Forum archiwalne. Bieżąca dyskusja o mediach dostępna na forum.media2.pl, archiwalne materiały wideo na tv.janpogocki.pl

Nowe technologie w TVP

Rozmowy, które nie mieszczą się w powyższych forach.
Grzesioo
Przyjaciel
Posty: 2999
Rejestracja: (śr) 19 paź 2005, 13:50

Nowe technologie w TVP

 • Cytuj
 • zaloguj się, by polubić ten post

#1

Post autor: Grzesioo » (śr) 30 lis 2005, 18:07

TVP zainwestuje w HDTV

Telewizja Polska będzie pierwszym polskim nadawcą, który wdroży telewizję wysokiej rozdzielczości. Inwestycje mają być poczynione w 2006 r. W tym samym roku serwisy w wysokiej rozdzielczości uruchomić BBC i brytyjska platforma cyfrowa Sky Digital.

- W tym standardzie produkowane są już telewizyjne spektakle i niektóre widowiska artystyczne emitowane w TVP. To technologia, którą rekomenduje Europejska Unia Nadawców (EBU). Telewizja Polska, jako członek tej organizacji, zamierza przeznaczyć znaczne środki na wdrażanie tej technologii. – czytamy w komunikacie prasowym nadawcy publicznego.

Na razie nie wiadomo w jakiej formie będą oferowane treści w HDTV, standardzie zapewniającym najwyższą jakość obrazu. Do technologii przymierzajš się wszyscy europejscy nadawcy. Aktywnie na tym polu działają TF1, ProSiebenSat.1. Telewizja wysokiej rozdzielczości jest szeroko dostępna w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Korei i Japonii.
Źródło(wątpliwe zresztą)

Mam pytanie czy faktycznie w TVP są już urzšdzenia przystosowane do technologii HDTV? To że programy nagrywane są w formacie 16:9 to widać w wielu programach ale czy są nagrywane w wysokiej rozdzielczości?
Ostatnio zmieniony (wt) 25 kwie 2006, 17:26 przez Grzesioo, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
doktorfaustus1
Przyjaciel
Posty: 3145
Rejestracja: (ndz) 27 lut 2005, 9:37

 • Cytuj
 • zaloguj się, by polubić ten post

#2

Post autor: doktorfaustus1 » (śr) 30 lis 2005, 19:31

W tym przpadku źródło bynajmniej nie jest wątpliwe. Redakcja serwisu medialink.pl po prostu zywcem przepisała tę (jak i inne zresztą) informacje z Centrum Prasowego TVP. Nie orientuję się dokładnie w kewstiach technicznych, ale jakiś czas temu zarząd TVP poinformował o rozpoczęciu modernizacji sprzętu stacji na wielką skalę. Praktycznie każdy nowy sprzęt musi spełniac określone wymagania i w dużej mierze jest kupowany z myślą o HDTV. Tak jak podano w komunikacie najważniejsze imprezy są już realizowane w takiej technologi - vide koncert J.M. Jarre'a, teatry tv (ostatnio Antygona w reżyserii Seweryna) i część prgoramów dla TVP POLONIA. Obecnie trwają też pracę nad przebudową, a właściwie budową nowego centrum emisyjnego przy Woronicza.

tobi
Niezły jeden
Posty: 1151
Rejestracja: (ndz) 27 lut 2005, 16:13
Lokalizacja: Wawa/ kiedyś Olsztyn

 • Cytuj
 • zaloguj się, by polubić ten post

#3

Post autor: tobi » (czw) 01 gru 2005, 9:56

no prosze, cóż za zmiany
3mam kciuki za TVP
bym mógł powiedzieć żę to Moja Tlewzija Publiczna jest najbardziej innowacyjna i pjako pierwsza wprowadza nowe standardy w mediach elektronicznyhc
co do tej pory i wciąż robi telewzija NIE-publiczna, acz przez wielu tak uznawana

Grzesioo
Przyjaciel
Posty: 2999
Rejestracja: (śr) 19 paź 2005, 13:50

 • Cytuj
 • zaloguj się, by polubić ten post

#4

Post autor: Grzesioo » (wt) 25 kwie 2006, 17:23

Mocne plany TVP

20 kwietnia w Warszawie odbyło się spotkanie Piotra Gawła, członka Zarządu TVP z dziennikarzami mediów branżowych. Tematem były m.in. cyfryzacja TVP i pierwsza filmowa premiera w iTVP. TVP planuje emisję HDTV oraz wprowadzenie nowego systemu kodowania.

