Forum archiwalne. Bieżąca dyskusja o mediach dostępna na forum.media2.pl, archiwalne materiały wideo na tv.janpogocki.pl

Z archiwum Wiadomości

Sztandarowy serwis telewizyjnej Jedynki. Główne wydanie codziennie o 19:30.
Awatar użytkownika
janekpogwad
Administrator
Posty: 2363
Rejestracja: (pt) 28 gru 2007, 20:29
Płeć: Mężczyzna
Ośrodek: TVP3 Kraków
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Z archiwum Wiadomości

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

#736

Post autor: janekpogwad » (pt) 06 paź 2017, 12:30

Tak, tak, występ był nagrany, zresztą widać, że Durczok nie spoglądał wcześniej na ekran podglądowy, który był po jego prawej stronie, tak po przekątnej (na który zawsze pod koniec wydania patrzył, wręcz się opierając na lewej ręce), tylko od razu na wprost kamery.

Jeżeli news o samobójstwie uczestnika programu TVN (skądinąd zupełnie nie przypominam go sobie) był w tym samym wydaniu, co o nowych logotypach TVP, to ja z kolei jestem przekonany, że to Trzeciak ma rację. :) Nawet mam w głowie "slajd" koło Jeneralskiego, z logotypami TVP1, 2 i 3.

Awatar użytkownika
Przemek
Przyjaciel
Posty: 2266
Rejestracja: (sob) 26 lut 2005, 15:00
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

Z archiwum Wiadomości

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

#737

Post autor: Przemek » (pt) 06 paź 2017, 12:50

No więc albo pamięć mnie zawodzi, albo może mówili o tym kilka razy, w każdym razie mam w głowie Pieńkowską zapowiadającą materiał na ten temat. Zresztą cała sprawa samobójstwa miała miejsce pod koniec lutego, a logotypy zapowiadali 6.03.

Awatar użytkownika
michal
Administrator
Posty: 9097
Rejestracja: (sob) 26 lut 2005, 16:18
Płeć: Mężczyzna

Z archiwum Wiadomości

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

#738

Post autor: michal » (pt) 06 paź 2017, 14:45

Przemek pisze: (pt) 06 paź 2017, 11:13 Co do "komunikatu" Durczoka - z tego co pamiętam, to w wymienionej przez Janka książce, była informacja, że ten występ został nagrany wcześniej.
Hmm, czytałem, ale tego akurat nie pamiętam. A co do archiwów TAI to nie wiem czy nie chodziło tylko o wykasowanie w bazie tekstowej. W tej swego czasu przeszukiwałem pod tym kątem (oczywiście jak była dostępna publicznie) i faktycznie tego fragmentu nie było.
STANOWCZE "NIE" LISIEJ PROPAGANDZIE!

Trzeciak
Master user
Posty: 2483
Rejestracja: (śr) 20 lip 2011, 20:25

Z archiwum Wiadomości

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

#739

Post autor: Trzeciak » (pt) 06 paź 2017, 21:46

Przemek pisze: (pt) 06 paź 2017, 12:50 No więc albo pamięć mnie zawodzi, albo może mówili o tym kilka razy, w każdym razie mam w głowie Pieńkowską zapowiadającą materiał na ten temat. Zresztą cała sprawa samobójstwa miała miejsce pod koniec lutego, a logotypy zapowiadali 6.03.
To chyba mnie aż tak pamięć nie zawodzi. Pamiętam, jak już 6 marca w "Pytaniu na śniadanie" (wydanie prowadzili Monika Zamachowska (wtedy Richardson) i Tomasz Raczek pojawiło się nowe logo TVP2 na "kwadratach" za prezenterami w programie zamiast samej cyfry "2"), wieczorem po "Wieczorynce" w Studio Oprawy TVP1 Grzegorz Miśtal zapowiadał nowe logotypy TVP i pokazano nawet dżingle z nowej oprawy TVP1, a śp. Andrzej Turski, który tego dnia prowadził "Panoramę" wspomniał o "apetycznym" kolorze nowego loga TVP2 (pomarańcz nawiązywał rzecz jasna do rozrywkowego charakteru stacji). Zrobiło na mnie wtedy to tak duże wrażenie, że nawet mocno zdziwiła sprawa programu z konkurencyjnej stacji, a tym bardziej - wypowiedź Sołtysika dla "Wiadomości".

