Strona 1 z 1

Program TVP Info w Telegazetach regionalnych

: (czw) 30 gru 2010, 15:00
autor: michal
Mam pytanie jak wygląda forma przedstawienia programu telewizyjnego Telegazetach ośrodków TVP, do których macie dostęp.

W TVP Katowice program na dziś od lat jest bardzo szczegółowy i znajduje się aż na 8 stronach (od 301 do 309: 301-303 rano, 304-306 popołudnie, 307-309 wieczór). Napisane są wszystkie pozycje drukowanymi literami, łącznie z wszystkimi nocnymi powtórkami, a godziny rozpoczęcia bardzo często nie są podzielne przez 5 (czyli podobnie jak jest w programie dla prasy). Program własny jest wyróżniony dodoatkowo kolorem zielonym (ogólnopolski jest na biało). Między kazda pozycją jest odstęp. Nie ma informacji co będzie nadawane w TVP2.

Program na jutro na stronach 311-319 w podobnym układzie.

***

W TVP Szczecin jest program, do którego w ogóle nie potrafię się przyzwyczaić, bo wszystko jest nie po kolei i jest ściśnięte na rzech stronach (dziś 301-303, jutro 305-307, pojutrze 309-311). Na pierwszych dwóch stronach na górze kolorem żółtym są podane godziny Serwisu Info, a poniżej w kolorze na przemian biały i niebieskim są godziny pozostałych programów (np. Info Swiata, Biznesu, Sportu). Nie ma wyrożniania programu własnego. Natomiast największy śmietnik jest na ostatniej stronie, czyli z programem wieczornym, który zazwyyczaj oglądam. Też na górze są wypisane godziny Serwisu Info, poniżej wypisane są nazwy pozostałych programów, a obok godziny emisji (premierowe i nocnych powtórek - czasem powtórka jest jedna, czasem dwie). Aby dowiedzieć się jaki program będzie nadawany po kolei trzeba sobie to wszystko poskładać, co wcale nie jest takie proste i oczywiste. Wygląda to mniej więcej tak:
20:00, 21:00, 23:30, 2:15 Serwis Info

20:10, 0:45, 4:10 Minęła 20ta
21:05, 1:30, 4:50 Telekurier
22:20, 1:45, 3:30 Info Dziennik
23:15, 3:10, 5:35 Raport z Polski
Zdarza się, ze jak jest dużo wieczornych pozycji to nie podają wieczornych powtórek. Wszystkie godziny są zaokrąglane do :00 lub :05. Nie ma odstępów. Nie ma informacji co będzie nadawane w TVP2.

***

A jak jest w innych lokalnych Telegazetach?

: (czw) 30 gru 2010, 16:05
autor: tvnfan1
u mnie program na dziś,jutro,pojutrze ma 6 stron.

: (czw) 30 gru 2010, 22:00
autor: Kasztelan
|TVP Bydgoszcz

Na stronie 300 znajduje się program, ale tylko na dany dzień i następny. Ramówka na jeden dzień zajmuje od 5 (weekend) do 8 stron, gdyż opisy są bardzo szczegółowe:

07:00 Serwis Info Poranek
07.10 Pogoda Info
07.12 Info Poranek
07.20 Info Traffic
07.30 Serwis Info Poranek

i tak dalej.

Pozycje nocne nie są uwzględniane. W ich przypadku występuje zapis:

00:xx PUBLICYSTYKA W TVP INFO - do 05.55

Podobna informacja pojawia się w emitowanym jeszcze czasem jako wypełniacz programie dnia.

: (pt) 31 gru 2010, 15:12
autor: Le Journal
TVP Kraków

W poniższym linku można zobaczyć nagraną telegazetę tego ośrodka:
http://www.youtube.com/watch?v=oPxUi71tF-U

: (ndz) 02 sty 2011, 1:19
autor: Kpc21
W TVP Łódź program jest szczegółowy, nie ma takich sytuacji jak w Szczecinie. Wszystkie pozycje (za wyjątkiem powtórek w nocy) oddzielone są wolną linią. Programy lokalne wyróżnione są wersalikami i żółtym kolorem. Normalnie kolor oznacza rodzaj programu (np. OIDP czerwony jest sport), w przypadku programów lokalnych kolorowa jest tylko godzina.

Program podawany jest na tydzień do przodu.