W spotkaniu udział wzięli także Alina Lempa, dyrektor Biura Marketingu i Promocji, Stanisław Nowak i Sylwester Bizacki zastępcy dyrektora Biura Marketingu i Promocji, Zbigniew Badziak, dyrektor Biura Reklamy i Kazimierz Piekarz, zastępca dyrektora Biura Reklamy, Marek Drabik, od 1 maja dyrektor Biura Współpracy Międzynarodowej i Handlu, Leszek Bogdanowicz, kierownik projektu iTVP i Grzegorz Labiś, dyrektor Ośrodka Emisji. Cyfrowe systemy emisji i automatyzacji w Ośrodku Emisji TVP S.A.

Przeprowadzone ostatnio w Ośrodku Emisji działania inwestycyjne, czyli oddanie do użytku trzeciego cyfrowego zespołu emisyjnego, pozwoliły na zakończenie pierwszego etapu cyfryzacji emisji.

Dzięki tym zmianom emisja programów TVP S.A. odbywa się automatycznie ze specjalnych serwerów, a nad bezpieczeństwem przekazu czuwa system firmy HARRIS. Nastąpiła znaczna poprawa jakości emitowanych audycji. Tym samym TVP S.A. zrobiła kolejny krok w dziedzinie cyfryzacji.

Przeprowadzona została także modernizacja stacji satelitarnej umożliwiająca jednoczesny przekaz pięciu programów (TVP1, TVP2, TVP3, TV Polonia i TVP Kultura) przygotowywanych w TVP S.A. poprzez satelitę Astra 2C - 19,2E.

Najbliższe plany TVP:

- wyposażenie stacji w nowy wydajniejszy multipleks, umożliwiający kodowanie sygnałów w nowych technologiach, pozwalający na zwiększenie ilości kanałów,

- rozpoczęcie emisji HDTV i dźwięku przestrzennego w Dolby Digital,

- przewiduje się wprowadzenie nowego systemu dostępu warunkowego umożliwiającego odbiór kodowanych sygnałów przy pomocy tanich odbiorników, będących w posiadaniu indywidualnych odbiorców.

Nieoficjalnie wiadomo także, że są plany, aby odkodować część programów na kanałach TVP1 i TVP2 nadawanych na satelicie Astra 2C - 19,2E z częstotliwości z 10,862H (SR=22000, FEC=5/6). Kodowane miałyby być tylko sport i wybrane filmy.
Żródło

Jak narazie same plany - nowe technologie, nowe kanały. Tylko nie widac ich realizacji.

Awatar użytkownika
doktorfaustus1
Przyjaciel
Posty: 3145
Rejestracja: (ndz) 27 lut 2005, 9:37

 • Cytuj
 • zaloguj się, by polubić ten post

#5

Post autor: doktorfaustus1 » (wt) 25 kwie 2006, 18:42

Cześć spraw lezy w KRRiTV i czeka na lepesze czasy. O innych dowiemy się tylko z komunikatów - np o pełnej cyfryzacji centralnego ośrodka emisji.
Warto też pamiętac o "wyborach w TVP" - ten materiał jestw jakimś sensie kampanią reklamową Gawła. Sądzę, że jeśli obecna rada nadzorcza wybierze nowy zarząd, to prezesem w 100% zostanie Gaweł.

