Forum archiwalne. Bieżąca dyskusja o mediach dostępna na forum.media2.pl, archiwalne materiały wideo na tv.janpogocki.pl

Z archiwum Wiadomości

Sztandarowy serwis telewizyjnej Jedynki. Główne wydanie codziennie o 19:30.
Trzeciak
Master user
Posty: 2483
Rejestracja: (śr) 20 lip 2011, 20:25

Z archiwum Wiadomości

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

#751

Post autor: Trzeciak » (śr) 08 lis 2017, 23:00

Przemek pisze: (śr) 08 lis 2017, 17:00 Być może komuś pomyliła się Holecka z Pieńkowską przez ozdobnik, chyba jeden jedyny raz użyty w bocznym wydaniu w tej scenografii. Zresztą jest nawet zdjęcie z tego programu:

[ Spoiler ]
Żadnej pomyłki nie było. To kadr ze specjalnego wydania "Wiadomości" poświęcone śmierci Milewicza (było kiedyś na stronach TVP), gdzie zdecydowano się na takie samo kadrowanie i specjalny ozdobnik, jak w głównym wydaniu.

Warto dodać, że czarne logo TVP1 włączono dopiero tuż przed rozpoczęciem głównego wydania "Wiadomości" - gdy po bloku reklamowym wyemitowano dżingiel Jedynki z zegarem słonecznym autorstwa Platige Image.
Przemek pisze: (śr) 08 lis 2017, 17:00 Najbrzydsze jednak były ozdobniki (początkowo ciemnoczerwone)
Oglądałem wydanie "Wiadomości" z 2 czerwca 2002 roku i z tego co pamiętam - to od samego początku tło do ozdobników miało kolor niebieski. Nawet w studio było widać część niebieskiego oświetlenia. Jedynie tego dnia nie wyemitowano napisów końcowych (od tego dnia nie było już jako takiej tyłówki w głównych wydaniach) z numerem telefonu do redakcji.

Awatar użytkownika
janekpogwad
Administrator
Posty: 2363
Rejestracja: (pt) 28 gru 2007, 20:29
Płeć: Mężczyzna
Ośrodek: TVP3 Kraków
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Z archiwum Wiadomości

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

#752

Post autor: janekpogwad » (czw) 09 lis 2017, 0:07

Trzeciak pisze: (śr) 08 lis 2017, 23:00 Oglądałem wydanie "Wiadomości" z 2 czerwca 2002 roku i z tego co pamiętam - to od samego początku tło do ozdobników miało kolor niebieski. Nawet w studio było widać część niebieskiego oświetlenia. Jedynie tego dnia nie wyemitowano napisów końcowych (od tego dnia nie było już jako takiej tyłówki w głównych wydaniach) z numerem telefonu do redakcji.
Pierwszego dnia z nowego studia nie wyemitowali napisów końcowych? Aż mi się wierzyć nie chce, bo też oglądałem, pamiętam przez mgłę Pieńkowską, która coś mówiła, że ma nadzieję, że nowy wygląd czy nowa oprawa Wiadomości spodoba się widzom. Kojarzę też, że były jakieś materiały chyba o Magdalence czy o jakichś zatrzymaniach handlarzy czegoś tam. I końcówkę też pamiętam, że się dziwiłem, że nie ma na koniec czołówki tak jak była zawsze. Mogę się mylić. ;)

Co do zmian ozdobników w trakcie pomarańczowego studia, to faktycznie coś było, chyba na początku 2004 r. Był na pewno inaczej prezentowany forszpan (nie pasy u góry i u dołu, lecz z lewej i u dołu, z datą i dniem tygodnia), inne, wydaje mi się, że bardziej dynamiczne loty kamerowe i bardziej takie "spadziste", podczas lotu na zmianę tematu były na pewno belki z zapowiedziami czy nawet z pogodą (coś podobnego jak w "Wydarzeniach" Pulsu), były w końcu inne ozdobniki aktualnie prezentowanego tematu: grafika była granatowa, z góry do dołu, z tytułem pod zdjęciem oraz z podtytułem lub cytatem (podobnie było w Faktach tuż po przejściu Durczoka w 2006). Całość pojawiła się w kilku wydaniach, chyba nie dzień po dniu, tylko w weekend jakiś i potem w następny, już nie pamiętam. Ale powrócono potem do poprzedniej grafiki, co wiem, że mnie zasmuciło, bo zawsze lubiłem zmiany. :x