Co ciekawe, zmieniane są nazwy niektórych programów TVP Info. Np. "Serwis info" to w Łodzi "Serwis informacyjny" (w rzeczywistości ten program nazywa się jeszcze inaczej), a "Info Traffic" to "Sytuacja na drogach". "Sytuacja na drogach" w Telegazecie była nawet, kiedy nadawany był "Info Traffic Lotnisko" :)

W czasie kiedy na TVP2 program lokalny był kiedy indziej niż na TVP Info (czyli przez ostatnich kilka miesięcy), nie podawano w ogóle programu dla TVP2. Przez wakacje nie stanowiło to problemu, bo w tym paśmie nadawana była jedna audycja - "Popołudnie z Telewizją Łódź". Po wakacjach jednak przeniesiono je do pasma na TVP Info (do nazwy dodano również początek "Twoje", zmieniono oprawę graficzną i studio).


Dość ciekawą cechą Telegazety Regionalnej TVP Łódź (dawniej Telegazety Łódzkiej) jest to, że strony przeszukiwane są do tyłu. Taka sytuacja ma miejsce od jakichś 2 lat. Na pasku na górze ekranu pojawia się żółty napis TVP lub niebieski napis TVP3 w zależności od strony (strony początkowe mają TVP3, dalsze mają TVP). Przy TVP3 zegar jest OIDP fioletowy, a przy TVP - czerwony.

W części "Informacje z miasta" (dawniej "Łódzkie Wiadomości Dnia") wiadomości podawane są dokładnie w takiej samej postaci, jak w materiałach podczas ŁWD. Treść jest identyczna, za wyjątkiem tego, co mówią ludzie "z ulicy" zapytani przez reportera (te fragmenty są wycięte, a tak naprawdę chyba nie chce się nikomu ich przepisywać).

W TR TVP Łódź jest też rozkład jazdy komunikacji miejskiej Na stronach 500-599, dawniej 600-699). Rozkład jest aktualny, ale są tam również rozkłady linii zastępczych i sezonowych, które od dawna nie kursują. Często bez adnotacji, że linia jest zawieszona. Rozkład działa na takiej zasadzie, że rozkład linii 1 jest na stronie 501, linii 10 na stronie 510, a linii 85 na stronie 585. Wyjątkiem są linie nocne i zastępcze. One mają numery w postaci Nx i Zx (gdzie x to cyfra), dlatego znajdują się na stronach pomiędzy liniami tramwajowymi a autobusowymi (linie tramwajowe to 1-16 oraz 41, 43 i 46, a autobusy mają numery z zakresu 50-99).

: (ndz) 02 sty 2011, 14:54
autor: michal
Kpc21 pisze:W części "Informacje z miasta" (dawniej "Łódzkie Wiadomości Dnia") wiadomości podawane są dokładnie w takiej samej postaci, jak w materiałach podczas ŁWD. Treść jest identyczna, za wyjątkiem tego, co mówią ludzie "z ulicy" zapytani przez reportera (te fragmenty są wycięte, a tak naprawdę chyba nie chce się nikomu ich przepisywać).
W Szczecinie i Katowicach podobnie.
Kpc21 pisze:W TR TVP Łódź jest też rozkład jazdy komunikacji miejskiej Na stronach 500-599, dawniej 600-699). Rozkład jest aktualny, ale są tam również rozkłady linii zastępczych i sezonowych, które od dawna nie kursują. Często bez adnotacji, że linia jest zawieszona. Rozkład działa na takiej zasadzie, że rozkład linii 1 jest na stronie 501, linii 10 na stronie 510, a linii 85 na stronie 585. Wyjątkiem są linie nocne i zastępcze. One mają numery w postaci Nx i Zx (gdzie x to cyfra), dlatego znajdują się na stronach pomiędzy liniami tramwajowymi a autobusowymi (linie tramwajowe to 1-16 oraz 41, 43 i 46, a autobusy mają numery z zakresu 50-99).
Podobnie jest w Poznaniu. Na stronach 5xx są rozkłady MPK Poznań.

W Katowicach i miastach ościennych jest za dużo linii autobusowych (kilkaset) i nie dałoby się tego w taki sposób wprowadzić, zresztą poziom komunikacji i jej organizator jest najgorszy w Polsce (a mam z czym porównywać), 100 lat za Murzynami, więc i tak nikt by tam na to nie wpadł.