Grzesioo
Przyjaciel
Posty: 2999
Rejestracja: (śr) 19 paź 2005, 13:50

 • Cytuj
 • zaloguj się, by polubić ten post

#6

Post autor: Grzesioo » (sob) 27 maja 2006, 10:43

TVP w High Definiton TV?

Telewizja Polska postawi na nowe technologie. Już niedługo chce korzystać z nowego, cyfrowego sprzętu oraz zacząć nadawanie telewizji wysokiej rozdzielczości (HDTV) - informuje Puls Biznesu.

- Priorytetem będzie wymiana sprzętu telewizyjnego i systemu emisji na cyfrowy. W dalszej kolejności przygotowanie się do nadawania telewizji wysokiej rozdzielczości i wykorzystanie internetu jako medium dystrybucji - powiedział Pulsowi Biznesu nowy członek zarządu TVP, Marcin Bochenek. Jest on odpowiedzialny za sprawy technologii w telewizji publicznej.

Jak spekuluje Puls Biznesu, być może powodem kupna specjalnego transpondera na satelicie Astra były właśnie plany wdrożenia HDTV przez Telewizję Polską.

TVP najbardziej chce wzmocnić swoją ofertę kanałów tematycznych. Aktualnie na koncesję czekają TVP Sport i TVP Rozrywka, a także TVP Film. Kanał sportowy ma pojawić się we wrześniu, natomiast filmowy oraz rozrywkowy do końca tego roku.

Grzesioo
Przyjaciel
Posty: 2999
Rejestracja: (śr) 19 paź 2005, 13:50

 • Cytuj
 • zaloguj się, by polubić ten post

#7

Post autor: Grzesioo » (pn) 29 maja 2006, 15:48

Telewizja Polska nie ukrywa, że razem z uruchomieniem własnych kanałów tematycznych zamierza postawić na nowe technologie, w tym na telewizję wysokiej rozdzielczości i przestrzenny dźwięk w Dolby Digital. Pierwsze próby transmisji HDTV miałyby odbyć się na przełomie roku 2006/2007.

- Priorytetem będzie wymiana sprzętu telewizyjnego i systemu emisji na cyfrowy. W dalszej kolejności przygotowanie się do nadawania telewizji wysokiej rozdzielczości i wykorzystanie internetu jako medium dystrybucji - powiedział Pulsowi Biznesu nowy członek zarządu TVP, Marcin Bochenek. Jest on odpowiedzialny za sprawy technologii w telewizji publicznej.

TVP chce szybko wzmocnić ofertę kanałów tematycznych. Oczekuje się przyznania koncesji dlaTVP Sport. Robert Korzeniowski obiecuje, że jesli to tylko bedzie możliwe, to kanał TVP Sport ruszy natychmiast po otrzymaniu koncesji. Oficjalnie ma ruszyć w czerwcu!

Później uruchomione zostaną TVP Rozrywka, a także TVP Film. Kanał filmowy oraz rozrywkowy rusza do końca tego roku.

Zadaliśmy pytania przedstawicielom TVP na temat HDTV i innych spraw technicznych związanych z transmisjami satelitarnymi z Astry:

Kiedy testy TVP w HDTV z satelity lub naziemnie?

- Terminy rozpoczęcia nadawania programu w standardzie HDTV zależą od instytucji zarządzających w Polsce ładem w eterze. Od ich koncepcji rozwoju telekomunikacji w Polsce, zsynchronizowanego w ramach ładu europejskiego, zależą terminy rozpoczęcia nadawania programu w standardzie HDTV. TVP S.A. jest świadoma potrzeby emitowania audycji w standardzie telewizji XXI wieku i jak tylko wystąpią stosowne okoliczności zewnętrzne, wystąpi do właściwej instytucji celem uzyskania koncesji na takie rozpowszechnianie audycji telewizyjnych. Niewykluczone, że testy zostaną przeprowadzone na przełomie 2006/2007. O dokładnym terminie zdecyduje Zarząd TVP - odpowiedział Daniel Jabłoński z Wydziału Rzecznika TVP.

