Forum archiwalne. Bieżąca dyskusja o mediach dostępna na forum.media2.pl, archiwalne materiały wideo na tv.janpogocki.pl

Z archiwum Wiadomości

Sztandarowy serwis telewizyjnej Jedynki. Główne wydanie codziennie o 19:30.
Awatar użytkownika
Przemek
Przyjaciel
Posty: 2266
Rejestracja: (sob) 26 lut 2005, 15:00
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

Re: Z archiwum Wiadomości

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

#586

Post autor: Przemek » (wt) 17 lis 2015, 21:50

"Wiadomości" wracają do TVP Historia - emisja od jutra o 6:50, prawdopodobnie będą to te same wydania co w ubiegłym roku.

Awatar użytkownika
Przemek
Przyjaciel
Posty: 2266
Rejestracja: (sob) 26 lut 2005, 15:00
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

Re: Z archiwum Wiadomości

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

#587

Post autor: Przemek » (śr) 18 lis 2015, 12:05

Przejrzałem grafik wydań, zmiany w stosunku do 2014/2015:

Listopad:
28 XI - emisja z 1989 roku (rok temu brak emisji)

Grudzień
1 XII - Dziennik Telewizyjny
5 XII - 1989 (rok temu brak emisji)

Pozostałe wydania z 1989 roku z kilkoma wyjątkami (kalka z ub. roku).

PS. Zaktualizowałem grafik wydań (były braki w lutym, o których zapomniałem) oraz dodałem daty z nowej emisji.

UWAGA! Jest możliwość, że w programie dla prasy jest błąd. Dziś wyemitowano wydanie z 18.11.1990 roku - czyżbyśmy mieli przesunięcie o rok względem programu dla prasy?

Awatar użytkownika
Przemek
Przyjaciel
Posty: 2266
Rejestracja: (sob) 26 lut 2005, 15:00
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

Re: Z archiwum Wiadomości

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

#588

Post autor: Przemek » (wt) 24 lis 2015, 21:41

Tej Pani jeszcze nie mieliśmy "udokumentowanej filmowo" jako prowadząca "Wiadomości" - Joanna Dukaczewska w wieczornym wydaniu, marzec 1992:

Zwróćcie uwagę na nerwową "zabawę" długopisem :D
Ostatnio zmieniony (wt) 24 lis 2015, 22:10 przez Przemek, łącznie zmieniany 1 raz.

Trzeciak
Master user
Posty: 2483
Rejestracja: (śr) 20 lip 2011, 20:25

Re: Z archiwum Wiadomości

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

#589

Post autor: Trzeciak » (wt) 24 lis 2015, 21:46

Z lutego? Przecież to z 14 marca 1992 roku - dwa dni przed pierwszą tak dużą zmianą scenografii i oprawy w historii programu. :)

Awatar użytkownika
Przemek
Przyjaciel
Posty: 2266
Rejestracja: (sob) 26 lut 2005, 15:00
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

Re: Z archiwum Wiadomości

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

#590

Post autor: Przemek » (wt) 24 lis 2015, 22:13

Tak, tak, jasne, że z marca :) Kurcze, praktycznie wszystkie studia i czołówki "Wiadomości" uwiecznione (zdaje się, że wprowadzoną w 1992 roku czołówkę później zmodyfikowano i napis był pod VV a nie nad, nie wiem czy tak faktycznie było, ale coś tak mi świta), a tych nieszczęsnych "W" weekendowych z 1998 ciągle nie ma :(

Trzeciak
Master user
Posty: 2483
Rejestracja: (śr) 20 lip 2011, 20:25

Re: Z archiwum Wiadomości

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

#591

Post autor: Trzeciak » (wt) 24 lis 2015, 22:20

Chyba tak nie było - to dopiero weszło po debiucie kolejnej czołówki we wrześniu 1994 roku. To jedne z ostatnich wydań w tej czołówce z lat 1992-1994 (w tym okresie po wyprowadzce ze studia A, które było w remoncie wydania główne miały nieco inną czołówkę i scenografię): https://www.youtube.com/watch?v=35EVumoHN7Y

Awatar użytkownika
Przemek
Przyjaciel
Posty: 2266
Rejestracja: (sob) 26 lut 2005, 15:00
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

Re: Z archiwum Wiadomości

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

#592

Post autor: Przemek » (wt) 24 lis 2015, 22:42

Kurcze, ale nie mam aż tak wybujałej wyobraźni (ani też nie piję tyle, nie narkotyzuję się wcale :x ) żeby sobie uroić, że gdzieś była informacja, że "rozjaśniono chmury w czołówce, bo źle się kojarzyły premierowi Olszewskiemu - "czarne chmury nad rządem Olszewskiego"" i coś mi świta, że napis wtedy powędrował na dół. Ale to się kupy nie trzyma, bo Olszewski miał dymisję 5.06.1992...