Trzeciak
Master user
Posty: 2483
Rejestracja: (śr) 20 lip 2011, 20:25

Z archiwum Wiadomości

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

#740

Post autor: Trzeciak » (ndz) 08 paź 2017, 19:04

Tymczasem w związku z wiadomą sytuacją przypomniało mi się wydanie główne "Wiadomości" z 1 września 2001 roku prowadzone przez Jolantę Pieńkowską, która rozpoczęła program pilną informację o awansie polskiej reprezentacji piłkarskiej na pierwszy po 16 latach awans na mundial, który w 2002 roku odbył się w Korei Południowej. Nawet pokazano zdjęcia z Chorzowa. Zapewne w dzisiejszym wydaniu :w: pojawi się podobny moment. :)

Awatar użytkownika
janekpogwad
Administrator
Posty: 2363
Rejestracja: (pt) 28 gru 2007, 20:29
Płeć: Mężczyzna
Ośrodek: TVP3 Kraków
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Z archiwum Wiadomości

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

#741

Post autor: janekpogwad » (ndz) 29 paź 2017, 10:27

Wieczorne "Wiadomości" z 1992 r., prowadzi Joanna Dukaczewska. Czy tylko mi się wydaje, że sygnał jest nieco inny? Na nagraniu również nieznany mi wcześniej jingiel reklamy TVP1.


Awatar użytkownika
Przemek
Przyjaciel
Posty: 2266
Rejestracja: (sob) 26 lut 2005, 15:00
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

Z archiwum Wiadomości

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

#742

Post autor: Przemek » (ndz) 29 paź 2017, 11:31

Jestem zaskoczony :D Wychodzi na to, że później zmienili aranżacje sygnału, ta z ww. filmiku jest delikatniejsza ;) To zresztą musi być wydanie z początkowego okresu funkcjonowania tej scenografii (paskudna plansza za Dukaczewską, później, jeszcze w 1992, była mapa w wieczornych wydaniach). Tu dla porównania czołówka którą dobrze znamy:

[ Spoiler ]

Awatar użytkownika
michal
Administrator
Posty: 9097
Rejestracja: (sob) 26 lut 2005, 16:18
Płeć: Mężczyzna

Z archiwum Wiadomości

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

#743

Post autor: michal » (ndz) 29 paź 2017, 13:52

Różnica między tymi sygnałami to naprawdę detale. Czołówka reklamy z tego co pamiętam trwała dość długo. Była to pierwsza wersja czołówek, gdzie w TVP1 obowiązywał kolor pomarańczowy, a w TVP2 niebieski. W okresie obowiązywania tej czołówki, a nawet później jak już weszły "kafle" w programie "Polskie ZOO" były wykonywane parodie reklam. Czołówka tych parodii też została przez autorów programu wykonana i do tej samej muzyki na pomarańczowym tle był wypełniony powietrzem balon, który ktoś przedziurawiał, pojawiało się konfetti i obracał napis "REKLAMA" na tabliczce. Większość spotów z tego bloku nawet jeszcze dobrze kojarzę. A w reklamie Lanzy widać Rocha Siemianowskiego :)
STANOWCZE "NIE" LISIEJ PROPAGANDZIE!

Awatar użytkownika
Przemek
Przyjaciel
Posty: 2266
Rejestracja: (sob) 26 lut 2005, 15:00
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

Z archiwum Wiadomości

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

#744

Post autor: Przemek » (pn) 30 paź 2017, 11:01

Z komentarzy pod tym filmem z Dukaczewską - "Wiadomości" są prawdopodobnie z 21 marca 1992, więc świeżo po zmianie scenografii; jeden z internatów pisze o koncepcji Szula, żeby każde wydanie miało inną aranżacje sygnału, jednak ten pomysł szybko upadł. Pierwsze słyszę. ;)

Awatar użytkownika
michal
Administrator
Posty: 9097
Rejestracja: (sob) 26 lut 2005, 16:18
Płeć: Mężczyzna

Z archiwum Wiadomości

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

#745

Post autor: michal » (pn) 30 paź 2017, 15:11

A Szul to niby kim wtedy był? Bo wydaje mi się, że zwykłym reporterem.
STANOWCZE "NIE" LISIEJ PROPAGANDZIE!

