Forum archiwalne. Bieżąca dyskusja o mediach dostępna na forum.media2.pl, archiwalne materiały wideo na tv.janpogocki.pl

TVP i PR do likwidacji

Rozmowy, które nie mieszczą się w powyższych forach.
viper
Master user
Posty: 2209
Rejestracja: (śr) 16 lis 2005, 15:33
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

TVP i PR do likwidacji

 • Cytuj
 • zaloguj się, by polubić ten post

#1

Post autor: viper » (ndz) 03 sie 2008, 22:22

Wirtualne Media napisały:
TVP i Polskie Radio zostaną zlikwidowane
2008-08-03

Telewizja Polska i Polskie Radio zostaną zlikwidowane, a w ich miejsce powstaną nowe spółki. To pomysł autorów projektu nowej ustawy o nadawcach publicznych, który powstał w Ministerstwie Kultury (na jego czele stoi Bogdan Zdrojewski).

Projekt przewiduje nową organizację mediów publicznych. TVP, Polskie Radio oraz 17 spółek publicznych i regionalnych rozgłośni radiowych zostanie postawionych w stan likwidacji. Profesor Tadeusz Kowalski, szef zespołu, który przygotował założenia nowej ustawy o mediach mówi "Gazecie Wyborczej", że likwidacja obu spółek to formalność, która nie będzie miała praktycznego znaczenia dla nadawania programu.

Na miejsce zlikwidowanych miałyby powstać trzy nowe spółki: TVP, nadająca "Jedynkę", "Dwójkę", TV Polonię oraz kanały tematyczne, Polskie Radio, na które składałby się Program Pierwszy, Drugi, Trzeci oraz Polskie Radio dla Zagranicy, a także Polskie Media Regionalne, utworzone z regionalnych ośrodków telewizji i radia publicznego.

Profesor Kowalski podkreśla, że postawienie telewizji i radia w stan likwidacji da możliwość restrukturyzacji spółek. Proces likwidacji pozwoli na dokonanie zmian, jakie w innej sytuacji nie były możliwe. Jako przykład Kowalski podaje redukcję półtora tysiąca etatów w TVP i likwidację niepotrzebnych komórek w firmie. Do tej pory takie zmiany w TVP blokowały związki zawodowe.
Telewizja publiczna jaka jest, każdy widzi...

Dawid_sc51
Popisał/a już trochę
Posty: 501
Rejestracja: (pn) 12 lis 2007, 17:46
Lokalizacja: Sosnowiec
Kontakt:

 • Cytuj
 • zaloguj się, by polubić ten post

#2

Post autor: Dawid_sc51 » (pn) 04 sie 2008, 0:47

Wg. mnie tej politycznej puszcze pandory jaka jest TVP i PR już nic nie pomoże. Ale sam pomysł jest warty rozmowy.

viper
Master user
Posty: 2209
Rejestracja: (śr) 16 lis 2005, 15:33
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

 • Cytuj
 • zaloguj się, by polubić ten post

#3

Post autor: viper » (śr) 17 wrz 2008, 17:39

TVP i PR połączone w 1 spółkę?
TVP i Polskie Radio połączone na poziomie regionów w jedną spółkę, wprowadzenie tzw. licencji programowych i finansowanie mediów publicznych z podatku VAT - to najważniejsze założenia ustawy o zadaniach nadawców publicznych opracowane przez zespół w ministerstwie kultury.
Szczegóły założeń w najbliższych dniach zostaną opublikowane na stronach internetowych resortu, w październiku rozpocznie się pisane właściwego projektu - zapowiada szef zespołu prof. Tadeusz Kowalski.

Wedle założeń całkowicie zmieniona ma być struktura mediów publicznych. Na poziomie centralnym w miejsce postawionej w stan likwidacji TVP powstałaby spółka telewizyjna, nadająca programy: Pierwszy, Drugi, TV Polonię oraz kanały tematyczne oraz spółki regionalne. - Polskie Radio zachowałoby stan posiadania, choć i tu nie wyklucza się zmian - zaznaczył Kowalski.

