Forum archiwalne. Bieżąca dyskusja o mediach dostępna na forum.media2.pl, archiwalne materiały wideo na tv.janpogocki.pl

Archiwum TVP3 Łódź

Jesteś u siebie! Kanał wspólny 16 ośrodków regionalnych, z pasmami lokalnymi.
Kpc21
Coś z niego/niej będzie
Posty: 336
Rejestracja: (pt) 01 sie 2008, 17:22
Kontakt:

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

#31

Post autor: Kpc21 » (śr) 20 sie 2008, 23:44

Pamiętam że kiedyś TV Łódź miała własną oprawę graficzną.

Znalazły się tu już zdjęcia z planszy głównej "Telewizja Łódź" ale nie widziałem tu jeszcze np. starych czołówek bloku reklamowego a pamiętam że takie były (nawet chyba po utworzeniu informacyjnej TVP3 podczas świąt w paśmie lokalnym były inne). Czy ktoś je może wkleić? Niestety ich nie pamiętam.

EDIT:
Znalazłem w necie wydanie ŁWD z 1998 roku:
http://pl.youtube.com/watch?v=sK818Nl1x ... re=related
Jest też nagrana prognoza pogody - wygląda na to że w TV Łódź nigdy nie był używany bluebox do prognozy pogody - choć na pewno mieli taką możliwość techniczną, bo w ŁWD za prezenterem wyświetlali widok z dachu wieżowca (studia znajdują się w piwnicy przybudówki, a sam wieżowiec nie należy do TVP; na dachu co prawda znajduje się nadajnik, ale on nadaje sygnał TVN-u i RMF-u Clasic).

Czołówka Sportu z tamtego okresu jeszcze do niedawna występowała w programie Magazyn sportowy (nie mylić ze Sportem) prezentującym skróty meczów, obecnie (chyba od ostatniej zmiany oprawy ŁWD) rozpoczyna go aktualna czołówka Sportu.

Scenografia jest znacznie lepsza niż w obecnych ŁWD, choć najlepsze były te kwadraty na ścianach, które pojawiły się bezpośrednio po tej oprawie/scenografii (początkowo zamiast niebieskiego koloru był zielony):
http://pl.youtube.com/watch?v=sZr9h2ScySk

Co było potem już chyba każdy wie, a jeśli nie to też znalazłem właściwe nagranie:
http://pl.youtube.com/watch?v=fdhl8XXAXgc


A wie może ktoś jaką czołówkę ŁWD miały wcześniej?

Awatar użytkownika
MS-WDC
Przeciętniak
Posty: 187
Rejestracja: (wt) 27 maja 2008, 18:25

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

#32

Post autor: MS-WDC » (czw) 04 wrz 2008, 13:10

Obrazek
Nie wiem czy to ktoś podawał.
Kpc21 pisze:A wie może ktoś jaką czołówkę ŁWD miały wcześniej?
Jeśli chodzi Ci o tą niebieską, to była na YT, mam ją na dysku, dziś wieczorem wrzucę. Niestety jest lekko przycięta...

Kpc21
Coś z niego/niej będzie
Posty: 336
Rejestracja: (pt) 01 sie 2008, 17:22
Kontakt:

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

#33

Post autor: Kpc21 » (czw) 04 wrz 2008, 16:50

Niebieską pamiętam (są nawet jej foty na forum) a zielona była identyczna, tylko zielona :).
Chodzi mi raczej o te, które były przed tą białą z przezroczystymi literami, która była przed zieloną. Chyba że wcześniej nie było jeszcze ŁWD :)

Poza tym mogliby zmienić jeszcze muzykę, bo obecna pamięta jeszcze zieloną grafikę, a jeden sygnał (nadawany po materiałach) jest nowy wprowadzony przy ostatniej zmianie grafiki i do muzyki nie pasuje. Poza tym ona jest ściągnięta od RTL7.
PcForum.eu - Bo IT to nasza pasja!
format c: - najlepszy sposób na wszelkie problemy z Windowsem...