Awatar użytkownika
janekpogwad
Administrator
Posty: 2363
Rejestracja: (pt) 28 gru 2007, 20:29
Płeć: Mężczyzna
Ośrodek: TVP3 Kraków
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Z archiwum Wiadomości

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

#593

Post autor: janekpogwad » (wt) 24 lis 2015, 23:03

Było, było coś z tymi chmurami, też to pamiętam, ale co, gdzie, kto to pisał... nie wiem. :(

Awatar użytkownika
Przemek
Przyjaciel
Posty: 2266
Rejestracja: (sob) 26 lut 2005, 15:00
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

Re: Z archiwum Wiadomości

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

#594

Post autor: Przemek » (wt) 24 lis 2015, 23:24

2008 rok:
scherbiass pisze:Ja podniose sprawe czolowek Wiadomosci. Jestem rocznik 1986 i moge kiepsko kojarzyc niektore fakty z dziecinstwa, ale chce dac sygnal starszym kolegom z forum, ktorzy bardziej moga kojarzyc pewne rzeczy. Otoz jestem prawie pewny ze w latach 90. tych - okolice 1994-1995 funkcjonowala przez bardzo krotki czas czolowka Wiadomosci, ktora byla zmodernizowana formula tej z ruchomymi chmurami z lat 1992-1994, z tym, ze muzyczka byla inna i konczyla sie tymi dwoma charakterystycznymi dzwiekami - taktami na koncu, tak jak te z 1995-1997 i 1997-1001, a napis WIADOMOŚCI był pod trojkatami. Takie cos mi zapadlo w pamieci i te dwa sygnaly na koncu. Czasem uzywane byly one w Dzienniku TV Jacka Fedorowicza, gdy zmieniano material (tam tez uzywano na przemian dzwieku z lat 1989-1992 przy owej zmianie materialu) Dlatego starsza gwardie forumowiczow prosze, by sie ta sprawa zajela, odszukala co sie da. Powiem ze jestem pewny ze nie pamietamy otej jednej czolowki, i takowa na pewno byla. Wtedy jakos Beata Kolis rozpoczynala prace w szeregach prezenterow i reporterow...cos w tym stylu. Zajmijcie sie tym, bo byc moze odkryjemy cos zupelnie zapomnianego:)
By nie byc goloslownym to przytocze iz w ksiazce Tomasza Lisa "Nie tylko Fakty" jest wzmianka iz za czasow rzadu Jana Olszewskiego pan Kurski majac wplywy swe w TVP kazal rozjasnic chmury w czolowce Wiadomosci, bo czarne chumry nie mialy prawa kojarzyc sie z czarnymi chmurami wiszacymi nad rzadem premiera Olszewskiego.... Moze tu jest gdzies pies pogrzebany.

Awatar użytkownika
michal
Administrator
Posty: 9097
Rejestracja: (sob) 26 lut 2005, 16:18
Płeć: Mężczyzna

Re: Z archiwum Wiadomości

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

#595

Post autor: michal » (wt) 24 lis 2015, 23:46

Czyli rozjaśniono nie chmury, ale niebo, bo paradoksalnie w nowej czołówce chmury są ciemniejsze. Ale autor książki mógł to równie dobrze wyssać sobie palca w celu rzucenia błotem w opcję polityczną, którą gardzi, ponieważ rząd Olszewskiego z lat 90. odpowiednik dzisiejszego PiS-u.
STANOWCZE "NIE" LISIEJ PROPAGANDZIE!

Awatar użytkownika
janekpogwad
Administrator
Posty: 2363
Rejestracja: (pt) 28 gru 2007, 20:29
Płeć: Mężczyzna
Ośrodek: TVP3 Kraków
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Z archiwum Wiadomości

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

#596

Post autor: janekpogwad » (śr) 25 lis 2015, 0:17

Zweryfikować to mógłby dzisiaj na pewno Piotr Jaźwiński. ;) Bo nawet nie wiemy, kto w tamtych czasach był szefem Wiadomości, choć to pewnie nieistotne, bo i tak TAI stało nad wszystkim.