Być może w Szczecinie są rozkłady w Telegazecie, bo w sumie linii tramwajowych i autobusowych nie ma tak dużo i dało by się zastosować np. 5XX, ale tego nie sprawdzałem. Ale dobrze, że przywołałeś ten fakt, bo to bardzo przydatne i muszę to obadać :)

Ps. Nie wiem czy wiecie, ale na początku lat 90. w Telegazecie TVP był rozkład pociągów Intercity (ale wtedy było ich tylko kilkanaście).

: (pn) 03 sty 2011, 23:49
autor: Kpc21
michal pisze:W Katowicach i miastach ościennych jest za dużo linii autobusowych (kilkaset) i nie dałoby się tego w taki sposób wprowadzić, zresztą poziom komunikacji i jej organizator jest najgorszy w Polsce (a mam z czym porównywać), 100 lat za Murzynami, więc i tak nikt by tam na to nie wpadł.
Co prawda nie jest to forum o komunikacji miejskiej, ale w Łodzi jest ona również źle zorganizowana, a przyczyną jest przede wszystkim niedofinansowanie. Z tego co czytuję na forach tematycznych, do autobusów często nie ma w ogóle części zamiennych. Poza tym MPK autobusów w ogóle brakuje, a organizator transportu (ZDiT) i tak powierza mu obsługę wszystkich linii autobusowych (nie licząc trzech rzadko kursujących) zamiast zatrudnić ajenta (albo po prostu dokupić autobusów nie kasując przy tym starych - w końcu MPK, tak samo jak ZDiT, należy do miasta). Nowych linii tramwajowych się nie buduje, a remontuje nieliczne. Torowisko na takiej Limanowskiego zdecydowali się wyremontować dopiero, kiedy jazda z prędkością większą niż 5 km/h, kończyła się wykolejeniem. Lini do Pabianic o mało nie spotkało to, co u was gliwicką część sieci.


W Telegazecie Regionalnej TVP Łódź jest też rozkład lotów z Lublinka oraz spis częstotliwości radiowych UKF. Poza tym repertuar teatrów oraz kin, komunikat alergologiczny, telefony specjalne (wiele z nich jest nieaktualnych) oraz... potrawa dnia. Poza tym uchowały się strony o platformie cyfrowej TVP, czyli de facto dawno porzuconym projekcie.

: (wt) 04 sty 2011, 8:23
autor: michal
W Szczecinie też jest dział o platformie cyfrowej.

: (wt) 18 sty 2011, 8:41
autor: michal
Przeglądając wczoraj zawartość Telegazety w Szczecinie (dekoder w moim telewizorze jest dość archaiczny i przeszukiwanie nie jest zbyt komfortowe) natrafiłem na ciekawy dział poświęcony osobom niesłyszącym. Wyboraźcie sobie, że na kilkunastu podstronach są narysowane dłonie (po dwie na stronę) i objaśniają jak należy pokazać każdą literkę bądź głoskę. Obok jest opis słowny, gdyż czasem układ palców jest ten sam, a różnica polega co się z tą ręką robi (np. oddala czy kręci).

: (wt) 16 sie 2011, 9:00
autor: michal
W Poznaniu program telewizyjny jest zaprezentowany w takiej samej formie jak w Katowicach, czyli każda pozycja osobno, wyróżnienie programu regionalnego.

Re: Program TVP Info w Telegazetach regionalnych

: (ndz) 07 kwie 2013, 19:04
autor: Wlocek369
Z tego co pamiętam gdy czasem we Włocławku w pasmo lokalne TVP3 wchodził sygnał TVP Poznań zamiast TVP Warszawa (TVP Bydgoszcz nigdy nie było aż do "zabetonowania" go na amen) to zauważyłem że w telegazecie oprócz wspomnianego rozkładu jazdy ZTM były też uproszczone mapki komunikacji nocnej i tramwajowej. Cenniki biletów razem z tarfikatorami mandatów (co ciekawe był podział na brak biletu od przekroczenia czasu oraz zaniżonej opłaty w drugim i trzecim przypadku opłata stanowiła 30% normalnej opłaty)

Oraz rozkłady PKS, Lotniska Ławica oraz PKP z podziałem na "strefy czasowe" było ich chyba po 8 na przyjazdy i odjazdy.

Re: Program TVP Info w Telegazetach regionalnych

: (wt) 09 kwie 2013, 8:22
autor: Kasztelan
Rozkład MPK jest do dziś tylko w wersji uboższej. Nie ma rozkładów lotów, PKP i PKS. Mapki jednak są.