Forum archiwalne. Bieżąca dyskusja o mediach dostępna na forum.media2.pl, archiwalne materiały wideo na tv.janpogocki.pl

Z archiwum Wiadomości

Sztandarowy serwis telewizyjnej Jedynki. Główne wydanie codziennie o 19:30.
Le Journal
Popisał/a już trochę
Posty: 510
Rejestracja: (śr) 03 lut 2010, 15:07
Płeć: Mężczyzna
Ośrodek: TVP3 Kraków
Lokalizacja: Kraków

Re: Z archiwum Wiadomości

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

#541

Post autor: Le Journal » (ndz) 15 mar 2015, 22:57

@Janek: Czy masz pełne wydania z okresu, gdy ta czołówka obowiązywała w wersji czarno-biało-niebieskiej?

Awatar użytkownika
TiM
Przyjaciel
Posty: 759
Rejestracja: (pn) 03 maja 2010, 17:24
Płeć: Mężczyzna
Ośrodek: TVP3 Katowice
Kontakt:

Re: Z archiwum Wiadomości

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

#542

Post autor: TiM » (ndz) 15 mar 2015, 22:57

Może to nie archiwum VV, ale myślę że to bardzo ciekawy materiał, tym bardziej patrząc na obecną sytuację w mediach :x
https://www.youtube.com/watch?v=5_vz6WCwAfo

Awatar użytkownika
janekpogwad
Administrator
Posty: 2363
Rejestracja: (pt) 28 gru 2007, 20:29
Płeć: Mężczyzna
Ośrodek: TVP3 Kraków
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Z archiwum Wiadomości

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

#543

Post autor: janekpogwad » (ndz) 15 mar 2015, 22:59

Wszystko jest na mojej stronie, wszystko co mam. Z tego co widzę, to nie. Mam późniejsze, po listopadowym "pozłacaniu".

A materiał TiM-a jest bardzo wartościowy, jak znajdę czas, to przeanalizuję go tutaj na forum. ;)

Awatar użytkownika
janekpogwad
Administrator
Posty: 2363
Rejestracja: (pt) 28 gru 2007, 20:29
Płeć: Mężczyzna
Ośrodek: TVP3 Kraków
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Z archiwum Wiadomości

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

#544

Post autor: janekpogwad » (pn) 16 mar 2015, 9:02

Znajdując chwilę czasu, przedstawiam kilka ciekawych screenów z materiału TiM-a. Wygląda on na jakiś materiał szkoleniowy dla studentów. Kamil Durczok opowiada o dwóch nowych technologiach, które miały w najbliższym czasie miały pojawić się w Polsce. Przynajmniej jedna z nich została już wyparta.
  • RDS - a w szczególności funkcja TP, która w skrócie polega na tym, że podczas słuchania muzyki, np. w samochodowym odtwarzaczu płyt CD, urządzenie sam się przełącza na radiostację, która wysyła specjalny sygnał, kiedy nadaje ważne informacje, najczęściej drogowe. Nie mam jednak informacji, jak obecnie jest wykorzystywana ta funkcja w Polsce, osobiście przez ostatnie 15 lat tylko raz ta funkcja mi się uaktywniła, dobrych 10 lat temu... w Chorwacji. ;)
  • UMTS - technologia znana nam bliżej jako telefonia komórkowa trzeciej generacji (3G). W Polsce zakorzeniła się mniej więcej w latach 2006-2008, czyli aż kilka lat później, niż mówił Kamil Durczok (w 2001 roku mówił, że to kwestia roku, półtora). Dziś została ona oczywiście wyparta przez dużo szybsze standardy: HSDPA, HSPA+, kończąc na LTE (4G), które już dziś jest dostępne nie tylko w dużych miastach. Kamil Durczok opowiadał o niej, jako o czymś naprawdę obiecującym, szczególnie w czasach bardzo wolnych danych pakietowych CSD i WAP.
Po tym nieco nudnym wstępie przejdę do screenów. ;)

Kamil Durczok w tamtych czasach posiadał telefon Siemens SL45, który był już wtedy szczytem techniki (32 MB pamięci, możliwość łączenia z internetem, słownik T9, IrDA, możliwość łączenia się z komputerem poprzez kabel itd., pamiętajmy, to jest 2001 r.)
Obrazek

Newsroom. Zwróćcie uwagę na kamery, które przekazywały obraz i imitowały go w blueboksie.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Windows NT, pewnie dla odróżnienia od systemów Win9x. ;)
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Stamtąd był nagrywany kadr do głównych Wiadomości, oczywiście od zmian ok. 1999 r.
Obrazek

Informacje agencyjne z BBC News
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Trzeciak
Master user
Posty: 2483
Rejestracja: (śr) 20 lip 2011, 20:25

Re: Z archiwum Wiadomości

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

#545

Post autor: Trzeciak » (pn) 16 mar 2015, 10:14

UMTS sieć Plus (Polkomtel) wprowadziła na początku września 2004 roku - akurat tuż przed nową odsłoną i nowym studiem "Wiadomości".

