Forum archiwalne. Bieżąca dyskusja o mediach dostępna na forum.media2.pl, archiwalne materiały wideo na tv.janpogocki.pl

Polskie Radio

Dyskusje o radiu w Polsce.
Kasztelan
Nie ma spustu
Posty: 868
Rejestracja: (śr) 13 sie 2008, 10:51
Płeć: Mężczyzna
Ośrodek: TVP3 Warszawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

#61

Post autor: Kasztelan » (sob) 21 sie 2010, 21:55

Swego czasu pisałeś że spora cześć abonamentu idzie na radio. To wiele tłumaczy :)
d. YT:bartusgo

viper
Master user
Posty: 2209
Rejestracja: (śr) 16 lis 2005, 15:33
Lokalizacja: Poznań

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

#62

Post autor: viper » (sob) 21 sie 2010, 22:05

To jest też powód do smutku, niestety...

Chciałbym jeszcze raz odnieść się do logotypów PR. Na świecie napis "1" zrozumie każdy, ale "Jedynka" - już nie. Co innego np. BBC One - tym się właśnie różni język angielski od polskiego, że jest powszechniej używany.
Telewizja publiczna jaka jest, każdy widzi...

Kasztelan
Nie ma spustu
Posty: 868
Rejestracja: (śr) 13 sie 2008, 10:51
Płeć: Mężczyzna
Ośrodek: TVP3 Warszawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

#63

Post autor: Kasztelan » (czw) 21 lip 2011, 19:55

Wspominałem już o tym w temacie dot. Agrobiznesu. W wieku 87 lat zmarł twórca Ekoradia i Dnia Polskiej Niezapominajki Andrzej Zalewski. Do jego programów przekonałem sie niedawno bo rok temu. Pamiętam jak babcia specjalnie włączała Jedynkę na falach długich (225 kHz, już z Solca) po to by posłuchać prognozy w jego wykonaniu. Wtedy (prawie 10 lat temu) była emitowana w Sygnałach dnia przed pełnymi godzinami. Pory emisji audycji często się zmieniały, ostatnio były po skrócie wiadomości o 8.30 i na koniec magazynu "Z kraju i ze świata" około 12.30. Była i jest też wstawka w Radiu Kielce, bodajże o 6.20. Bardzo chwaliła dokładność i anegdoty. Ja podzieliłem jej zdanie. Dla mnie on był o wiele lepszy od tuzów takich jak Horczyczak czy Kret. Bardzo miło się słuchało prognoz (podkreślam: najdokładniejszych z jakimi się spotkałem) i wplecionych w nie obserwacji słuchaczy, rad dla rolników, powiedzonek, anegdot i upomnień (słynne "Czapkę włóż" do młodzieży zimą ;) ). Od paru tygodni nie było go już na antenie, prognozę zapowiadał Marek Matysek a od niedawna Bogdan Sawicki z Agrobiznesu. Jedno jest pewne - Ekoradio i program pierwszy Polskiego Radia od dziś nie będą takie same :/

Ama18
Popisał/a już trochę
Posty: 565
Rejestracja: (ndz) 18 sty 2009, 15:10
Płeć: Mężczyzna

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

#64

Post autor: Ama18 » (czw) 21 lip 2011, 20:45

Także przyznaję, śmierć Andrzeja Zalewskiego jest bardzo dużą stratą. Z pewnością dla Programu Pierwszego, ale i dla wielu słuchaczy... Choć "Ekoradia" słucham stosunkowo od niedawna (także od roku, choć wcześniej znałem ten niezwykły program), nie dało się przez ten czas nie poznać ogromnej pasji pana Zalewskiego, ale i profesjonalizmu. Prognozę pogody traktował nie jako odbębnienie kilku zdań, ale jako integralny element przyrody, o której tak chętnie opowiadał. Sprawdzalność także stała zdecydowanie wyżej, niż w stacjach telewizyjnych. Szkoda, że tego już nie będzie.

Tak nawiasem mówiąc, pan Andrzej był (poza słuchaczami) ostatnim obrońcą "Ekoradia", przynajmniej w obecnej formie. Udało mu się - do samego końca audycja zachowała swój niesamowity charakter. Od teraz z pewnością nie będzie tym samym.

