Forum archiwalne. Bieżąca dyskusja o mediach dostępna na forum.media2.pl, archiwalne materiały wideo na tv.janpogocki.pl

ČT 1 - polski program

Rozmowy o stacjach komercyjnych Polski, Europy i Świata.
Awatar użytkownika
michal
Administrator
Posty: 9097
Rejestracja: (sob) 26 lut 2005, 16:18
Płeć: Mężczyzna

ČT 1 - polski program

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

#1

Post autor: michal » (czw) 12 sty 2006, 18:46

Dziś natrafiłem na polską audycję na czeskim pierwszym kanale telewizji publicznej. O 18:00 w ich telegazecie jest pozycja "Vecerniky" czyli jak rozumiem jakieś lokalne wiadomości. Ja odbieram sygnał z Ostrawy. Program był wyprodukowany przez ČT, prowadziła czeska prezenterka mówiąca dobrze po polsku i tak samo były przygotowane reportaże - po polsku, z napisami czeskimi, a w przypadku gdy wypowiadał sie Czech to było odwronie. Natrafiłem na końcówkę programu, gdzie były trzy reportaże, każdy przygotowany przez inną osobę - oni mówią bardzo dobrze po polsku, ale nazywają się po czesku z tymi wszystkimi akcentami. Są jednak naleciałosi czeskie, bo wyraźnie da się wyczuć czeskie naleciałosci w wymowie. Na belkach przy stand-upach jest zawsze ich adres e-mail z końcówką "@czech-tv.cz"

Czyli coś podobnego jak na TVP3 "Telenowyny" (choć to antena ogólna) a nawet bardziej przypomina to "Schlesien Journal".


Tematy reportaży to był jakiś polsko-czeski projekt w Czeskim Cieszynie, drugi to wydany wspolnymi siłami kalendarz miejski przez Opavę i Racibórz oraz festiwal góralski w Mostach u Jablunkova.

W sumie jestem zaskoczony tym programem. Czesi raczej w Polsce nie mieszkają. To Polacy zostali na Zaolziu przecież i to raczej TVP powinna zadbać o program dla własnych rodaków, a tutaj Czeska Telewizja samodzielnie z własnej inicjatywy coś takiego dla Polaków produkuje. Brawo :)

TVP przygotowuje jednak sama program dla Niemców emitowany w ARD, ale o sprawach w Polsce, a tutaj jednak Czesi dla Polaków mówią o sprawach lokalnych.

Prezenterka, która chyba też przygotowywała reportaż z Czeskiego Cieszyna, o 18:25 pożegnała się i zaprosiła na przyszły czwartek. Oprawa programu była bardzo profesjonalna, prezenterka może trochę mniej, bo bardzo kiwała przy czytaniu z promptera głową na boki.


Polska audycja jest też na pewno w radiu CR OVA (Ostrawa). Jak dobrze pamiętam w niedzielę o 18:30. Jest to jednak typowe misyjne słuchowisko rodem z dawnych lat Polskiego Radia.
STANOWCZE "NIE" LISIEJ PROPAGANDZIE!

ODPOWIEDZ