Awatar użytkownika
janekpogwad
Administrator
Posty: 2363
Rejestracja: (pt) 28 gru 2007, 20:29
Płeć: Mężczyzna
Ośrodek: TVP3 Kraków
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Z archiwum Wiadomości

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

#746

Post autor: janekpogwad » (pn) 30 paź 2017, 19:27

To jakaś bajka. Użytkownik, który to napisał nie ma żadnej wiarygodności.

Awatar użytkownika
Przemek
Przyjaciel
Posty: 2266
Rejestracja: (sob) 26 lut 2005, 15:00
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

Z archiwum Wiadomości

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

#747

Post autor: Przemek » (pt) 03 lis 2017, 12:08

Dwa zakulisowe kadry ze studia "Wiadomości" w 2002 roku, widać m.in. planszę z napisami, którą miał za sobą prezenter w czasie łączeń na żywo. Strasznie tam ciasno ;)

Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
janekpogwad
Administrator
Posty: 2363
Rejestracja: (pt) 28 gru 2007, 20:29
Płeć: Mężczyzna
Ośrodek: TVP3 Kraków
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Z archiwum Wiadomości

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

#748

Post autor: janekpogwad » (śr) 08 lis 2017, 12:12

Dzisiaj na YouTubie pojawił się nieco urwany fragment głównych "Wiadomości" z 7 maja 2004 r. Wydanie prowadziła oczywiście Jolanta Pieńkowska, a nie Danuta Holecka, jak tu ktoś kiedyś pisał. Przy okazji warto zwrócić uwagę na oprawę wówczas obowiązującą, szczególnie na bardzo gustowne tło do prezentacji czy łączeń telefonicznych. Z ciekawostek: łączenie z Marcinem Firlejem z TVN24, a także fragment łączenia z Waldemarem Milewiczem, przez wideotelefon, ze specjalną belką używaną dosłownie kilka razy (chyba jeszcze podczas pielgrzymki Jana Pawła II do Polski w 2002 r.).

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Awatar użytkownika
Przemek
Przyjaciel
Posty: 2266
Rejestracja: (sob) 26 lut 2005, 15:00
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

Z archiwum Wiadomości

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

#749

Post autor: Przemek » (śr) 08 lis 2017, 17:00

Być może komuś pomyliła się Holecka z Pieńkowską przez ozdobnik, chyba jeden jedyny raz użyty w bocznym wydaniu w tej scenografii. Zresztą jest nawet zdjęcie z tego programu:

[ Spoiler ]


janekpogwad pisze: (śr) 08 lis 2017, 12:12 Przy okazji warto zwrócić uwagę na oprawę wówczas obowiązującą, szczególnie na bardzo gustowne tło do prezentacji czy łączeń telefonicznych.
To tło było chyba inspirowane ówczesną oprawą BBC, zdaje się że belki i tła zmieniono po rozpoczęciu szefowania przez Lenę Bretes - wcześniej belki miały delikatniejszy font, dużo lepiej się prezentował od tych "ciężkich" liter. Najbrzydsze jednak były ozdobniki (początkowo ciemnoczerwone), dopiero po przeprowadzce do newsroomu zaczęto z nimi coś kombinować, szkoda, że tak późno ;)

Awatar użytkownika
michal
Administrator
Posty: 9097
Rejestracja: (sob) 26 lut 2005, 16:18
Płeć: Mężczyzna

Z archiwum Wiadomości

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

#750

Post autor: michal » (śr) 08 lis 2017, 17:26

Nie wiem konkretnie o kogo i jakie wypowiedzi chodzi, ale tego dnia dzienne wydania prowadziła Holecka, a główne Pieńkowska. W ciągu dnia nawet ukazywały się artykuły w necie, że w redakcji Wiadomości panuje przygnębiająca atmosfera, a na Pieńkowskiej spoczywa prowadzenie głównego wydania, do którego się przygotowuje. Powiedziała, że będzie to najtrudniejszy program w jej życiu, ale nie zrezygnuje i choć będzie ciężko, to na pewno go udźwignie.
STANOWCZE "NIE" LISIEJ PROPAGANDZIE!

ODPOWIEDZ