W regionach powstałoby 16 spółek regionalnych, skupiających odpowiednie oddziały terenowe TVP oraz spółki regionalne Polskiego Radia. Jednocześnie - jak zastrzega Kowalski - nie ma mowy o podporządkowaniu tych spółek władzom samorządowym.

- Byłyby to spółki radiowo-telewizyjne, mniej więcej odpowiadające układowi województw. Oznaczałoby to pewną wspólność programową przy braku własności ze strony lokalnej władzy. Samorząd jak chce może dać pieniądze, to jest jego dobra wola, natomiast nie widzimy możliwości, żeby w jakiejkolwiek formie przekazywać ten majątek ogólnonarodowy dla władz samorządowych - powiedział Kowalski.

Jak dodał w zespole "dominuje też przekonanie", że zarządy mediów publicznych powinny być jedno-, najwyżej dwuosobowe.

Finansowanie TVP i Polskiego Radia pochodziłoby z budżetu, a dokładniej z wpływów z należnego podatku VAT od działalności radiowej, telewizyjnej i reklamowej. "To jest duży wpływ i państwo powinno zdecydować się, pewną część tych wpływów przekazać na realizację zadań mediów publicznych" - powiedział Kowalski.

- Ustawa nad którą pracujemy nie jest ustawą o mediach publicznych, ale o celach i zadaniach publicznych w dziedzinie radia i telewizji. Wychodzimy z założenia, że są pewne zadania do realizacji i państwo, żeby te rzeczy zrobić wspiera to publicznymi środkami. Pieniądze idą na zadania, a nie na instytucję. To jest dosyć ważna zmiana, bo TVP i Polskie Radio miałyby funkcjonować tak, jak większość instytucji kultury - podkreślił.

Kowalski dodał, że procentowy udział wpływów z VAT na działalność mediów publicznych nie został jeszcze ustalony. - To wymaga precyzyjnych rachunków, które może wykonać tylko Ministerstwo Finansów - powiedział.

Dodał, że trwają też ostateczne prace nad koncepcją licencji programowych, które miałyby być zobowiązaniem nadawcy do wykonania określonych zadań. - Wstępnie jest koncepcja by umowa o licencję programową miała charakter umowy cywilno-prawnej i zawierana była między regulatorem - czyli obecnie Krajową Radą Radiofonii i Telewizji - z nadawcą czyli np. zarządem TVP - powiedział Kowalski.

- Chcemy też zbudować mechanizmy kontroli tych licencji, np. określić jakie będą konsekwencje ich niewykonania - dodał.

Założenia resortu przewidują też wyraźny podział anten TVP: Jedynka miałaby mieć status anteny narodowej, licencja zobowiązywałaby ją do nadawania informacji, publicystyki, filmów dokumentalnych, reportaży czy programów dla dzieci. Dwójka miałaby za zadanie popularyzować tzw. kulturę wysoką, naukę, emitować programy edukacyjne.

Prace nad nowelizacją prawa medialnego trwają nie tylko w ministerstwie kultury. Własny projekt zmian opracowało też PSL. Wcześniej nieudaną próbę zmian w ustawie o rtv podjęła PO. Ustawa jej autorstwa została zawetowana przez prezydenta, a Sejm to weto podtrzymał.
Źródło - Onet.pl, 17.09.2008
Telewizja publiczna jaka jest, każdy widzi...

