Strona 1 z 6

TVP Historia

: (pt) 07 lip 2006, 9:37
autor: Poland
Tym razem TVP Historia więcej na www.media2.pl

: (pt) 07 lip 2006, 12:56
autor: Biedny Milioner
Który to już zapowiadany kanał tematyczny TVP? Programów historycznych owszem powino być więcej ale w głównych antanach TVP. Dodatkowy kanał wcale nie jest potrzebny.

: (sob) 08 lip 2006, 17:04
autor: Ania
Na pewno będzie to historia jedyna prawdziwa :] tak jak tutaj http://wiadomosci.onet.pl/1352600,327,item.html
to jest poprostu żenujące :]

: (czw) 13 lip 2006, 13:29
autor: Aivlis
A ja dziś dostałam strategie, koncepcja merytoryczna itp. tego kanału od Dmochowskiego (ma przygotować ten kanał). Duzo jest tam takich zapenien, ze ma byc wolna od ideologicznych przekonan, ma byc miejsce na dyskusje itp.
Zreszta pisałam dzis o tym na www.dziennikarze.info

: (czw) 13 lip 2006, 17:36
autor: doktorfaustus1
Pomysł dobry, ale obiwam się, że to będzie historia według jednej opcji, bez Jedwabnego, słodka, przekoloryzowana, momentami przekłamana...

: (czw) 13 lip 2006, 17:40
autor: Martin
Ciekawe, czy to równanie będzie prawdziwe? :>

Dmochowski = Dmowski

?? :mad:

: (pn) 24 lip 2006, 11:27
autor: thomi
doktorfaustus1 pisze:Pomysł dobry, ale obiwam się, że to będzie historia według jednej opcji, bez Jedwabnego, słodka, przekoloryzowana, momentami przekłamana...
No, zapewne, z podtrzymywaniem mitu "ziem odzyskanych" włącznie. Kaczyński już kiedyś powiedział, że nikt nie wypędzał Niemców z tych terenów, podczas gdy są nawet polskie taśmy kroniki filmowej, na których niemieckie kobiety i dzieci są pakowani do wagonów towarowych we Wrocławiu i upychani przez żołnierzy polskich i radzieckich. Komentarz dziennikarza też nie jest wybredny: "Jeździe i więcej nie wracajcie!", a w tle smutni ludzie, ktorzy musieli zostawić cały dorobek życia, płaczące dzieci... Nie wszystkie przeżyły transport za Odrę w tych warunkach. Ale o tym w Polsce się nie mówi, to tylko Polacy przeżyli piekło jakim były wysiedlenia z Kresów Wschodnich. I ten nowy kanał też tego nie pokaże. Film dokumentalny o wypędzeniu Niemców był kilka lat temu nadawany w TVP2, ale około północy. Chyba, żeby nikt tego nie obejrzał. Ja obejrzałem. Sceny makabryczne. Są też zdjęcia ukazujące niszczenie niemieckich pomników, także na cmentarzach... A potem Polacy mają pretensje do Ukraińców, Białorusinów, czy Litwinów, że dawne polskie cmentarze są zdewastowane. Sami robili (i robią) to samo. Jak ktoś będzie na Pomorzu, to może sobie zobaczyć, jak zostały zdewastowane i okradzione cmentarze niemieckich mieszkańców np. Białogóry (powiat pucki).

: (pn) 24 lip 2006, 13:55
autor: Ania
Co do zakłamywania historii to na pewno bedzie w tym kanale obecna i zgodna z prawda opcji rządzącej :x

Co do wysiedlania niemców to tak czy owak jakoś nie bardzo mi ich żal. Thomi zauważ że to jednak oni wywołując wojnę sami sie o to prosili :]

Czego oczekujesz że naród mający tak straszne doświadczenia wojenne zaproponuje niemcom pozostanie w Polsce , nowe wille z basenem względnie transport z rodzinami do niemiec w luksusowych warunkach ??? :xx

Nie dziw się że za swoje okrucieństwo zostali tak potraktkowani :]

Z drugiej jednak strony jest to kawałek naszej historii który nalezy pokazac, jednak z odpowiednim komentarzem,tak by nie robic z najeźdzców ofiar :]

W moim odczuciu oczywiscie należy pokazywac prawde o Jedwabnym i wstydzic się tego :? Co do wysiedleń - należy pokazac i zrozumiec.