Kpc21
Coś z niego/niej będzie
Posty: 336
Rejestracja: (pt) 01 sie 2008, 17:22
Kontakt:

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

#34

Post autor: Kpc21 » (czw) 04 wrz 2008, 17:06

PS. W programie TV na Wirtualnej Polsce można jeszcze zobaczyć logo TVP Łódź sprzed zmiany na to na zielonym tle. Inne ośrodki mają jeszcze starsze loga (np. TVP Bydgoszcz - TVB/TV3, TVP Gdańsk - TVG). Aktualne logo ma tylko Olsztyn. TVP Info jest oznaczone jako TVP3 Regionalna, a ośrodki lokalne jako TVP3 Miasto.
PcForum.eu - Bo IT to nasza pasja!
format c: - najlepszy sposób na wszelkie problemy z Windowsem...

Awatar użytkownika
tomaszek
Chipsy przyszły
Posty: 28
Rejestracja: (ndz) 20 lip 2008, 15:32

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

#35

Post autor: tomaszek » (pt) 05 wrz 2008, 1:32

Na stronie: http://www.polskaludowa.com/dzwiek/dzwi ... my_RTV.htm można usłyszeć muzykę towarzyszącą czołówce Łódzkich Wiadomości Dnia w latach 80-tych :) Szkoda, że nie ma samej czołówki...

Awatar użytkownika
KammilG
Chipsy przyszły
Posty: 28
Rejestracja: (śr) 30 kwie 2008, 15:00
Płeć: Mężczyzna
Ośrodek: TVP3 Lublin
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

#36

Post autor: KammilG » (pt) 05 wrz 2008, 9:56

To co jest na polskaludowa.com to sygnał wywoławczy Łodzi
Obrazek

zielarz155
Popisał/a już trochę
Posty: 565
Rejestracja: (ndz) 04 maja 2008, 13:20
Lokalizacja: Z takiego zadupia, że nawet nie będę pisał ;P
Kontakt:

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

#37

Post autor: zielarz155 » (pt) 05 wrz 2008, 13:38

Kpc21 pisze:TVP Info jest oznaczone jako TVP3 Regionalna, a ośrodki lokalne jako TVP3 Miasto.
Przy TVP Info jest logo TVP3 sprzed zmiany w 2003 r. I nie ma tam TVP Kielce!!! Trochę mnie to dziwi, bo TVP Olsztyn powstało chyba w 2005 r., podobnie jak TVP Kielce.

Awatar użytkownika
tomaszek
Chipsy przyszły
Posty: 28
Rejestracja: (ndz) 20 lip 2008, 15:32

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

#38

Post autor: tomaszek » (pt) 05 wrz 2008, 14:37

KammilG pisze:To co jest na polskaludowa.com to sygnał wywoławczy Łodzi
Sygnał wywoławczy w tamtych latach był krótszy, tzn. zawierał tylko pierwszy werset "Prząśniczek" (mam nagrania VHS), natomiast na polskaludowa.com jest muzyka do czołówki ŁWD, którą pamiętam, ale nagrania niestety nie mam.

Kpc21
Coś z niego/niej będzie
Posty: 336
Rejestracja: (pt) 01 sie 2008, 17:22
Kontakt:

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

#39

Post autor: Kpc21 » (pt) 05 wrz 2008, 22:44

Wg mnie lepiej brzmi przerobiona "Prząśniczka" z obecnej czołówki TV Łódź:
http://pl.youtube.com/watch?v=jGwCXe7k6 ... re=related

Uważam też że ta czołówka powinna być też nadawana na TVP Info. TV Łódź powinna też mieć własne czołówki reklam - tak jak ma Poznań oraz (chyba) Katowice. Mamy już własne belki przy zapowiedziach (żółto-pomarańczowe, z Placem Wolności), ale nie pasują one do reszty oprawy. Ponieważ kolor żółto-pomarańczowy pojawia się też w ŁWD ja widziałbym w tych barwach całą oprawę.
PcForum.eu - Bo IT to nasza pasja!
format c: - najlepszy sposób na wszelkie problemy z Windowsem...

TVPowski
Chipsy przyszły
Posty: 23
Rejestracja: (wt) 23 gru 2008, 9:34

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

#40

Post autor: TVPowski » (wt) 23 gru 2008, 9:44

Witam! Oto mój pierwszy post. Nazywam się TVPowski. Dalej nie będę was informował.