Czy moglibyście emitować transmisje MŚ2006 w HD/MPEG-4? Czy macie prawa do takich transmisji, choćby testowo?

- TVP nabyła prawa do transmisji telewizyjnych. Format HD jest rodzajem transmisji telewizyjnej. Na realizację tego rodzaju transmisji nie pozwalają jednak względy techniczne - stwierdził Daniel Jabłoński.

Kiedy nastąpi istotna zmiana w ofercie kanałów TVP na Astrze? Kiedy wejdzie na Astre 1KR zamiast 2C?

- Wzbogacenie programów nadawanych satelitarnie nie zależy tylko od TVP. Telewizja publiczna czeka na koncesję KRRiT na nadawanie kolejnych programów tematycznych: TVP Sport, TVP Rozrywka i TVP Film. Start pierwszego kanału pierwotnie planowano na czerwiec. Kolejny termin to wrzesień. Przejście na Astrę 1KR nastąpi pod koniec czerwca br.

Czy zostaną odkodowane chociaż częściwo np. programy informacyjne na TVP1/TVP2 na Astrze?

- To jest możliwe po uporządkowaniu sprawy praw do nadawania programów na całą Europę. Realnie taka możliwość będzie za 2-3 lata.

Kiedy pojawi się dźwięk przestrzenny w Dolby Digital na kanałach TVP?

- Od kilku lat TVP nadaje okazjonalnie audycje w Dolby Digital. Do tej pory były to głównie koncerty np.: "Siedem Bram Jerozolimy" Krzysztofa Pendereckiego - TVP1, Jubileuszowy koncert z okazji 10-lecia TV Polonia - TV Polonia, Konkurs Piosenki Eurowizji 2005 - TVP1, Koncert Inauguracyjny Warszawska Jesień 2005, - TVP2, Konkurs Chopinowski 2005 - TVP Kultura, TVP1, TVP2, TVP Polonia, Koncert Noworoczny z Wiednia 2006 - TVP2.

- W styczniu tego roku transmitowaliśmy z dźwiękiem przestrzennym Konkurs Skoków Narciarskich z Zakopanego - TVP1. W związku z cyfryzacją Ośrodka Emisji i Ośrodka Techniki Telewizyjnej w tym roku przewidujemy zwiększenie ilości nadawanych audycji w DD5.1.

- Trudno powiedzieć, kiedy nadawanie z dźwiękiem Dolby Digital stanie się powszechne biorąc pod uwagę fakt, że większość telewizorów jest przystosowana do odbioru dźwieku w systemie stereo.

Czy planowane jest wprowadzenie Dolby Digital Plus?

- Tak. Wraz z wprowadzeniem formatu HDTV.

Jaki system kodowania jest rozważany dla kanałów tematycznych TVP na Astrze?

- Jeszcze nie wybrano.

Co z transmisjami kanałów TVP w DVB-T, czy coś się zmieni przed MŚ2006?

- W tym zakresie nic się nie zmieni.

viper
Master user
Posty: 2209
Rejestracja: (śr) 16 lis 2005, 15:33
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

 • Cytuj
 • zaloguj się, by polubić ten post

#8

Post autor: viper » (śr) 08 lis 2006, 20:47

Być może wkrótce TVP zdecyduje się na digitalizację starych filmów. Już za Dworaka mieli cyfrowo zrekonstruować serial "Czterej pancerni i pies", ale nagle przyszedł Wildstein i wszystko się pokręciło...
Telewizja publiczna jaka jest, każdy widzi...