Co do dewastowania cmentarzy to jest było i będzie to karygodne i nieludzkie ;(

: (pn) 24 lip 2006, 14:47
autor: thomi
Ania pisze:Z drugiej jednak strony jest to kawałek naszej historii który nalezy pokazac, jednak z odpowiednim komentarzem,tak by nie robic z najeźdzców ofiar :]
W przypadku Dolnego Śląska, czy Pomorza Zachodniego to Armia Czerwona i Ludowe Wojsko Polskie byli najeźdźcami, gdyż wtedy te tereny były częścią Niemiec. Znamienne jest, że w Polsce uważa się wkroczenie Armii Czerwonej na wschodnie Kresy II RP w roku 1939 za grabież tych ziem, natomiast wkroczenie tej armii na wschodnie kresy Niemiec w roku 1945 już nie. A nieludzkiego traktowania kobiet i dzieci nie wolno usprawiedliwiać, gdyż ci ludzie byli zupełnie bezbronni wobec sadystycznych prostaków jakimi byli "czerwonoarmiejcy" (nota bene najwięksi gwałciciele kobiet i dziewcząt, także polskich). Zresztą podobnie jest z sytuacją na południu: aneksja Zaolzia przez Polskę, interwencja w Czechosłowacji w czasie praskiej wiosny (były kraje bloku socjalistycznego, które wtedy nie pomogły ZSRR w okupacji Czechosłowacji, niestety Polska stanęła po "jedynie słusznej" stronie") - o tym się raczej nie mówi, a jeżeli już to nie nazywa się rzeczy po imieniu. Jest wiele zresztą takich spraw. Nie chodzi o usprawiedliwianie ani II wojny światowej, ani innych dzieł III Rzeszy. Jednak to zwykli ludzie w wyniku powojennych wysiedleń zostali pozbawieni swoich domostw, kamienic i dla nich była to osobista tragedia. Dlatego rozumiem sentyment na twarzy starszych ludzi, którzy w filmie dokumentalnym, o którym wspomniałem, spacerując po Wrocławiu wspominają gdzie mieszkali, gdzie chodzili do szkoły, gdzie spędzali wolny czas. I widać łzy w oczach, mimo, że tyle lat minęło od tamtych dni. Mentalność Polaków pod tym względem oczywiście stopniowo się zmienia. Sentymentalne podróże Niemców powodują wzajemne poznawanie się. Polacy dzięki tym wycieczkom mają większe obroty w hotelach, restauracjach, przewodnicy znający język niemiecki też nie narzekają na brak pracy. Kiedyś będąc we Wrocławiu miałem okazję podsłuchać rozmowę dwóch starszych kobiet z Niemiec, które wyrażały podziw, że po latach zaniedbań z czasów PRL-u Wrocław wreszcie jest znów kolorowy, zadbany, rozwija się. Czytały tabliczki z polskimi nazwami ulic i próbowały je wymówić. Myślę, że w lepszym wzajemnym poznaniu tkwi szansa na przezwyciężenie uprzedzeń po obu stronach. Jednak obecne władze RP raczej utrwalają myślenie stereotypowe, uwarunkowane historycznie, a nie dążą do wyjaśnienia przeszłości i budowania dobrosąsiedzkiej przyszłości.

: (pn) 24 lip 2006, 17:33
autor: doktorfaustus1
Ehhh i znowu kolejny spór. Oboje macie racje, a ja nie mam czasu. Powiem tylko tyle, że ludność niemiecka miała sporo czasu na ewakuacje. Mało tego - przesiedlenia trwaly już od 1939 r - kilakset tys. Niemców przjechało na ziemie dawnej II RP pozbawiając majątków (a często i zycia) "starych" właścicieli. Jednak w trosce o morale niemieckich żołnierzy nikt nie mógł uciekać np z Pomorza, czy Dolnego Śląska. Skutek - zimą 1944 r. dziesiątki tysięcy Niemców zginęło w wodach Bałtyku. Nota bene w tym samym czasie w obozach koncentracyjnych organizowano marsze śmierci... Co do wysiedleń - to nie tylko sprawa Polaków i Niemców, ale i Wielkiej Brytanii, Francji, dawnego ZSRR oraz USA. Przesiedlani z za Bugu Polacy przeżyli prawie że porównywalny koszmar. Oni też woleli zostać "u siebie" a nie jechać gdzieś w nieznane, bez majątku etc. Oczywiście trzeba mówić o wszystkich tych sprawach, ale obawiam się, że w TVP Bronka W. i braci K. nie będzie na takie tematy miejsca.

