Forum archiwalne. Bieżąca dyskusja o mediach dostępna na forum.media2.pl, archiwalne materiały wideo na tv.janpogocki.pl

Kącik Nostalgii

Rozmowy, które nie mieszczą się w powyższych forach.
Awatar użytkownika
michal
Administrator
Posty: 9097
Rejestracja: (sob) 26 lut 2005, 16:18
Płeć: Mężczyzna

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

#46

Post autor: michal » (sob) 12 lip 2008, 21:13

zielarz155 pisze:Po jakiej czołówce?? Wtedy pogoda była częścią Dziennika Telewizyjnego, później Wiadomości
Po różnych. Wydaje mi sie, że było to jeszcze w czołówce z wiatraczkiem (a dziś też mamy czołówkę z wiatraczkiem :) ) i tęczowym napisem "Pogoda". Muzyka z tej czołówki była wykorzystywana w I Programie Polskiego Radia do własnej pogody przez długie długie lata (co najmniej do 2000 roku).

Wydania stojące na tle map wydaje mi się (jestem wręcz przekonany), że wprowadzono dopiero wraz z czołówkami na każdą z czterech pór roku.
zielarz155 pisze:
ArO pisze:Nagrały mi sie dwie sekundy Siezieniewskiego w Wiadomościach i to wszystko.
A czołówka się chociaż nagrała?? I z którego to roku??
Siezieniewski debiutował w 1995 roku (jakoś w lipcu) i prowadził Wiadomości do sierpnia 1997 roku.

Z bazy fipol zrobiłem sobie spis dyżurów od 1995 do 2002 roku. Niestety straciłem go, a bazy już nie ma :(
STANOWCZE "NIE" LISIEJ PROPAGANDZIE!

zielarz155
Popisał/a już trochę
Posty: 565
Rejestracja: (ndz) 04 maja 2008, 13:20
Lokalizacja: Z takiego zadupia, że nawet nie będę pisał ;P
Kontakt:

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

#47

Post autor: zielarz155 » (wt) 15 lip 2008, 0:09

michal pisze:Wydaje mi sie, że było to jeszcze w czołówce z wiatraczkiem (a dziś też mamy czołówkę z wiatraczkiem :) ) i tęczowym napisem "Pogoda"
Ale sam napisałeś, że to było w latach 80. i na początku 90. Wtedy Pogoda była częścią DTV a później Wiadomości. Osobno Pogoda była mniej więcej ok. 1993.

Awatar użytkownika
michal
Administrator
Posty: 9097
Rejestracja: (sob) 26 lut 2005, 16:18
Płeć: Mężczyzna

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

#48

Post autor: michal » (wt) 15 lip 2008, 0:29

zielarz155 pisze:Ale sam napisałeś, że to było w latach 80. i na początku 90. Wtedy Pogoda była częścią DTV a później Wiadomości.
Jak najbardziej potwierdzam.
zielarz155 pisze:Osobno Pogoda była mniej więcej ok. 1993.
Może nawet jeszcze wcześniej... Pogoda w czołówce z ciemnymi chmurami to był osobny blok, ale w pewnym momencie zdecydowano się emitować między czołówkami reklamy. I się zrobiły jakby osobne dwie pozycje - Wiadomości i Pogoda.
STANOWCZE "NIE" LISIEJ PROPAGANDZIE!

zielarz155
Popisał/a już trochę
Posty: 565
Rejestracja: (ndz) 04 maja 2008, 13:20
Lokalizacja: Z takiego zadupia, że nawet nie będę pisał ;P
Kontakt:

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

#49

Post autor: zielarz155 » (wt) 15 lip 2008, 21:27

michal pisze:Z bazy fipol zrobiłem sobie spis dyżurów od 1995 do 2002 roku. Niestety straciłem go, a bazy już nie ma :(
O co ci chodzi z tą bazą?? Co to za baza??