Kpc21
Coś z niego/niej będzie
Posty: 336
Rejestracja: (pt) 01 sie 2008, 17:22
Kontakt:

 • Cytuj
 • zaloguj się, by polubić ten post

#4

Post autor: Kpc21 » (śr) 17 wrz 2008, 19:43

Rozumiem. Ale jak będzie z czasem antenowym? Nadal będzie go dzielić z TVP Info? Raczej mało prawdopodobne, skoro będzie to inna spółka. Nie może też nadawać naziemnie jednocześnie z TVP Info, bo po prostu nie ma już wolnych kanałów (choć niewykluczone jest to w przyszłości, kiedy wprowadzą DVB-T). Tak więc najprawdopodobniej TVP Info pójdzie na satelitę, a ośrodki lokalne przejmą cały czas antenowy. Choć można to rozwiązać w ten sposób, że w wolnym czasie kiedy oddział nie nadaje żadnych programów, dobrowolnie będzie retransmitować TVP Info lub inny kanał tematyczny.
viper pisze:Szczegóły założeń w najbliższych dniach zostaną opublikowane na stronach internetowych resortu
Czekamy.
viper pisze:Jedynka miałaby mieć status anteny narodowej, licencja zobowiązywałaby ją do nadawania informacji, publicystyki, filmów dokumentalnych, reportaży czy programów dla dzieci. Dwójka miałaby za zadanie popularyzować tzw. kulturę wysoką, naukę, emitować programy edukacyjne.
Już się zaczynałem zastanawiać czy TVP2 nie przekształcą czasem w TVP Rozrywka tak jak to zrobili z TVP3. Ale jednak Dwójka ma zmienić profil.

EDIT:[/b]
Znalazłem coś takiego:
http://62.111.236.92/website/document/?docId=1010

Wygląda że jednak nadal programy lokalne będą dzielić pasmo z TVP Info.

kursywa - moje komentarze
Programy regionalne�
- Utworzenie z 17 rozgłośni PR oraz 16 oddziałów TVP – 16 spółek radiowo-telewizyjnych�
Czyli Radio Koszalin idzie do likwidacji
- Finansowanie z FZP oraz z reklamy�
- Licencje programowe na programy lokalne – regionalne�
- Pasmo wspólne radiowe i telewizyjne – jako konsorcjum programowe�
Tzn. program nadawany jest jednocześnie w TV i radiu? Trochę dziwne rozwiązanie i nadaje się raczej tylko do programów publicystycznych. Spotkałem się z czymś takim tylko raz - podczas ostatnich wyborów samorządowych łódzki wieczór wyborczy nadawany był jednocześnie przez TVP3 Łódź (chyba tylko podczas okienek lokalnych) i Radio Łódź
- TVP Info jako pasmo wspólne
Kanał informacyjny powinien nadawać 24 h/dobę, a nie może tego robić gdy dzieli pasmo z innym kanałem!

4. Założenia ilościowe programu�
Poszczególna spółka wytwarza:�
- 24h programu radiowego na dobę tj. 8760 h�
- 18h programu telewizyjnego na dobę tj. 6570 h�
Finansowanie publiczne (FZP):�
- 80 % programu radiowego – 20 % reklama + inne�
- 60 % programu telewizyjnego – 40% reklama + inne

4. Struktura programu�
Radio
- 6h program lokalny (finansowanie 100%)�
- 18h pasmo wspólne (finansowanie 6,25%)�
Telewizja�
- 3h program lokalny (finansowanie 100%)�
- 6h program regionalny (finansowanie 12,5%)
- 9h pasmo wspólne (finansowanie 6,25%)
Czym różni się program regionalny od lokalnego?

4.Propozycje dodatkowych rozwiązań�
- Możliwość łączenia się spółek OTV-R�
- Możliwość tworzenia konsorcjów programowych�
- Możliwość udzielania zamówień publicznych przez samorządy�
- Utrzymanie TVPInfo
Ale nie na wspólnej antenie z oddziałami lokalnymi!