Kacper
Chipsy przyszły
Posty: 61
Rejestracja: (pn) 28 sie 2006, 17:32

 • Cytuj
 • zaloguj się, by polubić ten post

#9

Post autor: Kacper » (ndz) 12 lis 2006, 16:58

Własnie co z 4pancernymi?
Juz sie doczekac nie moge:(
Obrazek

viper
Master user
Posty: 2209
Rejestracja: (śr) 16 lis 2005, 15:33
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

 • Cytuj
 • zaloguj się, by polubić ten post

#10

Post autor: viper » (ndz) 12 lis 2006, 19:00

Jeżeli masz kanał Kino Polska - bez trudu obejrzysz odcinki tegoż serialu. W TVP nie ma szans. No chyba że znów zmieni się prezes :lol:
Telewizja publiczna jaka jest, każdy widzi...

And
Popisał/a już trochę
Posty: 430
Rejestracja: (czw) 23 lut 2006, 18:27

 • Cytuj
 • zaloguj się, by polubić ten post

#11

Post autor: And » (ndz) 12 lis 2006, 19:08

Tak jest :) Właśnie lecą (teraz) na Kino Polska ;)

Ale ponoć nie jest to ta wersja, co była w TVP, tylko jakaś inna (tzn. jakoś film podzielony na odcinki, czy coś takiego)...

Obrazek Obrazek Obrazek
Ostatnio zmieniony (sob) 30 sie 2008, 19:15 przez And, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
TinkiWinki
Przyjaciel
Posty: 1584
Rejestracja: (ndz) 17 cze 2007, 23:19

 • Cytuj
 • zaloguj się, by polubić ten post

#12

Post autor: TinkiWinki » (wt) 06 maja 2008, 19:13Publiczna telewizja sięga po technologię P2P, która ma jej pomóc w transmisjach na żywo w internecie.

W zeszły czwartek widzowie internetowego serwisu iTVP.pl mogli uczestniczyć w niecodziennym wydarzeniu - transmisji meczu żużlowego w technologii P2P, którą dotąd stacje telewizyjne i nadawcy zgodnie wrzucali do szufladki z napisem "piractwo". Tymczasem dziś ją chwalą. - Podstawowa zaleta P2P polega przede wszystkim na możliwości udostępnienia danej transmisji większej liczbie internautów - tłumaczy Marcin Bochenek, członek zarządu TVP.

Problem TVP i innych nadawców polega na tym, że stosowane dziś rozwiązania nie pozwalają, by w sieci transmitować na żywo mecz piłki nożnej do dużej grupy odbiorców. Albo zape
wnienie dobrej jakości transmisji jest zbyt drogie, albo - częściej - infrastruktura nie wytrzymuje nawału użytkowników.

Dziś materiały iTVP ogląda ok. 900 tys. osób miesięcznie. Jednak w przypadku transmisji na żywo publiczny nadawca jest w stanie obsłużyć raptem 8 tys. internautów.

Tymczasem w przypadku sieci P2P z pomocą idą użytkownicy - rozpowszechniają bowiem sygnał transmisji po swoich łączach, co znacznie odciąża infrastrukturę nadawcy.

Transmisja żużla w iTVP to element paneuropejskiego projektu nadzorowanego przez Europejską Unię Nadawców (EBU). Biorą w nim udział stacje z Niemiec, Danii, ze Szwecji, z Hiszpanii, Belgii, Włoch, Norwegii oraz operatorzy internetowi i naukowcy. By oglądać transmisję w systemie P2P, internauta musi zainstalować w przeglądarce niewielką aplikację firmy OctoShape współpracującej z EBU przy testach. W ramach testów zarówno użytkownikom, jak i nadawcom OctoShape aplikację udostępnia bezpłatnie.

Docelowo EBU chce stworzyć serwis P2P Media Portal, w którym nadawcy udostępnialiby swoje transmisje właśnie w technologii P2P.

http://wiadomosci.mediarun.pl/news/2670 ... P2P,group2
Na podobnej zasadzie działa http://www.joost.com Ktoś wie o co chodzi z tym Peer-to-peer w telewizji? Jak działają programy wymiany plików P2P to wiem ale telewizja?
ʎuuɥoɾ s,ǝɹǝɥ
Jestem osobom żartobliwom ... a co do kobiet i mężczyzn ... ja lubię po prostu ludzi. A to że żartuję to po prostu dlatego żebyśmy wszyscy smutni nie chodzili ...