Awatar użytkownika
tomaszek
Chipsy przyszły
Posty: 28
Rejestracja: (ndz) 20 lip 2008, 15:32

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

#41

Post autor: tomaszek » (pt) 20 mar 2009, 20:42

W wątku http://mediasite.boo.pl/forum/topics65/ ... .htm#38316 zamieściłem archiwalną planszę Telewizji Łódź z lat 1995-2005.

Kpc21
Coś z niego/niej będzie
Posty: 336
Rejestracja: (pt) 01 sie 2008, 17:22
Kontakt:

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

#42

Post autor: Kpc21 » (sob) 21 mar 2009, 22:59

Znalazłem na YouTube niebieską czołówkę i oprawę ŁWD (studio z oknem na newsroom obecnie wykorzystywane w wydaniu porannym i łączeniach na TVP Info):
http://www.youtube.com/watch?v=h0vYInP8ews

Na Wikipedii ktoś wstawił opisy wcześniejszych opraw ŁWD:
http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%81WD
1987-1992
Czołówka: Pasy w 3 kolorach:żółty,zielony i różowy z tytułem audycji dla każdego paska.1 leciał w dół,2 wzdłuż,a 3 pośrodku.Na każdym pasku był pokazany zabytek miasta,np.ulica Piotrkowska,Księży Młyn lub Plac Wolności.Białe spiczaste litery.Muzyka Przaśniczki w stylu lat 80.

1992-1997
Czołówka: Muzyka - Vangelis - "Chariots of Fire". Granatowe ciekłe tło i złote litery ŁWD.
Studio: Granatowe tło,pod nią szklana deska z podstawką.
Niestety nie ma filmów.


Za to dziś w programie "Łódzkie Euro 2012" (korzysta ze scenografii ŁWD, choć ma własne belki i czołówkę) było łączenie na żywo (w stylu ŁWD). Jest to w TVP Łódź rzecz rzadka i charakterystyczna, bo można wtedy ujrzeć elementy poprzednich opraw graficznych.

Plansza z dwoma oknami (jednocześnie na studio i miejsce relacji) jest z pomarańczowej, poprzedniej oprawy. Belka "NA ŻYWO" (znajduje się w tym samym miejscu, co w TVP Info, jednak oczywiście stosowana jest tylko w ŁWD, w przypadku programów na żywo i osobnych transmisji jest zwykły napis pod logo) pochodzi z oprawy niebieskiej (patrz powyższy link). Niestety nie udało mi się ich sfotografować.


Spis archiwalnych czołówek ŁWD na YouTube:
- czołówka z literami wyciętymi z białego tła, 11.08.1999 (wydanie niepełne - forszpan + tylko 1 materiał + napisy końcowe + prognoza pogody) - http://www.youtube.com/watch?v=sK818Nl1xdE
- niebieska czołówka, 5.11.2004 (wydanie niepełne - czołówka + 1 materiał, bez forszpanu) - http://www.youtube.com/watch?v=h0vYInP8ews
- wszystkie następne oprawy (bez forszpanu, czołówka, widok na studio z przywitaniem, tyłówka) - http://www.youtube.com/watch?v=fdhl8XXAXgc
PcForum.eu - Bo IT to nasza pasja!
format c: - najlepszy sposób na wszelkie problemy z Windowsem...

Awatar użytkownika
tomaszek
Chipsy przyszły
Posty: 28
Rejestracja: (ndz) 20 lip 2008, 15:32

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

#43

Post autor: tomaszek » (ndz) 22 mar 2009, 22:42

W książce Stanisława Miszczaka "Historia radiofonii i telewizji w Polsce" z 1972 r. jest cały rozdział poświęcony historii Telewizji Łódź (podobnie, jak i innych oddziałów regionalnych).

