Oto notka i album ze zdjęciami na facebookowym profilu producenta tj. Sztuki Wszystkie

Program ma wystartować zgodnie z tym co piszą dopiero we wrześniu 2014 (ma być 11 odcinków), ale niewykluczone, że pierwszy premierowy odcinek zobaczymy już w tę niedzielę 27 kwietnia o 17:30. Ma to być odcinek z Mateuszem Damięckim. W ramówce program ten jest ciągle ukryty (wakat), ale w cenniku reklamowym jest wpisany. Także emisja jeszcze nie jest na 100% pewna, choć zapowiedź w serwisie "Zielona lekcja", który sprawuje patronat nad serią, już się pojawiłaJesteśmy w trakcie realizacji zdjęć do cyklu filmów dokumentalnych na temat ratowania zagrożonych wyginięciem gatunków flory i fauny. Cykl realizowany jest na zlecenie Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych Lasów Państwowych. Gospodarzem cyklu jest prezenter Jedynki Grzegorz Miśtal, a wspólnie z widzami świat przyrody zgłębiać będą gwiazdy: Joanna Kulig, Mateusz Damięcki , Paweł Królikowski, Olga Bończyk, Agata Kulesza, Cezary Kosiński, Anna Popek, Ewelina Flinta, Zbigniew Zamachowski i Beata Tadla.
Premiera cyklu we wrześniu 2014 r na antenie telewizyjnej Jedynki.

Na odcinek zaprasza także na swoim fanpage'u Mateusz Damięckizielonalekcja.pl pisze:23-04-2014
Ekscytujące projekty przyrodnicze w TV
Ujrzymy najcenniejsze chronione gatunki polskich zwierząt i siedlisk przyrodniczych oraz sposoby ich czynnej ochrony, wraz z gwiazdami ekranu ruszymy w nieznane, by odkrywać tajemnice przyrody oraz poznać ludzi, którzy chcą ratować ginące rośliny i zwierzęta - tak zapowiada się cykl filmów dokumentalnych "Ocalony świat".
Premiera cyklu już w niedzielę 27 kwietnia o godzinie 17:30 na antenie TVP1 - zobaczymy odcinek „Z dziobem i szponami”, w którym Grzegorz Miśtal i Mateusz Damięcki poznają świat ptaków drapieżnych. Grzegorz i Mateusz ruszają z grupą ornitologów z Komitetu Ochrony Orłów, na akcję monitorowania gniazd orła bielika, oraz obrączkowania piskląt. Mateusz razem z Dariuszem Anderwaldem, Prezesem Komitetu Ochrony Orłów wdrapują się na 30 metrowe drzewo, by zajrzeć do gniazda i podać pisklęta ornitologom do badania i obrączkowania.
Polska była pierwszym krajem, który utworzył tzw. strefy ochronne wokół gniazd bielików. Miejsca w promieniu kilkuset metrów od gniazd, całkowicie zamknięte dla działań gospodarczych w lesie. By zapewnić spokój ptakom nie można tam wchodzić chyba, że bierze się udział w tak niezwykłej akcji jak ta, którą filmowaliśmy.
Drugim obok orła bielika bohaterem filmu jest orlik krzykliwy. Na Podlasiu z myślą o orlikach odtwarzane są łąki. Ptaki te nie potrafią dostrzec ofiar w wysokiej trawie. W przeszłości koszone przez rolników łąki, były dla nich idealnymi żerowiskami, teraz gdy młodzież ucieka do miast, rolnikom nie opłaca się kosić – ptaki mają potężne kłopoty z polowaniami. Przyrodnicy starają się im pomóc, na różne sposoby. Razem z Grzegorzem i Mateuszem weźmiemy udział w tych działaniach i dowiemy się jak można pomóc tym niezwykle rzadkim ptakom.
Serię filmów przyrodniczych „OCALONY ŚWIAT” realizuje TVP S.A. na zlecenie Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych w ramach realizacji projektu LIFE+ „Ochrona różnorodności biologicznej na obszarach leśnych, w tym w ramach sieci Natura 2000 – promocja najlepszych praktyk”. Cykl filmów współfinansowany jest ze środków Programu LIFE+ oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Celem projektu jest prezentacja działań związanych z ochroną przyrody w Polsce, a także podniesienie świadomości społeczeństwa o konieczności ochrony różnorodności biologicznej. 11 odcinkowa seria przyrodnicza prezentuje jedne z najciekawszych projektów ochrony gatunków i siedlisk w Polsce takich jak ptaki drapieżne, sowy, niedźwiedzie czy mokradła i łąki kserotermiczne, prowadzonych przez m.in. parki narodowe i krajobrazowe, Lasy Państwowe, organizacje pozarządowe oraz inne instytucje krajowe.
ZielonaLekcja.pl sprawuje patronat medialny nad całym cyklem - w związku tym na naszych czytelników czekają ekskluzywne materiały oraz konkurs. Śledźcie z nami cykl "Ocalony świat"!
Fot. zdjęcia z planu filmowego
Fot. zdjęcia z planu filmowego
Fot. zdjęcia z planu filmowego



Relacje ze zdjęć (wpisy z września 2013):
- odcinek z Damięckim w Białymstoku i Hajnówce

- odcinek z Tadlą w KrynicyW okolicach Białegostoku i Hajnówki zakończyliśmy zdjęcia do kolejnego odcinka cyklu przyrodniczego dla TVP1. Odcinek, którego bohaterem był aktor Mateusz Damięcki dotyczył działań ochronnych podejmowanych, by chronić najrzadsze polskie ptaki drapieżne: bieliki i orliki krzykliwe. Mimo początkowych niespodzianek pogodowych udało nam się zrealizować plan. Premiera filmu za rok.

- odcinek z Zamachowskim w Górach IzerskichTrwają prace nad kolejnymi odcinkami przyrodniczego cyklu, który realizujemy dla Programu 1 Telewizji Polskiej. Zakończyliśmy zdjęcia w okolicach Krynicy Górskiej. To tam, w przepięknych choć niszczejących połemkowskich Cerkwiach, istnieją kolonie rozrodcze najrzadszych gatunków nietoperza, wśród nich najmniejszego polskiego latającego ssaka - Podkowca Małego. Gwiazdą odcinka, w którym będziemy poznawać zwyczaje nietoperzy jest znana dziennikarka Beata Tadla i to ona, wspólnie z prowadzącym cykl Grzegorzem Miśtalem tropiła z nami te urocze stworzenia. Ich przewodnikiem po świecie nocnych lotników jest dr. Rafał Szkudlarek - chiropterolog. Czy nietoperze mogą wkręcić się we włosy? Czy śpią w ciągu dnia i jak wychowują swoje młode? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań w odcinku "Głową w dół" już jesienią 2014 r.

Oprócz ww. 10 osób, widać na zdjęciach, że 11. gościem będzie Anna Dymna:Za nami kolejne zdjęcia do cyklu przyrodniczego dla TVP1. Tym razem byliśmy w Górach Izerskich, gdzie wspólnie ze znakomitym aktorem Zbigniewem Zamachowskim, uczyliśmy się tego jak chronić cietrzewie, piękne kuraki leśne, które są na granicy wyginięcia.