Awatar użytkownika
michal
Administrator
Posty: 9097
Rejestracja: (sob) 26 lut 2005, 16:18
Płeć: Mężczyzna

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

#50

Post autor: michal » (wt) 15 lip 2008, 21:57

zielarz155 pisze:
michal pisze:Z bazy fipol zrobiłem sobie spis dyżurów od 1995 do 2002 roku. Niestety straciłem go, a bazy już nie ma :(
O co ci chodzi z tą bazą?? Co to za baza??
To była baza tekstowa programów informacyjnych TVP, centrali i kilku oddziałów (to co było wypowiadane w studiu). Gdzieniegdzie w starszych postach pojawiają się cytaty z tej bazy.
STANOWCZE "NIE" LISIEJ PROPAGANDZIE!

Awatar użytkownika
tomaszek
Chipsy przyszły
Posty: 28
Rejestracja: (ndz) 20 lip 2008, 15:32

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

#51

Post autor: tomaszek » (ndz) 20 lip 2008, 15:54

Bogumiła Wander, spikerka TP1 podczas zapowiedzi - 1979 r.:


Obrazek

Awatar użytkownika
looser106
Nie ma spustu
Posty: 760
Rejestracja: (śr) 18 paź 2006, 15:51
Płeć: Mężczyzna
Ośrodek: TVP3 Warszawa
Lokalizacja: Bełchatów
Kontakt:

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

#52

Post autor: looser106 » (pn) 21 lip 2008, 10:24

Z deka ponuro :> Masz tylko zap, czy fragment nagrania też?
"Bo prawda jak mówią jest bardzo banalna
Głowy pustoszy komuna mentalna"

zielarz155
Popisał/a już trochę
Posty: 565
Rejestracja: (ndz) 04 maja 2008, 13:20
Lokalizacja: Z takiego zadupia, że nawet nie będę pisał ;P
Kontakt:

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

#53

Post autor: zielarz155 » (pn) 21 lip 2008, 10:39

To chyba jest na YouTube, ale nie jestem pewien

Awatar użytkownika
tomaszek
Chipsy przyszły
Posty: 28
Rejestracja: (ndz) 20 lip 2008, 15:32

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

#54

Post autor: tomaszek » (pn) 21 lip 2008, 11:58

Wygląda rzeczywiście ponuro, ale takie było tło studia spikerskiego - szaro-bure. Skan pochodzi z moich zbiorów - nagraniem akurat tego nie dysponuję.

Studio Jedynki czasami jednak ożywało. Przykład poniżej - studio TP1 podczas festiwalu Interwizji w Sopocie - 1978 r. W studiu - Jan Suzin:

Obrazek

Awatar użytkownika
looser106
Nie ma spustu
Posty: 760
Rejestracja: (śr) 18 paź 2006, 15:51
Płeć: Mężczyzna
Ośrodek: TVP3 Warszawa
Lokalizacja: Bełchatów
Kontakt:

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

#55

Post autor: looser106 » (pn) 21 lip 2008, 12:38

Interwizja to dawna nazwa Sopot Festival?
"Bo prawda jak mówią jest bardzo banalna
Głowy pustoszy komuna mentalna"

Awatar użytkownika
tomaszek
Chipsy przyszły
Posty: 28
Rejestracja: (ndz) 20 lip 2008, 15:32

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

#56

Post autor: tomaszek » (pn) 21 lip 2008, 16:12

looser106 pisze:Interwizja to dawna nazwa Sopot Festival?
Nie, nie, nie! :x To są skutki urodzenia się po tym, jak Eurowizja została sama na placu boju :x

Za serwisem Wikipedia:

Międzynarodowa Organizacja Radia i Telewizji (OIRT), częściej określana jednak jako Interwizja (ang. Intervision, ros. Интервидение) - wschodnioeuropejska sieć nadawców telewizyjnych, której głównym celem była wymiana programów telewizyjnych między ośmioma państwami tej części kontynentu. Były to w większości kraje socjalistyczne, ale nie tylko. W jej skład wchodziły: Bułgaria, Czechosłowacja, Finlandia, NRD, Polska, Rumunia, Węgry i ZSRR. Siedzibą organizacji była od 1950 Praga.

Prefiks inter- odnosił się do komunistycznej ideologii internacjonalizmu.