: (pn) 24 lip 2006, 21:29
autor: thomi
doktorfaustus1 pisze:Oczywiście trzeba mówić o wszystkich tych sprawach, ale obawiam się, że w TVP Bronka W. i braci K. nie będzie na takie tematy miejsca.
Otóż to. O to właśnie chodzi. Na temat wysiedleń powojennych wiele ciekawych informacji można znaleźć w Encyklopedii Wrocławia (Wyd. Dolnośląskie, 1999). Co ciekawe, Polacy nie chcieli wysiedlać tych Niemców, którzy im byli potrzebni (inżynierowie, elektrycy, tramwajarze). To oni po wojnie stawiali miasto na nogi. Nowo przybyli Polacy nie byli po prostu specjalistami w tych dziedzinach. I tu wychodzi też kolejny absurd - w przypadku specjalistów ich niemieckość nie była przeszkodą w pozostaniu, w przypadku innych - tak. Podobnie ze specjalistami postąpiono w Szczecinie - zatrzymano ich w mieście.

: (ndz) 17 wrz 2006, 14:44
autor: Grzesioo
TVP Kultura już działa. Tymczasem TVP zamierza uruchomić inne kanały tematyczne. Są one dopiero w trakcie powstawania, więc ich naczelni nie chcą i nie potrafią jeszcze zbyt dużo powiedzieć ani o programach, ani o budżetach. Jako pierwszy, jeszcze przed końcem roku, ma ruszyć kanał TVP Historia. Jak zapowiada jego dyrektor Artur Dmochowski, podobnie jak TVP Kultura ma on być dostępny drogą satelitarną i w sieciach kablowych. Na początek kanał będzie nadawał 14 godzin na dobę.

- Przewidujemy wykorzystanie filmów dokumentalnych i materiałów archiwalnych, filmów fabularnych, seriali i miniseriali dokumentalnych, form teatralnych i wreszcie magazynów informacyjno-publicystycznych - mówi Dmochowski. - Główne pasmo złożone będzie w wyważonych proporcjach z własnych produkcji, materiałów archiwalnych i zakupów zagranicznych.

Dmochowski tłumaczy, że jednym z najważniejszych założeń będzie stworzenie odpowiedniej oprawy dla materiałów: - Będą to studia z komentarzami ekspertów, dyskusjami historyków i publicystów na kontrowersyjne tematy. Pozwoli nam to na wykorzystanie nawet mało atrakcyjnych materiałów np. z lat 50. czy 60., które w otoczeniu inspirujących i pogłębiających komentarzy nabiorą nowych walorów świadectw minionego czasu, a może również ze względu na specyficzną poetykę walorów rozrywkowych, np. wystąpień Władysława Gomułki.
Źródło

: (czw) 09 lis 2006, 15:46
autor: doktorfaustus1
Obrazek

Debata historyków zainauguruje działalność redakcji TVP Historia

W rocznicę odzyskania niepodległości, 11 listopada 2006 r. na Zamku Królewskim w Warszawie, odbędzie się sesja inaugurująca działalność redakcji nowego kanału tematycznego telewizji publicznej, TVP Historia, którego uruchomienie planowane jest na przełomie 2006/2007 roku.


Transmisja z debaty przewidziana jest w ogólnopolskim programie TVP3 w godz. 17.00-17.30 oraz 20.00-21.00.

Inauguracyjną debatę, zatytułowaną „Europa Środka. Panorama dziejów regionu 1918-1989”, poprowadzi profesor Norman Davies, a uczestniczyć w niej będą wybitni środkowoeuropejscy historycy: Andrej Krawcewicz z Białorusi, Bogdan Musial z Niemiec i Istvan Kovacs z Węgier. Polskę reprezentować będzie prof. Andrzej Nowak
źródło: www.tvp.pl

: (sob) 11 lis 2006, 21:42
autor: Poland
A więc marsz "TVP Historia" czas zacząć :]

: (śr) 25 kwie 2007, 19:37
autor: michal
Dziś wreszcie się pojawił program TVP Historia. Późno, bo inne anteny już dawno miały opublikowany program na pierwszy tydzień maja.

http://www.tvp.pl/prasa/TVPHistoria/

Emisja od 16:00 do 23:00 w dni robocze, w weekendy o 15:00/14:30. Startują o 18:30 3 maja.