Awatar użytkownika
looser106
Nie ma spustu
Posty: 760
Rejestracja: (śr) 18 paź 2006, 15:51
Płeć: Mężczyzna
Ośrodek: TVP3 Warszawa
Lokalizacja: Bełchatów
Kontakt:

 • Cytuj
 • zaloguj się, by polubić ten post

#13

Post autor: looser106 » (śr) 07 maja 2008, 15:24

Chodzi o to, że TVP nie potrzebuje bardzo szybkich serwerów by wysyłać dane, tylko większość obciążenia przekłada się na komputery i łącza użytkowników. Przykładowo, oglądasz sobie na iTVP jakieś wydanie Wiadomości i inny gościu chce obejrzeć to samo. Strumienia danych nie wysyła mu serwer, tylko twój komputer, lub kompy innych ludzi. Mam nadzieje, że mnie zrozumiałeś :)
"Bo prawda jak mówią jest bardzo banalna
Głowy pustoszy komuna mentalna"

Awatar użytkownika
TinkiWinki
Przyjaciel
Posty: 1584
Rejestracja: (ndz) 17 cze 2007, 23:19

 • Cytuj
 • zaloguj się, by polubić ten post

#14

Post autor: TinkiWinki » (czw) 08 maja 2008, 15:41

To wiem że P2p to wysyłanie i odbieranie. Ale kiedy używałem Joost, też P2P to nic nie wysyłałem. Wykres pokazywał że tylko pobieram. Chyba że akurat wtedy tak było, to była wersja testowa :)
ʎuuɥoɾ s,ǝɹǝɥ
Jestem osobom żartobliwom ... a co do kobiet i mężczyzn ... ja lubię po prostu ludzi. A to że żartuję to po prostu dlatego żebyśmy wszyscy smutni nie chodzili ...

Awatar użytkownika
TinkiWinki
Przyjaciel
Posty: 1584
Rejestracja: (ndz) 17 cze 2007, 23:19

 • Cytuj
 • zaloguj się, by polubić ten post

#15

Post autor: TinkiWinki » (pt) 09 maja 2008, 22:13

TVP zamierza latem testować kanał HD
Telewizja Polska SA szykuje się do testów kanału w wysokiej rozdzielczości – wynika z naszych informacji.
Testy TVP HD – bo tak będzie się nazywać nowy kanał – mają się rozpocząć w sierpniu br. przy okazji igrzysk olimpijskich w Pekinie (TVP ma prawa do transmisji z tej imprezy, a sygnał będzie dostarczany w wysokiej rozdzielczości). W późniejszym etapie, najprawdopodobniej zimą, TVP HD zacznie codziennie emitować sześć godzin programu w wysokiej rozdzielczości (w godz. 15-21). Będą to m.in. seriale (np. "Pitbull", "Tajemnica twierdzy szyfrów") i spektakle Teatru TV.

– Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie podjęła jeszcze decyzji o wyrażeniu zgody na testy kanału TVP w wysokiej rozdzielczości, ale na pewno nie odmówimy – mówi przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski. – Na taką zgodę może zresztą liczyć każda telewizja planująca testy HD – dodaje.


TVP może mieć jednak problem z dystrybucją sygnału HD, nie zdąży bowiem do tego czasu uruchomić platformy cyfrowej.

http://wiadomosci.onet.pl/1743756,327,1,1,,item.html?
Szykują się już prawie trzy lata :D Czyżby do trzech lat sztuka? :x
ʎuuɥoɾ s,ǝɹǝɥ
Jestem osobom żartobliwom ... a co do kobiet i mężczyzn ... ja lubię po prostu ludzi. A to że żartuję to po prostu dlatego żebyśmy wszyscy smutni nie chodzili ...

ODPOWIEDZ