Interwizja powstała na wzór zachodnioeuropejskiej Eurowizji. W 1993 oba te programy wymiany połączyły się i działają w ramach Europejskiej Unii Nadawców (EBU). Interwizja, podobnie jak Eurowizja, organizowała swój Konkurs Piosenki Interwizji w czasie sopockiego festiwalu na wzór Konkursu Piosenki Eurowizji.

Interwizja korzystała z sieci satelitów telekomunikacyjnych organizacji Intersputnik.

Źródło: "http://pl.wikipedia.org/wiki/Mi%C4%99dz ... _Telewizji"

I ode mnie plansza poprzedzająca audycje Interwizji z Polski (przedtem była czarno-biała, ptem ta, na końcu taka, ale z czerwonymi napisami:

Obrazek

Każdy kraj członkowski miał swoje plansze. Dla przykładu: Interwizja niemiecka z NRD:

Obrazek

Obrazek

oraz z Węgier:
Obrazek

Awatar użytkownika
michal
Administrator
Posty: 9097
Rejestracja: (sob) 26 lut 2005, 16:18
Płeć: Mężczyzna

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

#57

Post autor: michal » (pn) 21 lip 2008, 16:25

Obrazek
Teraz mi ta plansza przypomniała fakt, że w latach 80. (może nawet początek 90.) bardzo często ją pokazywano w telewizji (i z bliska). Bałem się tego, nie wiedziałem co to jest za stwór, dopiero jak byłem starszy, to dowiedziałem się, że to pomnik Chopina. Chyba do tego była w podkładzie jakaś muzyka, i pewnie jakaś demoniczna, która wzmagała dodatkowy strach. Nie pamiętam z jakiego powodu ja pokazywano, może przed jakimiś międzynarodowymi transmisjami? Ale to raczej był jakiś wypełniacz, plansza kontrolna czy coś w tym stylu, bo było to nadzwyczaj często. I pewnie mówię o okolicach dobranocki, bo raczej tylko to wtedy oglądałem (oraz Domowe Przeszkole w auli oczywiście w przedszkolu :P).
STANOWCZE "NIE" LISIEJ PROPAGANDZIE!

Awatar użytkownika
tomaszek
Chipsy przyszły
Posty: 28
Rejestracja: (ndz) 20 lip 2008, 15:32

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

#58

Post autor: tomaszek » (pn) 21 lip 2008, 20:54

michal pisze:Obrazek
Teraz mi ta plansza przypomniała fakt, że w latach 80. (może nawet początek 90.) bardzo często ją pokazywano w telewizji (i z bliska). Bałem się tego, nie wiedziałem co to jest za stwór, dopiero jak byłem starszy, to dowiedziałem się, że to pomnik Chopina. Chyba do tego była w podkładzie jakaś muzyka, i pewnie jakaś demoniczna, która wzmagała dodatkowy strach.
Owszem, była muzyka, dość poważnie brzmiąca, ale żeby od razu "demoniczna" ;)
Nie pamiętam z jakiego powodu ja pokazywano, może przed jakimiś międzynarodowymi transmisjami? Ale to raczej był jakiś wypełniacz, plansza kontrolna czy coś w tym stylu, bo było to nadzwyczaj często.
Pokazywano ją podczas transmisji międzynarodowych, a sciślej: przed nimi.

viper
Master user
Posty: 2209
Rejestracja: (śr) 16 lis 2005, 15:33
Lokalizacja: Poznań

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

#59

Post autor: viper » (pn) 21 lip 2008, 21:08

Kurczę, szukałem tej planszy w sieci ! A jest może wersja wideo z muzyką w tle?
Telewizja publiczna jaka jest, każdy widzi...

Awatar użytkownika
tomaszek
Chipsy przyszły
Posty: 28
Rejestracja: (ndz) 20 lip 2008, 15:32

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

#60

Post autor: tomaszek » (pn) 21 lip 2008, 22:16

viper pisze:Kurczę, szukałem tej planszy w sieci ! A jest może wersja wideo z muzyką w tle?
Mam na kasecie VHS wcześniejszą planszę (czarno-białą) + sygnał. Digitalizację zbiorów VHS planuję po urlopie, czyli w drugiej połowie sierpnia :)

ODPOWIEDZ