Przytoczę kilka fragmentów dla przynudzenia ;-)
"W dwa lata po uruchomieniu DOT [Doświadczalnego Ośrodka Telewizyjnego - przyp. mój]w Warszawie został oddany do eksploatacji - jako pierwszy ośrodek regionalny w kraju - ośrodek telewizyjny w Łodzi (22 lipca 1956 r.). Był to na razie ośrodek tymczasowy, działający na zasadach eksperymentalnych.
Aby umożliwić w tym uroczystym dniu jak największej liczbie osób oglądanie pierwszego w dziejach miasta programu telewizyjnego, zainstalowano w dziesięciu punktach Łodzi odbiorniki telewizyjne.
W pierwszym okresie program telewizyjny był nadawany trzy razy w tygodniu: w poniedziałki, środy i soboty. Pierwszą kadrę programową ośrodka stanowili przeważnie absolwenci Łódzkiej Szkoły Filmowej oraz w pewnej części pracownicy radia."

Potem następuje opis siedziby i wyposażenia ośrodka. Następnie jest o pierwszym teatrze, zrealizowanym w Telewizji Łódź:

"Tak więc 12 grudnia 1956 r. została nadana z Łodzi półgodzinna inscenizacja fragmentów sztuki Stanisława Wyspiańskiego "Sędziowie" w reżyserii Gustawa Wernera.
Od 1 stycznia 1957 r. zwiększono częstotliwość nadawania programu do pięciu dni w tygodniu. Na początku 1957 r. rozpoczęły się również pierwsze próby techniczne związane z przekazywaniem programu telewizyjnego pomiędzy Łodzią i Warszawą. Próbne eksperymentalne przekazywanie obrazu na tej trasie zrealizowano po raz pierwszy 10 lutego 1957 r."

Dalej opisywane są trudności, słaba jakość przekazywanego obrazu itp.

"Mimo tych trudności 11 lutego 1957 r. odbyła się pierwsza eksperymentalna transmisja programu warszawskiego. Transmitowany był program z pożegnalnych występów Lucienne Boyer, który odbywał się w sali kongresowej PKiN."

"28 sierpnia 1957 r. przeprowadzono eksperymentalną transmisję telewizyjną z Łodzi do Warszawy. Obraz był czytelny i bardzo wyraźny."

"Od 3 grudnia 1957 r. warszawscy telewidzowie mogli już na ekranach swoich odbiorników oglądać regularnie programy Telewizji Łódzkiej."

"15 czerwca 1958 r. Telewizja Łódzka otrzymała stałe studio telewizyjne o powierzchni 250 m2, umożliwiające realizację złożonych form widowisk rozrywkowych i dramatycznych. Studio to mieści się w części parterowej wspomnianego wieżowca."

Na końcu opisu informacja dotycząca sygnału ośrodka:
"Sygnał Łódzkiej Telewizji jest zaczerpnięty z "Prząśniczki" Stanisława Moniuszki. Początkowo opracowany był przez Jerzego Wrońskiego na flet, dwa klarnety, fagot i fortepian, potem (r. 1964) przez Stanisława Gerstenkorna na flet i harfę, a wreszcie w r. 1967 przez Jerzego Abratowskiego na organy elektryczne."

Haello
Popisał/a już trochę
Posty: 416
Rejestracja: (czw) 25 gru 2008, 17:40
Płeć: Mężczyzna
Ośrodek: TVP3 Łódź
Lokalizacja: Buczaczo
Kontakt:

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

#44

Post autor: Haello » (pn) 23 mar 2009, 16:47

Kurde coś łódzka trójka na psy schodzi. Jak widzę studia z pierwszych lat XXI wieku, to wolę to niż szarość czy "promowanie woj.środkowego".
http://www.youtube.com/user/Haello07 Wchodźcie i oglądajcie!

Awatar użytkownika
MS-WDC
Przeciętniak
Posty: 187
Rejestracja: (wt) 27 maja 2008, 18:25

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

#45

Post autor: MS-WDC » (pn) 23 mar 2009, 17:54

Czołówka: Muzyka - Vangelis - "Chariots of Fire"
And zamieścił na I stronie tematu ten jingiel i jakoś porównując to z Chariots of Fire to to ani trochę mi Vangelisa nie przypomina, nawet sobie remiksowałem w audacity (tempo, prędkość) ale nic podobnego do dźwięku z nagrania Anda nie udało mi się osiągnąć ;]

Jestem ciekaw kto pisał te zmiany, czy ktoś kto wszystko skrupulatnie notował przez lata czy też pracownik/eks-pracownik TVP.

ODPOWIEDZ