodnicze: Gerard Sawicki, Andrzej Radomiński.

ODPOWIEDZ