A ten system to z pewnością Windows 9x, a nie NT (chyba, że mówimy o wersji przynajmniej NT 4.1) Ten drugi chociażby nie miał przycisku "Start" wraz z dolnym zegarem (ten pojawił się po raz pierwszy w Windows 95). A nalepka na ekranie dla systemu operacyjnego niewiele znaczy. ;)

Awatar użytkownika
janekpogwad
Administrator
Posty: 2363
Rejestracja: (pt) 28 gru 2007, 20:29
Płeć: Mężczyzna
Ośrodek: TVP3 Kraków
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Z archiwum Wiadomości

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

#546

Post autor: janekpogwad » (pn) 16 mar 2015, 10:25

Swego czasu słyszałem, że w redakcji były komputery z 98 i z 2000. Windows 2000 to już z rodziny NT. ;)

Awatar użytkownika
Przemek
Przyjaciel
Posty: 2266
Rejestracja: (sob) 26 lut 2005, 15:00
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

Re: Z archiwum Wiadomości

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

#547

Post autor: Przemek » (pn) 16 mar 2015, 10:46

Le Journal pisze:@Janek: Czy masz pełne wydania z okresu, gdy ta czołówka obowiązywała w wersji czarno-biało-niebieskiej?


Awatar użytkownika
janekpogwad
Administrator
Posty: 2363
Rejestracja: (pt) 28 gru 2007, 20:29
Płeć: Mężczyzna
Ośrodek: TVP3 Kraków
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Z archiwum Wiadomości

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

#548

Post autor: janekpogwad » (pn) 16 mar 2015, 14:51

Kolejny mój. <3 :D Ale to nie jest wersja pełna, tylko z wyjazdem globu z prawej strony. Ale jeżeli to by Ciebie, Le Journal, zadowalało, to polecam w nieco lepszej jakości, zgrywane z jakiejś kasety:

http://tv.janpogocki.pl/WIADOMOSCI_TVP/ ... -19.30.mp4

Awatar użytkownika
Przemek
Przyjaciel
Posty: 2266
Rejestracja: (sob) 26 lut 2005, 15:00
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

Re: Z archiwum Wiadomości

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

#549

Post autor: Przemek » (pn) 16 mar 2015, 15:33

Powiedzcie mi proszę - tu zwracam się szczególnie do Michała - od którego roku główne "Wiadomości" były prowadzone w parach? Pamiętam że kiedyś w "Kronice TVP" czy "Kalendarium TVP" (było coś takiego na stronie) podano, że 18.04.1992 sobotnie :w: prowadziły dwie osoby (już było normalne studio, a nie ściana), ale chodzi mniej-więcej od kiedy wszystkie wydania prowadzono w duecie. Zdaje się że później niedzielne też były w duecie (Gugała i Pieńkowska informują o remoncie studia A). Pomóżcie!

Awatar użytkownika
michal
Administrator
Posty: 9097
Rejestracja: (sob) 26 lut 2005, 16:18
Płeć: Mężczyzna

Re: Z archiwum Wiadomości

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

#550

Post autor: michal » (pn) 16 mar 2015, 17:06

Przemek pisze:Zdaje się że później niedzielne też były w duecie (Gugała i Pieńkowska informują o remoncie studia A). Pomóżcie!
To na pewno były niedzielne? Znana jest dokładna data? Ja mam skojarzenie, że duet z tamtego studia to zawsze była sobota, ale może faktycznie potem były też niedzielne i świąteczne. Tej kwestii nie rozwiązuje dostępne na YT wydanie z 1 stycznia 1994 (Gugała+Boniecka), gdyż Nowy Rok to była akurat sobota. Duety codzienne najprawdopodobniej wprowadzone zostały od 19 kwietnia 1994. Mówi o tym wpis z kroniki na 50-lecie TVP, która chyba w całości jest zachowana w archiwum internetowym.