Najbardziej nie podoba mi się punkt "TVP Info jako pasmo wspólne".
PcForum.eu - Bo IT to nasza pasja!
format c: - najlepszy sposób na wszelkie problemy z Windowsem...

zielarz155
Popisał/a już trochę
Posty: 565
Rejestracja: (ndz) 04 maja 2008, 13:20
Lokalizacja: Z takiego zadupia, że nawet nie będę pisał ;P
Kontakt:

 • Cytuj
 • zaloguj się, by polubić ten post

#5

Post autor: zielarz155 » (czw) 18 wrz 2008, 15:09

Z tą rozdzielnością TVP Info od ośrodków lokalnych byłby problem, przynajmniej w niektórych ośrodkach. Chodzi mi o wykorzystanie czasu antenowego. Stare ośrodki, takie jak TVP Warszawa czy Kraków z pewnością coś by tam transmitowały, np. jakieś filmy (tak jak to robili w latach 90, przed powstaniem TVP3). Ale co mają powiedzieć np. TVP Kielce czy Olsztyn?? Jedyne co produkują to Informacje (w obu ośrodkach ten program nazywa się tak samo :D ) i jakąś drobną publicystykę (program "7 minut" w TVP Kielce trwa naprawdę coś koło 7 minut ;) ) oraz jakieś dokumenty (ale tego i tak jest za mało, żeby tym zapełnić czas od np. 7:00 do 0:00, poza tym same dokumenty to też nieciekawa propozycja).

Chyba jednak ośrodki nadal będą dzielić czas antenowy z TVP Info.

Kpc21
Coś z niego/niej będzie
Posty: 336
Rejestracja: (pt) 01 sie 2008, 17:22
Kontakt:

 • Cytuj
 • zaloguj się, by polubić ten post

#6

Post autor: Kpc21 » (czw) 18 wrz 2008, 18:48

zielarz155 pisze:Ale co mają powiedzieć np. TVP Kielce czy Olsztyn??
Retransmitować program TVP Info lub innego kanału tematycznego. Ale nieobowiązkowo i w dowolnym czasie. Albo jeszcze jest jedna możliwość - mogą wtedy nadawać obraz kontrolny.

Poza tym okienka lokalne można też przenieść z TVP Info do TVP2 lub TVP1 (raczej TVP2 bo w przypadku TVP1 nie zawsze jest możliwość techniczna).
PcForum.eu - Bo IT to nasza pasja!
format c: - najlepszy sposób na wszelkie problemy z Windowsem...

Awatar użytkownika
Poland
Niezły jeden
Posty: 1569
Rejestracja: (śr) 10 maja 2006, 18:15
Płeć: Mężczyzna
Ośrodek: TVP3 Kraków
Lokalizacja: Trzciana (powiat bocheński)
Kontakt:

 • Cytuj
 • zaloguj się, by polubić ten post

#7

Post autor: Poland » (czw) 18 wrz 2008, 19:34

Nie przesadzaj Olsztyn by sobie poradził - powtarzał by swoje programy. Z Kielcami jest mały problem gdyż to najbiedniejszy ośrodek. Co najwyżej jak to bywał prócz premier i powtórek swoich programów retransmitował by programy głównie TVP Kraków.
Poland - Aktywnie najlepszy

zielarz155
Popisał/a już trochę
Posty: 565
Rejestracja: (ndz) 04 maja 2008, 13:20
Lokalizacja: Z takiego zadupia, że nawet nie będę pisał ;P
Kontakt:

 • Cytuj
 • zaloguj się, by polubić ten post

#8

Post autor: zielarz155 » (czw) 18 wrz 2008, 19:43

Jakie programy?? Filmy dokumentalne? Przecież nikt tego nie będzie oglądał.

Mogliby nadawać filmy fabularne (jak np. WOT czy TVP Kraków w latach 90). Tylko że TVP Kielce raczej nie będzie stać na wykup praw do emisji filmu, bo to jest, jak już wspomniałeś, najbiedniejszy ośrodek TVP.