Trzeciak
Master user
Posty: 2483
Rejestracja: (śr) 20 lip 2011, 20:25

Re: Z archiwum Wiadomości

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

#597

Post autor: Trzeciak » (czw) 26 lis 2015, 0:23

Tak patrzę na tą dyskusję, i zastanawiam się jakie były motywy rozjaśnienia obecnej czołówki :w: 9 stycznia bieżącego roku? :D

Awatar użytkownika
janekpogwad
Administrator
Posty: 2363
Rejestracja: (pt) 28 gru 2007, 20:29
Płeć: Mężczyzna
Ośrodek: TVP3 Kraków
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Z archiwum Wiadomości

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

#598

Post autor: janekpogwad » (ndz) 29 lis 2015, 21:07

Dziś w TVP Historia zostały wyemitowane Wiadomości z 29.11.1989. Wg grafika Przemka, w zeszłym roku nie zostało wyemitowane żadne wydanie.

W wydaniu mamy parę smaczków. Pierwszym z nich jest na pewno list Jana Pawła II do prezydenta gen. Wojciecha Jaruzelskiego z podziękowaniem za życzenia z okazji 11. rocznicy pontyfikatu.

Drugą ciekawostką jest emisja reportażu "Poznanie" Jacka Snopkiewicza, nt. pierwszej wizyty, pierwszego, niekomunistycznego premiera RP w ZSRR. Reportaż trwa 20 minut i stanowi większość samego wydania Wiadomości. Całość wieńczą... napisy końcowe. :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Po reportażu jest już tylko Sport i Pogoda, ale najciekawsze jest jeszcze później. Mowa tu o prośbie Wojciecha Reszczyńskiego skierowaną do kierowców, w związku z zimową porą:
Kiedy jest tak zimno i wietrznie, kiedy tyle dróg zasypanych śniegiem, tylko lokalnych, wg komunikatu, 107 km, ale ile zasypanych jest małych ścieżek, dróżek? Koniecznie trzeba pomyśleć o wszystkich dzieciach wędrujących rano do, często, oddalonych o kilka kilometrów szkół. Drogi kierowco, trzeba się zatrzymać, dziecko jest przecież ubezpieczone, nic ci nie grozi... I podwieźć je do szkoły. Z prośbą tą wiąże się też prośba o bezpieczną jazdę szczególnie tam, gdzie po poboczach wędrują maluchy.
Obrazek

Teraz dwie kwestie. Po pierwsze, dziś nikt by się nawet nie odważył wystosować takiej prośby w mediach, a i od razu prezenter zostałby zwyzywany od nieodpowiedzialnych, o ograniczonej wyobraźni, czy coś takiego może się skończyć dla dziecka. Znak czasów... A druga sprawa: niech mi teraz ktoś powie, że Wiadomości Reszczyńskiego nie dążyły do bycia autorskim dziennikiem? :smile:

Awatar użytkownika
michal
Administrator
Posty: 9097
Rejestracja: (sob) 26 lut 2005, 16:18
Płeć: Mężczyzna

Re: Z archiwum Wiadomości

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

#599

Post autor: michal » (pt) 04 gru 2015, 20:08

Dziś w "Wiadomościach" w materiale Jacka Tacika o polskich misjonarzach w Peru, zamordowanych w 1991 roku, wykorzystano krótkie fragmenty zapowiedzi tego tematu w "Wiadomościach" i "Teleexpressie" w tamtym okresie. Programy te prowadzili odpowiednio Tomasz Białoszewski i Maciej Orłoś. Orłosia pokazali nawet w forszpanie.
STANOWCZE "NIE" LISIEJ PROPAGANDZIE!

Awatar użytkownika
Przemek
Przyjaciel
Posty: 2266
Rejestracja: (sob) 26 lut 2005, 15:00
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

Re: Z archiwum Wiadomości

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

#600

Post autor: Przemek » (pn) 07 gru 2015, 8:51

Anna Wanda Głębocka i młodziutka Drzyzga w studio Jedynki oraz "Flesz" Wiadomości z 1993 roku, prześliczną miał czołówkę :x


ODPOWIEDZ