Co do koloru czerwonego czy niebieskiego koloru tych niby ozdobników, co pisał Przemek, to może chodziło Ci o kolor tych "zasłon" w newsroomie? Pierwszego dnia, jak prowadził Durczok (okolice lipca-sierpnia 2004), przyznał na początku, że przez jakiś czas Wiadomości będą prowadzone ze studia zastępczego, "żeby potem było ładniej". Wówczas "zasłony" były bordowe, ale bez tych trzech zegarów. Zegary pojawiły się dokładnie dzień później. Po jakimś czasie "zasłony" zmieniły swój kolor na niebieskie (mniej więcej chyba wtedy, gdy pojawiły się "Wiadomości-Skrót", z nową muzyką już wtedy, ale bez czołówki; do dziś pamiętam Michała Adamczyka biegnącego z jednego końca newsroomu, na drugi, w okolice pomarańczowego stołu prezenterskiego), zegary zniknęły, a taki status quo panował chyba do końca urzędowania redakcji Wiadomości na 1 piętrze.

Trzeciak
Master user
Posty: 2483
Rejestracja: (śr) 20 lip 2011, 20:25

Z archiwum Wiadomości

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

#753

Post autor: Trzeciak » (czw) 09 lis 2017, 0:53

janekpogwad pisze: (czw) 09 lis 2017, 0:07
Trzeciak pisze: (śr) 08 lis 2017, 23:00 Oglądałem wydanie "Wiadomości" z 2 czerwca 2002 roku i z tego co pamiętam - to od samego początku tło do ozdobników miało kolor niebieski. Nawet w studio było widać część niebieskiego oświetlenia. Jedynie tego dnia nie wyemitowano napisów końcowych (od tego dnia nie było już jako takiej tyłówki w głównych wydaniach) z numerem telefonu do redakcji.
Pierwszego dnia z nowego studia nie wyemitowali napisów końcowych?
Nie było. Jedynie był lot końcowy z widokiem na całe studio - razem z jego zapleczem i kamerami. :)
janekpogwad pisze: (czw) 09 lis 2017, 0:07 Co do zmian ozdobników w trakcie pomarańczowego studia, to faktycznie coś było, chyba na początku 2004 r. Był na pewno inaczej prezentowany forszpan (nie pasy u góry i u dołu, lecz z lewej i u dołu, z datą i dniem tygodnia), inne, wydaje mi się, że bardziej dynamiczne loty kamerowe i bardziej takie "spadziste", podczas lotu na zmianę tematu były na pewno belki z zapowiedziami czy nawet z pogodą (coś podobnego jak w "Wydarzeniach" Pulsu), były w końcu inne ozdobniki aktualnie prezentowanego tematu: grafika była granatowa, z góry do dołu, z tytułem pod zdjęciem oraz z podtytułem lub cytatem (podobnie było w Faktach tuż po przejściu Durczoka w 2006). Całość pojawiła się w kilku wydaniach, chyba nie dzień po dniu, tylko w weekend jakiś i potem w następny, już nie pamiętam. Ale powrócono potem do poprzedniej grafiki, co wiem, że mnie zasmuciło, bo zawsze lubiłem zmiany.
Takie zmiany wprowadzono w wydaniu głównym w Poniedziałek Wielkiego Tygodnia - 5 kwietnia 2004 roku (wydanie prowadził Durczok, a od środy Pieńkowska). Wtedy też zmieniono belki i tło do grafik. A oświetlenie studia było nieco bardziej niebieskie. Loty kamerowe pozostały te same (co od 20 stycznia 2003 roku). Faktycznie jednak te zmiany były krótko, bo już w Wielki Czwartek 2004 wrócono do wcześniejszego forszpanu i ozdobników, a już do końca trwania tej oprawy pozostały belki i tło do łączeń wprowadzone trzy dni wcześniej. :)

Awatar użytkownika
Przemek
Przyjaciel
Posty: 2266
Rejestracja: (sob) 26 lut 2005, 15:00
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

Z archiwum Wiadomości

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

#754

Post autor: Przemek » (czw) 09 lis 2017, 9:57

Trzeciak pisze: (śr) 08 lis 2017, 23:00
Przemek pisze: (śr) 08 lis 2017, 17:00 Być może komuś pomyliła się Holecka z Pieńkowską przez ozdobnik, chyba jeden jedyny raz użyty w bocznym wydaniu w tej scenografii. Zresztą jest nawet zdjęcie z tego programu:

[ Spoiler ]
Żadnej pomyłki nie było. To kadr ze specjalnego wydania "Wiadomości" poświęcone śmierci Milewicza (było kiedyś na stronach TVP), gdzie zdecydowano się na takie samo kadrowanie i specjalny ozdobnik, jak w głównym wydaniu.
Zamiast się mądrzyć :P przeczytaj o czym piszemy - Janek wspominał, że ktoś na forum upierał się, że Holecka prowadziła główne wydanie w dniu śmierci Milewicza. O 19:30 pojawiła się oczywiście Pieńkowska, a ja wytłumaczyłem skąd mogła wziąć się pomyłka usera (nie pamiętam teraz już kogo) - w wydaniu bocznym, poświęconym wydarzeniom w Iraku, był ozdobnik obok Holeckiej.