Kpc21
Coś z niego/niej będzie
Posty: 336
Rejestracja: (pt) 01 sie 2008, 17:22
Kontakt:

 • Cytuj
 • zaloguj się, by polubić ten post

#9

Post autor: Kpc21 » (czw) 18 wrz 2008, 21:15

A co nadawała w latach 90. TV Łódź ?
PcForum.eu - Bo IT to nasza pasja!
format c: - najlepszy sposób na wszelkie problemy z Windowsem...

zielarz155
Popisał/a już trochę
Posty: 565
Rejestracja: (ndz) 04 maja 2008, 13:20
Lokalizacja: Z takiego zadupia, że nawet nie będę pisał ;P
Kontakt:

 • Cytuj
 • zaloguj się, by polubić ten post

#10

Post autor: zielarz155 » (czw) 18 wrz 2008, 23:00

Nie mam pojęcia, ja odbierałem TVP Kraków.

Kpc21
Coś z niego/niej będzie
Posty: 336
Rejestracja: (pt) 01 sie 2008, 17:22
Kontakt:

 • Cytuj
 • zaloguj się, by polubić ten post

#11

Post autor: Kpc21 » (ndz) 21 wrz 2008, 18:17

Ale chyba są na forum osoby, które odbierały i odbierają Łódzką Trójkę :)
PcForum.eu - Bo IT to nasza pasja!
format c: - najlepszy sposób na wszelkie problemy z Windowsem...

Awatar użytkownika
michal
Administrator
Posty: 9097
Rejestracja: (sob) 26 lut 2005, 16:18
Płeć: Mężczyzna

 • Cytuj
 • zaloguj się, by polubić ten post

#12

Post autor: michal » (ndz) 05 paź 2008, 12:07

W latach 90. (środek i druga połowa) była TV Regionalna, póxniej TVP3 Regionalna), w której filmy nadawano w ramach pasma wspólnego. Zaczynało się to początkowo bajkami o 15:10 (o 15:00 był lokalny serwis we wszystkich oddziałach)). Co jakiś czas był program lokalny, a co jakiś czas antena wspólna. I tak aby ciąć koszty programu lokalnego było tego coraz więcej. I tak aż do 2002 roku. W sumie to na podobnej zasadzie fukcjonowała Polonia 1. Rano od 9:00 były powtórki, ale nie wszystkich pozycji.

Co do filmów to same oddziały nie zajmowały się wykupywaniem licencji czy czegoś tam Na początku lat 90. zrżynały bezczenie nagrywając na kasety VHS filmy i seriale z takich stacji jak SAT1, PRO7, RTL czy Sky One. Samodzielnie tłumaczyli i emitowali to zapawiadając, że to nasze hity uwielbiane przez państwa. Faktycznie to były hity, nie ma co ukrywać. A ponieważ wiele się z Polsce zmieniło w tych czasach pod względem prawnym, więc pewnie coś takiego jak prawo autrskie i licencje w ogóle nie było uregulowane. Na zakończenie programu były re4transmisje programów satelitarnych w oryginale (np. przez 3 godziny).

Oczywiście opisuję sytuację jaka była w TVP Katowice (wtedy Tele 3), ale słyszałem, że w jakimś ośrodku uprawiali podobne piractwo, być może w Łodzi też.
STANOWCZE "NIE" LISIEJ PROPAGANDZIE!

Kpc21
Coś z niego/niej będzie
Posty: 336
Rejestracja: (pt) 01 sie 2008, 17:22
Kontakt:

 • Cytuj
 • zaloguj się, by polubić ten post

#13

Post autor: Kpc21 » (wt) 07 paź 2008, 20:41

Znalazłem coś takiego:
http://forum.media2.pl/viewtopic.php?pid=55941#p55941

Z TV Łódź obecnie możemy zobaczyć tylko "Dzień dobry" reaktywowane kilka lat temu, obecnie pod nazwą "Dobry Wieczór" (po reaktywacji początkowo było to jeszcze Dzień Dobry ale centrala zabrała pasmo poranne), Infoexpress (to po prostu blok reklamowy, nie wiem czym się różni od innych, ale kiedyś chyba miał jakiś szczególne znaczenie skoro uwzględniali go w ramówce) i oczywiście Łódzkie Wiadomości Dnia :) . Można jeszcze do tego zaliczyć Magazyn motoryzacyjny, obecnie Autofan. Tylko dlaczego wtedy Łódzka Trójka retransmitowała początek Panoramy?