Kasztelan
Nie ma spustu
Posty: 868
Rejestracja: (śr) 13 sie 2008, 10:51
Płeć: Mężczyzna
Ośrodek: TVP3 Warszawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

#65

Post autor: Kasztelan » (sob) 06 sie 2011, 18:18

W poniedziałek minie 20 lat od smutnego wydarzenia. 8 sierpnia 1991 runął maszt radiostacji w Konstantynowie. Był przez wiele lat najwyższą konstrukcją zbudowaną przez człowieka (648 m), a sygnał PR 1 obejmował całą Europę, część Azji, Afryki a nawet docierał do USA! Chciałbym się cofnąć w czasie o te 20 lat. Widok w stronę Konstantynowa mam otwarty, odległość - ok. 40 km. Zapewne byłby widoczny.
d. YT:bartusgo

Kasztelan
Nie ma spustu
Posty: 868
Rejestracja: (śr) 13 sie 2008, 10:51
Płeć: Mężczyzna
Ośrodek: TVP3 Warszawa

Re: Polskie Radio

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

#66

Post autor: Kasztelan » (czw) 20 wrz 2012, 20:29

Wirus dekadencji znany z TVP wkracza pomalutku do Polskiego Radia. Przychodzi Dąbrowa z TOK FM i... skraca Hejnał Mariacki "bo trwa za długo".

http://krakow.gazeta.pl/krakow/1,44425, ... kiej_.html

Jutro hejnał zostanie wyemitowany po raz ostatni w starej, pełnej wersji.
d. YT:bartusgo

Ama18
Popisał/a już trochę
Posty: 565
Rejestracja: (ndz) 18 sty 2009, 15:10
Płeć: Mężczyzna

Re: Polskie Radio

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

#67

Post autor: Ama18 » (czw) 20 wrz 2012, 21:05

Zaczynam się bać o radiową Jedynkę. Dąbrowa nie potrafi zarządzać tak wielką anteną, a spadająca słuchalność i poziom ramówki (jak chociażby wydłużanie "Czterech pór roku" do 13:00) nie napawają optymizmem. Czekam na zamach na hymn po północy.

W sobotę wchodzi nowa ramówka Programu Pierwszego (np. z... listą przebojów), nowa oprawa muzyczna i podkłady np. pod "Wiadomości" czy różne magazyny. Szkoda, bo obecne jingle są bardzo dobre, na czele z sygnałem serwisu informacyjnego o "klimacie fal długich".

Kasztelan
Nie ma spustu
Posty: 868
Rejestracja: (śr) 13 sie 2008, 10:51
Płeć: Mężczyzna
Ośrodek: TVP3 Warszawa

Re: Polskie Radio

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

#68

Post autor: Kasztelan » (czw) 20 wrz 2012, 22:05

Obecna oprawa Jedynki trzyma się już od... 1999 roku. Mało która rozgłośnia radiowa używa jingli od tego czasu. RDC zmieniało w tym czasie oprawy kilkanaście razy, Trójka kilka, Program IV kilka razy wraz ze zmianami nazw, Merkury po 2000 roku i parę lat temu, Radio Łódź ze dwa-trzy razy a Radio PiK trzyma obecną oprawę od 2002 roku. To są przykłady z rozgłośni publicznych: zarówno ogólnopolskich jak i regionalnych. I te najstarsze oprawy czyli dotychczasowa PR1 i Radia PiK brzmią dla mnie wciąż świeżo. W tym wypadku Piotr Rubik wykonał kawał dobrej roboty. Ja jeszcze dodam, że w 2006 próbowano zmienić oprawę Jedynki ale ta spadła po paru miesiącach i wrócono do poprzedniej.
d. YT:bartusgo

Awatar użytkownika
janekpogwad
Administrator
Posty: 2363
Rejestracja: (pt) 28 gru 2007, 20:29
Płeć: Mężczyzna
Ośrodek: TVP3 Kraków
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Polskie Radio

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

#69

Post autor: janekpogwad » (czw) 20 wrz 2012, 23:16

Piotr Rubik? Co on skomponował dla radia, bo nigdy o tym nie słyszałem?