W roku 1994 czytamy:
15 kwietnia Wiadomości telewizyjne mają nowych szefów: Kazimierz Wóycicki, niegdyś naczelny Życia Warszawy, objął sekcję polityczną, a Maciej Stasiński, korespondent barcelońskiego dziennika La Vanguardia -zagraniczną.

19 kwietnia Telewizyjne Wiadomości zmieniły formułę i czołówkę, przekazywane są przez dwóch prezenterów z newsroomu. Zmiany mają zapewnić czytelniejszą kompozycję i służyć uczłowieczeniu dziennika.
Przed drugim wpisem było zdjęcie Gugały i Pieńkowskiej, ale się już nie zachowało. Ale jest na pewno we współczesnej bazie foto.

Wybierajcie konkretne lata z rozwijanej listy. To bardzo ciekawa lektura :)

:arrow: Kronika Polskiej Telewizji
STANOWCZE "NIE" LISIEJ PROPAGANDZIE!

Trzeciak
Master user
Posty: 2483
Rejestracja: (śr) 20 lip 2011, 20:25

Re: Z archiwum Wiadomości

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

#551

Post autor: Trzeciak » (pn) 16 mar 2015, 17:18

janekpogwad pisze:Swego czasu słyszałem, że w redakcji były komputery z 98 i z 2000. Windows 2000 to już z rodziny NT. ;)
Wszystkie systemy operacyjne od Windows NT (od wersji 3.1) i kolejne od Windows 95 - nawet Windows 8 - zalicza się do rodziny NT. ;)

Awatar użytkownika
Przemek
Przyjaciel
Posty: 2266
Rejestracja: (sob) 26 lut 2005, 15:00
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

Re: Z archiwum Wiadomości

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

#552

Post autor: Przemek » (pn) 16 mar 2015, 17:39

No właśnie coś mi świtało z tym 19 kwietnia (data moich urodzin :D ) ale nie wiedziałem dokładnie o co chodziło :D

Awatar użytkownika
michal
Administrator
Posty: 9097
Rejestracja: (sob) 26 lut 2005, 16:18
Płeć: Mężczyzna

Re: Z archiwum Wiadomości

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

#553

Post autor: michal » (pn) 16 mar 2015, 17:51

Nie pamiętam już jaka dokładnie fotka tam była. W bazie jest ich 5. Na pewno któraś z nich.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Niewykluczone, że Pieńkowska prowadziła wydania główne w tych czasach tylko w duecie, bo jakoś nie mam w pamięci jej osobno w tym studiu. Główne damskie gwiazdy to były Szelewicka i Bukowska. A nawet Boniecka zachowana jest na zdjęciach w wydaniach solowych. Choć to mogły też być wieczorne.

Ps. Na wszystkich zdjęciach Gugała ma ten sam krawat :)
STANOWCZE "NIE" LISIEJ PROPAGANDZIE!

Awatar użytkownika
Przemek
Przyjaciel
Posty: 2266
Rejestracja: (sob) 26 lut 2005, 15:00
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

Re: Z archiwum Wiadomości

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

#554

Post autor: Przemek » (pn) 16 mar 2015, 17:59

Boniecka prowadziła sama główne wydanie:


Awatar użytkownika
michal
Administrator
Posty: 9097
Rejestracja: (sob) 26 lut 2005, 16:18
Płeć: Mężczyzna

Re: Z archiwum Wiadomości

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

#555

Post autor: michal » (pn) 16 mar 2015, 18:23

Wpis z Kroniki o weekendowych Wiadomościach z 1998 roku:
20–23 czerwca (Maciej Orłoś i Barbara Górska) Wystartowały nowe, weekendowe „Wiadomości" w TVP. Zamiast jednego prezentera poprowadziła je para: debiutująca w programie informacyjnym Barbara Górska i Maciej Orłoś. Zamiarem kierownictwa „Wiadomości" jest, aby informacje były lżejsze, a korespondencje przekazywane na żywo. Prowadzący „Wiadomości" komentują informacje i okraszają je dowcipami.
Uwaga, przed wpisem było zdjęcie Orłosia i Górskiej !!!, ale w bazie raczej nie ma, a sam już nie pamiętam jak wyglądało.
STANOWCZE "NIE" LISIEJ PROPAGANDZIE!

ODPOWIEDZ