Mam nową propozycję - utworzenie nowego kanału (a właściwie przywrócenie) TVP3, który dzieliłby czas z regionami (ale nie tak jak dzis tylko 50/50%), a w paśmie wspólnym uzupełniał TVP1 i 2, tzn powtarzał seriale i nadawał filmy fabularne (oczywiście legalnie, posiadane przez TVP).
PcForum.eu - Bo IT to nasza pasja!
format c: - najlepszy sposób na wszelkie problemy z Windowsem...

Awatar użytkownika
michal
Administrator
Posty: 9097
Rejestracja: (sob) 26 lut 2005, 16:18
Płeć: Mężczyzna

 • Cytuj
 • zaloguj się, by polubić ten post

#14

Post autor: michal » (wt) 07 paź 2008, 20:50

Kpc21 pisze:Tylko dlaczego wtedy Łódzka Trójka retransmitowała początek Panoramy?
Kilka ośrodków tak robiło (pamiętam to z ramówek). Działo się tak dlatego, że program lokalny rozpoczynał się w TVP2 jeszcze przed Panoramą (o 17:30), a Panorama była tylko wciśnięta między dwa pasma. Widocznie uznano, że nie opłaca się na te 10 minut dawać nic swojego.
STANOWCZE "NIE" LISIEJ PROPAGANDZIE!

Kpc21
Coś z niego/niej będzie
Posty: 336
Rejestracja: (pt) 01 sie 2008, 17:22
Kontakt:

 • Cytuj
 • zaloguj się, by polubić ten post

#15

Post autor: Kpc21 » (wt) 14 paź 2008, 20:06

Według tego programu wtedy w godzinach 18:30-17:00 nadawany był "Magazyn motoryzacyjny", prawdopodobnie prekursor dzisiejszego "Autofana". Natomiast Panorama była retransmitowana tylko przez 10 minut z TVP2 - trwała tam tylko tyle?

ŁWD były o 18:10 (później były przeniesione na 18:30, a następnie zamienione z Panoramą). Na TVP2 w tym czasie była też nadawana Panorama, więc według mnie nie miało to sensu (jest to przeciwieństwo okienek lokalnych na TVP2, które zostały wprowadzone dlatego, że TV Regionalna nie obejmuje zasięgiem całej Polski - TVP2 ma większy zasięg niż obecna TVP Info).

Jeszcze w tym programie znalazłem "Magazyn ekonomiczny, później był program "Budżet domowy", potem zmieniono go na "Budżet nie tylko domowy", a obecnie jest zastąpiony "Biznesem po łódzku", "Strefą biznesu" i "Agroexpressem".


Wydaje mi się jednak, że TVP Łódź koniecznie potrzebny jest nowy budynek choćby ze względu na to, że łódzki ośrodek posiada tylko 2 studia - jedno dla ŁWD i programów publicystycznych i drugie dla programu "Dobry wieczór" (z blueboxem albo raczej wielkoformatowym ekranem LCD, na którym wyświetlony jest widok jakby z okna).
Inne programy nadawane są z różnych lokalizacji, np. prognoza pogody z różnych miejsc w Łodzi (parki, Piotrkowska, inne ulice), Autofan ze stacji obsługi pojazdów osobowych i dostawczych Nastapol, FilmMufka z kina Silver Screen, Podaj cegłę z salonu meblowego w miejscu zaaranżowanym na mieszkanie. Z tego powodu przed prawie każdym programem pojawia się reklama przynajmniej jednego sponsora (Nastapol, Silver Screen, salon meblowy - chyba Empir).
PcForum.eu - Bo IT to nasza pasja!
format c: - najlepszy sposób na wszelkie problemy z Windowsem...

ODPOWIEDZ