Forum archiwalne. Bieżąca dyskusja o mediach dostępna na forum.media2.pl, archiwalne materiały wideo na tv.janpogocki.pl

Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich

Dziennikarze, gwiazdy i wszyscy inni związani z mediami.
Awatar użytkownika
janekpogwad
Administrator
Posty: 2363
Rejestracja: (pt) 28 gru 2007, 20:29
Płeć: Mężczyzna
Ośrodek: TVP3 Kraków
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

#1

Post autor: janekpogwad » (wt) 03 lut 2015, 12:55

Widzę, że jeszcze u nas nie ma tematu o SDP, a ostatnio jest o nim naprawdę gorąco. Wszystko za sprawą "Hieny Roku", która została przyznana Wojciechowi Czuchnowskiemu oraz Piotrowi Stasińskiemu, obu z "Gazety Wyborczej". "Nagroda" dość mocno spolaryzowała dziennikarzy, czego dowodem są listy otwarte pisane do SDP, tłumaczenia kierownictwa, a teraz zawieszenie "nagrody" Czuchnowskiemu.
SDP: zawieszamy decyzję o Hienie Roku dla Czuchnowskiego

Zarząd Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich wydał oświadczenie, w którym poinformował, że zawiesza decyzję o przyznaniu tytułu Hiena Roku Wojciechowi Czuchnowskiemu, dziennikarzowi „Gazety Wyborczej”. Jednocześnie SDP utrzymał antynagrodę dla Piotra Stasińskiego, zastępcy redaktora naczelnego „GW”.

W oświadczeniu zarząd SDP napisał:

Zarząd Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich przyjmuje z zadowoleniem tak gwałtowną, mocną i pełną empatii reakcję środowiska dziennikarskiego na przyznanie antynagrody Hiena Roku 2014 redaktorowi Wojciechowi Czuchnowskiemu. Siła tej reakcji dowodzi, że droga Zarządu Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, obrana cztery lata temu, uczyniła ze Stowarzyszenia ważną instytucję. Przypominamy kolegom dziennikarzom, że SDP jest organizacją otwartą, apolityczną i demokratyczną, w której każdy może odgrywać ważną rolę i przejąć odpowiedzialność za kierunek jej rozwoju. Apelujemy do koleżanek i kolegów dziennikarzy, by zamiast wygłaszania inwektyw, wstępowali do Stowarzyszenia i tym samym posiadali wpływ na rozwój, nagrody oraz Hieny przyznawane przez SDP.

Odnosząc się do kontrowersji związanych z przyznaniem Hieny Roku 2014 Wojciechowi Czuchnowskiemu, wsłuchani w krytykę i argumenty środowiska dziennikarskiego, Zarząd SDP postanowił zawiesić tę decyzję. Jednocześnie przyznajemy, że okrzyk dziennikarza TV Republika – „nie jestem z TVN” w czasie manifestacji 11 listopada był niegodny dziennikarza, tak jak i niegodny dziennikarza był komentarz Wojciecha Czuchnowskiego w sprawie zajść w PKW ( „Won z PKW! Policja powinna ich usunąć, a potem ukarać”, Wyborcza.pl 20.11.2014 r.), jak i zestawienie zatrzymania przez policję dziennikarzy w PKW z incydentem w czasie marszu niepodległości („Odpowiadam na apel TV Republika. Solidarność z niesolidarnymi” „Gazeta Wyborcza” 21.11.2014 r.) – to drugie było argumentem na rzecz przyznania Hieny 2014 Wojciechowi Czuchnowskiemu.

SDP podtrzymuje decyzję przyznania Hieny Roku Piotrowi Stasińskiemu.

Uważamy, że po kontrowersjach związanych z nagrodami i Hienami 2014, przyznanymi przez jury i zarząd SDP, uznając głęboki podział w środowisku dziennikarskim, proponujemy otwartą debatę, dotyczącą kondycji dziennikarstwa, wolności słowa, manipulacji i cenzury w Polsce.


http://www.press.pl/newsy/prasa/pokaz/4 ... hnowskiego

ODPOWIEDZ