Kasztelan
Nie ma spustu
Posty: 868
Rejestracja: (śr) 13 sie 2008, 10:51
Płeć: Mężczyzna
Ośrodek: TVP3 Warszawa

Re: Polskie Radio

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

#70

Post autor: Kasztelan » (pt) 21 wrz 2012, 7:44

Kiedyś parę razy spotkałem się z informacją, że jingle dla Jedynki pod koniec lat 90. robił Rubik właśnie. Autentyczności nie mogę potwierdzić w stu procentach.
d. YT:bartusgo

Pepek94
Coś z niego/niej będzie
Posty: 355
Rejestracja: (ndz) 25 kwie 2010, 13:37
Płeć: Mężczyzna
Ośrodek: TVP3 Kielce
Lokalizacja: powiat ostrowiecki
Kontakt:

Re: Polskie Radio

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

#71

Post autor: Pepek94 » (pt) 21 wrz 2012, 13:17

Oprawa muzyczna Radia Kielce wielokrotnie zmieniała się. W grudniu 2006 zmieniono oprawę muzyczną z męskim głosem, ale 7 miesięcy później ponownie zmieniono, tym razem z kobiecym głosem.
PRECZ Z OGŁOSZENIAMI W TELEGAZECIE
ŻĄDAMY ZMNIEJSZENIA LOGOTYPÓW TVP W CZASIE EMISJI 16:9
JESTEM ZA PRZYWRÓCENIEM ZNACZKA "BEZ OGRANICZEŃ" DLA "PYTANIA NA ŚNIADANIE"
"TAK" DLA ODPARTYJNIANIA MEDIÓW PUBLICZNYCH

Kasztelan
Nie ma spustu
Posty: 868
Rejestracja: (śr) 13 sie 2008, 10:51
Płeć: Mężczyzna
Ośrodek: TVP3 Warszawa

Re: Polskie Radio

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

#72

Post autor: Kasztelan » (sob) 22 wrz 2012, 10:16

Jest już nowa Jedynka. Włączyłem przez 10. Przejście od muzyki do "Aktualności Pierwszego Programu Polskeigo Radia" niczym z lat '90 - WTF?! Schemat serwisu zmienił się. Radio Kierowców zrzucono na koniec serwisu. Nie chcę mi się wierzyć, że do tej oprawy rękę dołożyli Możdżer i Jelonek. Przecież teraz i jingle i Jedynka brzmią jakby w 1995 roku.

Kultura, głupcze!
d. YT:bartusgo

Ama18
Popisał/a już trochę
Posty: 565
Rejestracja: (ndz) 18 sty 2009, 15:10
Płeć: Mężczyzna

Re: Polskie Radio

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

#73

Post autor: Ama18 » (sob) 22 wrz 2012, 11:17

Rzeczywiście Jedynka brzmi staro. Tylko o ile lubię nutkę historyzmu w jingach, to w tym wykonaniu wygląda jak jakaś prowincjonalna rozgłośnia.

Lokalne radio SUD z Kępna części jingli nie zmieniło od... 1994 roku ;)

Le Journal
Popisał/a już trochę
Posty: 510
Rejestracja: (śr) 03 lut 2010, 15:07
Płeć: Mężczyzna
Ośrodek: TVP3 Kraków
Lokalizacja: Kraków

Re: Polskie Radio

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

#74

Post autor: Le Journal » (sob) 22 wrz 2012, 13:11

Oprawa "Aktualności" jest okropna. Strasznie nie miło się jej słucha. Liczyłem, że Leszek Możdżer stworzy coś na miarę XXI w., a on skomponował utwory rodem z lat 90. minionego wieku. W szczególności brakuje mi w serwisie podkładu. Dzięki temu dodatkowi milej słuchałoby się tego programu.
Przez te jingle ta stacja coraz bardziej przypomina mi skansen.

Awatar użytkownika
janekpogwad
Administrator
Posty: 2363
Rejestracja: (pt) 28 gru 2007, 20:29
Płeć: Mężczyzna
Ośrodek: TVP3 Kraków
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Polskie Radio

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

#75

Post autor: janekpogwad » (sob) 22 wrz 2012, 14:17

Można sobie te "Aktualności"/"Wiadomości" odsłuchać z danej godziny on-line? Nigdzie nie mogę znaleźć playera, wyskakują mi na zmianę Dąbrowa i płatności Piano...

---

Włączyłem sobie radio o 15. Oprawa beznadziejna, głupio się zaczyna, jeszcze głupiej się kończy. Kompletnie bez pomysłu.

ODPOWIEDZ