Forum archiwalne. Bieżąca dyskusja o mediach dostępna na forum.media2.pl, archiwalne materiały wideo na tv.janpogocki.pl

Dziennik Telewizyjny, Technika - Grafiki animacje-Twórcy

Sztandarowy serwis telewizyjnej Jedynki. Główne wydanie codziennie o 19:30.
lukaszskc

Dziennik Telewizyjny, Technika - Grafiki animacje-Twórcy

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

#1

Post autor: lukaszskc » (ndz) 17 cze 2007, 21:07

Witam serdecznie


Interesuję się już od jakiegoś czasu Dziennikiem Telewizyjnym. Interesuje mnie tematyka tworzenia w tamtych czasach czołówek, grafik ekranowych itp. Zastanawiałem się np kto stworzył czołówki dzienników i jakimi metodami te z lat 70tych i 80tych. Czy były wykorzystywane do tego jakieś komputerki jak np. Amigi? Czy tworzyły to jakieś wyspecjalizowane oddziały TVP zajmujące sie grafiką na potrzeby tamtych czasów. Jak wiemy dziś TVP korzysta z usług jednego ze studiów postprodukcyjnych, a w tamtych czasach? Jedyne Co mi sie udało ustalić, jeśli chodzi o stronę techniczną to to że muzykę do Dziennika z lat 80 tych napisał znany kompozytor Wojciech Kilar. Szukając informacji na temat tworzenia grafik telewizyjnych i animacji w TVP w tamtych czasach natknąłem sie na informację dotyczącą programu "Sonda" dowiedziałem sie tyle że jeden z autorów tamtego programu stworzył Logo do programu na komputerze ZX Spectrum - był to znaczek Chiński Ying Yang, napisał go w języku Basic, gotowy znaczek zgrano kamerą prosto z ekranu monitora. Jeżeli posiadacie informacje na ten temat proszę o info - z chęcią poczytam.

Pozdrawiam

viper
Master user
Posty: 2209
Rejestracja: (śr) 16 lis 2005, 15:33
Lokalizacja: Poznań

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

#2

Post autor: viper » (pn) 18 cze 2007, 16:37

Temat o Dzienniku już jest! Mam nadzieję, że ktoś na pewno interesuje się metodami tworzenia starych czołówek. Dawno nie było tu Miga.
Telewizja publiczna jaka jest, każdy widzi...

lukaszskc

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

#3

Post autor: lukaszskc » (wt) 19 cze 2007, 23:58

Hmm nikt nic? Zastanawiałem się czy czasem tych czołówek nie robili wtedy metodą poklatkową.

lukaszskc

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

#4

Post autor: lukaszskc » (śr) 20 cze 2007, 0:03

A jeszcze jedno mam pytanie. Nie wiecie może skąd zdobyć stare wydania Dziennika Telewizyjnego żeby sobie pooglądać?

Awatar użytkownika
Ania
Przyjaciel
Posty: 5544
Rejestracja: (sob) 26 lut 2005, 14:53
Lokalizacja: Roswell :)
Kontakt:

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

#5

Post autor: Ania » (śr) 20 cze 2007, 1:04

1 - nie piszemy 2 postów z rzędu tylko edytujemy
2 - czekaj na Faustusa on na pewno bedzie wiedział :D
^@^
Obrazek

Awatar użytkownika
doktorfaustus1
Przyjaciel
Posty: 3145
Rejestracja: (ndz) 27 lut 2005, 9:37

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

#6

Post autor: doktorfaustus1 » (śr) 20 cze 2007, 8:33

Nie wiem - raczej będzie kłopot z obejrzeniem starego DTV :D

Barney Mr
Chipsy przyszły
Posty: 17
Rejestracja: (pt) 01 cze 2007, 18:36

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

#7

Post autor: Barney Mr » (śr) 04 lip 2007, 15:54

Mnie też by interesowało stare wydanie DTV
...:::Wyślij mnie:::...

viper
Master user
Posty: 2209
Rejestracja: (śr) 16 lis 2005, 15:33
Lokalizacja: Poznań

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

#8

Post autor: viper » (czw) 05 lip 2007, 15:50

Dzisiaj oglądałem powtórkę jednego z odcinków "Dubidu" i wyobraźcie sobie, że jednym z utworów do odgadnięcia był sygnał Dziennika. Pokazali też starą czołówkę z białą wstęgą na niebieskim tle. Może ktoś ma ją nagraną?
Telewizja publiczna jaka jest, każdy widzi...

Mig77PL
Chipsy przyszły
Posty: 34
Rejestracja: (sob) 23 gru 2006, 23:42
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Kontakt:

Jestem i żyję, a co wiem, tego nie ukryję :)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

#9

Post autor: Mig77PL » (pt) 06 lip 2007, 1:59

1. viper, dzięki za uznanie ;)
2. na pewno nie używali amigi, bo wstęgi to rok 1975/1976, a skaczące dt to w pierwotnej wersji lato 1980, a w "poprawionej" - jesień 1983 (czyli amigi jeszcze nie było).
3. w moim nosie coś znalazłosię q temu, żeby uważać, że to jednak są animacje poklatkowe z taką kolejnością: tło, na które nakłada się kolejny etpa ruchu wstęg lub kolejny etap "wejścia" literki lub skoku całego logo, względnie pojawienie się napisu: DZIENNIK, WIADOMOŚCI lub w wersji wstęgowej WIECZÓR Z DZIENNIKIEM lub DZIENNIK.
4. na ten moment nie mam więcej pomysłów w tym temacie ;)
I tak, co by nie powiedzieć, DZIENNIK TELEWIZYJNY był PIERWSZY ! Reszta jest milczeniem...

lukaszskc

Re: Jestem i żyję, a co wiem, tego nie ukryję :)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

#10

Post autor: lukaszskc » (pt) 06 lip 2007, 20:56

W sumie doszedłem do takiego samego wniosku. Też mi się wydaje, że używali techniki poklatkowej. Dzięki za zainteresowanie tematem. Wszelkie osoby, które posiadają jakiś trop w tym temacie - zapraszam do wypowiedzi. Pozdrawiam

viper
Master user
Posty: 2209
Rejestracja: (śr) 16 lis 2005, 15:33
Lokalizacja: Poznań

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

#11

Post autor: viper » (pt) 06 lip 2007, 21:24

Mig77PL pisze:viper, dzięki za uznanie
Mig, podziwiam Cię za taką wiedzę na temat Dziennika TV. Nie masz czasem nagranych tych czołówek, o których mówisz?
Telewizja publiczna jaka jest, każdy widzi...

Mig77PL
Chipsy przyszły
Posty: 34
Rejestracja: (sob) 23 gru 2006, 23:42
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Kontakt:

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

#12

Post autor: Mig77PL » (pn) 09 lip 2007, 14:18

viper, właśnie sęk w tym, że jeszcze nie mam... ;( Jak tylko znajdę , to dam cynk. ;-) Chociaż... To, co jest na youtube mam zgrane, ale to tylko te 14 sekund "skaczącego" dt w pierwszej wersji (czyli tej lepszej).
I tak, co by nie powiedzieć, DZIENNIK TELEWIZYJNY był PIERWSZY ! Reszta jest milczeniem...

ODPOWIEDZ