Co do ozdobników - chodzi mi nie o kolor ścian w newsroomie w czasie remontu w 2004 roku, ale o te paskudne niebieskie obłe ozdobniki, które wprowadzili w czerwcu 2002 - wydaje mi się że przez pewien krótki czas były bordowe...

Trzeciak
Master user
Posty: 2483
Rejestracja: (śr) 20 lip 2011, 20:25

Z archiwum Wiadomości

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

#755

Post autor: Trzeciak » (pt) 10 lis 2017, 0:15

Dobra, dobra, kto tu się nie mądrzy. :P Nie wiedziałem, że to grubsza sprawa. :)

Co do bordowych ozdobników, to być może skojarzenia są ze wcześniejszą oprawą. Na stronie Janka jest wydanie z Wielkiej Soboty - 30 marca 2002 roku prowadzone przez Sławomira Jerenalskiego, gdzie takie ozdobniki rzeczywiście były. :)

Awatar użytkownika
janekpogwad
Administrator
Posty: 2363
Rejestracja: (pt) 28 gru 2007, 20:29
Płeć: Mężczyzna
Ośrodek: TVP3 Kraków
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Z archiwum Wiadomości

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

#756

Post autor: janekpogwad » (wt) 14 lis 2017, 19:02

A wracając jeszcze na chwilę do głównego wydania Wiadomości z 7 maja 2004 r. - jeśli mnie pamięć nie myli, był to pierwszy raz, kiedy TVP użyła czarnego loga. Nie przypominam sobie, by wcześniej coś takiego miało miejsce. Następny raz, kiedy to zrobiono, już na wszystkich antenach TVP, to po śmierci Jana Pawła II, niecały rok później.

Trzeciak
Master user
Posty: 2483
Rejestracja: (śr) 20 lip 2011, 20:25

Z archiwum Wiadomości

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

#757

Post autor: Trzeciak » (śr) 15 lis 2017, 16:47

Tak. Wtedy TVP1 (i TVP Polonia) pierwszy raz użyły czarnego loga. Po tym jeszcze 14 maja 2004 roku (w dniu pogrzebu Waldemara Milewicza i Mounira Bouamranego) użyto także czarnego loga TVP1, ale tylko podczas transmisji z pogrzebu oraz wszystkich programów informacyjnych.

Kolejny taki przypadek to już rzeczywiście była żałoba po ogłoszeniu śmierci JPII - wtedy czarne loga zobaczyliśmy na wszystkich antenach TVP, i już cały czas.

Trzeciak
Master user
Posty: 2483
Rejestracja: (śr) 20 lip 2011, 20:25

Z archiwum Wiadomości

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

#758

Post autor: Trzeciak » (czw) 23 lis 2017, 4:49

Fragment głównego wydania "Wiadomości" z 18 lipca 1993 roku. Na co warto zwrócić uwagę - oprócz zegara poprzedzone jest ono emisją jingla TVP1 w dłuższej formie jako wypełniacza. Ponadto wzorem wielu telewizji zagranicznych - nie było wtedy loga ekranowego podczas emisji programu informacyjnego:
Fragment wydania "Wiadomości" z 25 lipca 1994 roku z godz. 12:00. Widać nieco inną tyłówkę, niż w późniejszym czasie, bowiem nieco inna była czołówka - zaczynała się na czarnym tle, i było widać logo "Wiadomości" z napisem tytułowym (pozostałość po czołówce z tymczasowego newsroomu):

Awatar użytkownika
janekpogwad
Administrator
Posty: 2363
Rejestracja: (pt) 28 gru 2007, 20:29
Płeć: Mężczyzna
Ośrodek: TVP3 Kraków
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Z archiwum Wiadomości

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

#759

Post autor: janekpogwad » (pn) 04 gru 2017, 11:12

Fragment porannych (8:00?) Wiadomości z lutego 2000 r., prowadzi Sławomir Jeneralski. Z ciekawostek na pewno kursy walut pod koniec wydania (jeszcze były marki niemieckie (DM), wówczas po 2,11 zł).

Co ciekawe w minucie 7:20 od razu prezentowana jest prognoza pogody (czyta Lucyna Grobicka), z poranną wersją czołówki, która chyba nigdy nie była emitowana wieczorem (wtedy był chyba jeszcze wiatraczek). Pod koniec prognoza dla miast europejskich z przyjemną muzyczką, którą również sobie po tych 17 latach przypomniałem. Nie do zapomnienia. ;)


Awatar użytkownika
michal
Administrator
Posty: 9097
Rejestracja: (sob) 26 lut 2005, 16:18
Płeć: Mężczyzna

Z archiwum Wiadomości

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

#760

Post autor: michal » (pn) 04 gru 2017, 13:06

janekpogwad pisze: (pn) 04 gru 2017, 11:12Co ciekawe w minucie 7:20 od razu prezentowana jest prognoza pogody (czyta Lucyna Grobicka), z poranną wersją czołówki, która chyba nigdy nie była emitowana wieczorem (wtedy był chyba jeszcze wiatraczek). Pod koniec prognoza dla miast europejskich z przyjemną muzyczką, którą również sobie po tych 17 latach przypomniałem. Nie do zapomnienia. ;)
To jest czołówka programu "Wiadomosci - Pogoda", który był emitowany w pod koniec lat 90. dwa czy trzy razy po południu. Zaczynali w nim początkowo młodzi prezenterzy. Rykoszetem w tej formie z tą czołówką zaczęto nadawać też prognozę poranną dotąd czytaną przez prezentera Wiadomości. Przetrwało to tak jeszcze kilka lat, choć już bez prezentera (lektorem był prowadzący prognozę dzień wcześniej), nawet jak już "Wiadomości - Pogodę" od dawna zlikwidowano.
STANOWCZE "NIE" LISIEJ PROPAGANDZIE!

Awatar użytkownika
janekpogwad
Administrator
Posty: 2363
Rejestracja: (pt) 28 gru 2007, 20:29
Płeć: Mężczyzna
Ośrodek: TVP3 Kraków
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Z archiwum Wiadomości

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

#761

Post autor: janekpogwad » (pn) 04 gru 2017, 15:34

Czym zatem był oryginalny program "Wiadomości - Pogoda"? Coś więcej niż zwykła prognoza?

Awatar użytkownika
michal
Administrator
Posty: 9097
Rejestracja: (sob) 26 lut 2005, 16:18
Płeć: Mężczyzna

Z archiwum Wiadomości

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

#762

Post autor: michal » (pn) 04 gru 2017, 18:38

Prognoza i ze trzy materiały w formie ciekawostkowej - typu huragan w Japonii, wielka dynia u ogrodzie pani Basi, wysyp grzybów na Mazurach, inwazja kleszczy. Prezenterzy zapowiadali program w formie nieodmiennej, np. "Na kolejne "Wiadomości - Pogoda" zapraszam o 18:15".

Początkowo było trzech prezenterów Waldemar Dolecki, Alicja Szwelnik i jeszcze jedna pani, której nazwisko już mi wyleciało. Na okresie wypowiedzenia tuż przed przejściem do TVN prowadził też Tomasz Zubilewicz. Prezenterki z głównego wydania wydaje mi się, że nie prowadziły tego programu wcale, albo co najwyżej incydentalnie w zastępstwie.
STANOWCZE "NIE" LISIEJ PROPAGANDZIE!

Awatar użytkownika
Przemek
Przyjaciel
Posty: 2266
Rejestracja: (sob) 26 lut 2005, 15:00
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

Z archiwum Wiadomości

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

#763

Post autor: Przemek » (wt) 12 gru 2017, 21:40

Obszerny fragment głównego wydania z lutego 1998 z m.in. wejściem Elżbiety Sommer po śródszpanie. Pod koniec nagrania widać problemy z blueboxem - tło "zbliża się".


Awatar użytkownika
Przemek
Przyjaciel
Posty: 2266
Rejestracja: (sob) 26 lut 2005, 15:00
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

Z archiwum Wiadomości

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

#764

Post autor: Przemek » (ndz) 24 gru 2017, 13:58

Marta Grzywacz w popołudniowych "Wiadomościach - Flesz" w listopadzie 1993:


stefan
Chipsy przyszły
Posty: 1
Rejestracja: (pn) 14 sie 2017, 12:32
Płeć: Mężczyzna

Z archiwum Wiadomości

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

#765

Post autor: stefan » (wt) 16 sty 2018, 0:41

Pojawiło się to nagranie w lepszej jakości:
https://www.youtube.com/watch?v=aSotKaRU-Ws

ODPOWIEDZ